Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Program top
(nebo jeho vylepšenou variantu htop
) asi každý zná. Ovšem programů, které mají podobný název (a do značné míry i chování), je více. A všechny jsou užitečné.
Když někdo zakládá nový softwarový projekt, nezřídka odvodí název od nějakého existujícího projektu/produktu. Takto je tomu i v případě programů, které se inspirovaly programem top. top znamená "Table Of Processes", tedy "tabulka procesů". Důležité je, že jde o tabulku a že se obvykle v pravidelných intervalech obnovuje zobrazení podle čerstvých dat. "top" z názvu, stejně jako zmíněné prvky chování, přejala řada dalších velmi užitečných programů.
Následující přehled není rozhodně vyčerpávající, nepopisuje všechny vlastnosti programů a hlavně to nemá být příručka pro práci s jednotlivými programy. Jde mi jen o to, ukázat, že tu tyto programy jsou a čím mohou být užitečné.
Základní program - zobrazuje seznam procesů v systému (případně včetně vláken) včetně různých informací o jednotlivých procesech (PID, alokovaná paměť, priorita, čas procesoru, aktuální stav procesu atd.) i o systému jako celku.
Vylepšená verze programu top (založená na konzolové technologii ncurses
) - informace zobrazuje barevně a má širší možnosti ohledně ovládání a konfigurace zobrazení.
Jednoduchý program pro zobrazování komunikace na síťovém rozhraní (v podstatě jednodušší verze programu iptraf). Zobrazuje komunikaci mezi jednotlivými uzly (typicky lokálním a vzdáleným, ale obecně jakýmikoliv) s uvedením objemu v každém směru, plus samozřejmě souhrnně.
Zobrazuje seznam procesů v systému a u každého aktuální I/O toky. Program se hodí například v okamžiku, kdy se z počítače stane "šrotovník" a není úplně jasné, který proces má zběsilou diskovou aktivitu na svědomí (podle mých zkušeností to většinou bývá beagled
nebo beagled-helper
, ale to by bylo na samostatný článek).
Analyzátor spotřeby energie. Zobrazuje, jak dlouho prodlévá procesor v různých napájecích stavech a při různých kmitočtech, jaká je celkový odhadovaná příkon a které procesy (případně jiné mechanismy, např. přerušení) nejčastěji probouzejí procesor (a kde v jádře). Nabízí také další tipy, jak ušetřit energii (např. vypnutí pollingu diskové mechaniky, použití "noatime" apod.), přičemž je také dokáže hned realizovat. Je to dobrý nástroj k prodloužení výdrže notebooku.
Zajímavý program pro měření latencí v systému. Umožňuje zobrazit si jak pro jednotlivé běžící procesy, tak pro celý systém, latence pro různé druhy požadavků (přidělení procesoru, SCSI příkaz, detekce změny média, zavření souboru, výpadek stránky, ukončení procesu atd.). S jeho pomocí tak lze zjistit, kde je "úzké hrdlo", když je program nebo systém pomalý, ačkoliv procesor není příliš vytížen.
Tiskni
Sdílej:
mytop - mySQL, atop - podobny topu a htopu
mytop
jsem si nevzpomněl (ale znám ho), atop
neznám (a podívám se na něj).
nettopTen jsem nedávno zkoušel zkompilovat, bohužel neúspěšně. Řvalo to něco o l-hodnotách, už nevím co.
nettop.c
) a našel tam prasikód (více přiřazení splácnutých dohromady v kombinaci s přetypováním), který se kompilátoru zjevně nelíbí (a mně taky ne). Prasárny jsem vyhubil a už to jde zkompilovat a funguje to.
Prasárny jsem vyhubil a už to jde zkompilovat a funguje to.A co to teraz robi?
ntop tcptrack iptstateje ich ozaj plno...
http://www.zdenda.com/ktere-top-programy-pouzivate-pro-sledovani-stavu-systemu - pár obrázků některých zmiňovaných "topů"
Já se z toho ..., stejně jako po instalaci iotopu i u latencytopu nutno doplnit kernel ...
# latencytop Please enable the CONFIG_LATENCYTOP configuration in your kernel.takže to je asi nevýhoda myself configured kernel?
No jo, jenže pak něco objevim ... a reboot ... au ... a další tejden po tom ... zase au, jak já ty restarty nemam rád
Koho by to zajímalo, je to v "kernel hacking".
Využil bych tohohle blogu a zeptal se zkušenějších : umí zmiňovaný IPTraf (nebo i jiná konzolová aplikace) zobrazit k určité IP ve vnitřní LAN seznam aktuálně otevřených portů a kolik toho přes ně teče ?
Přikládám odkazy na články, které o dvou z těch nástrojů vyšly na abclinuxu.cz:
- htop: top na druhou