Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Program top
(nebo jeho vylepšenou variantu htop
) asi každý zná. Ovšem programů, které mají podobný název (a do značné míry i chování), je více. A všechny jsou užitečné.
Když někdo zakládá nový softwarový projekt, nezřídka odvodí název od nějakého existujícího projektu/produktu. Takto je tomu i v případě programů, které se inspirovaly programem top. top znamená "Table Of Processes", tedy "tabulka procesů". Důležité je, že jde o tabulku a že se obvykle v pravidelných intervalech obnovuje zobrazení podle čerstvých dat. "top" z názvu, stejně jako zmíněné prvky chování, přejala řada dalších velmi užitečných programů.
Následující přehled není rozhodně vyčerpávající, nepopisuje všechny vlastnosti programů a hlavně to nemá být příručka pro práci s jednotlivými programy. Jde mi jen o to, ukázat, že tu tyto programy jsou a čím mohou být užitečné.
Základní program - zobrazuje seznam procesů v systému (případně včetně vláken) včetně různých informací o jednotlivých procesech (PID, alokovaná paměť, priorita, čas procesoru, aktuální stav procesu atd.) i o systému jako celku.
Vylepšená verze programu top (založená na konzolové technologii ncurses
) - informace zobrazuje barevně a má širší možnosti ohledně ovládání a konfigurace zobrazení.
Jednoduchý program pro zobrazování komunikace na síťovém rozhraní (v podstatě jednodušší verze programu iptraf). Zobrazuje komunikaci mezi jednotlivými uzly (typicky lokálním a vzdáleným, ale obecně jakýmikoliv) s uvedením objemu v každém směru, plus samozřejmě souhrnně.
Zobrazuje seznam procesů v systému a u každého aktuální I/O toky. Program se hodí například v okamžiku, kdy se z počítače stane "šrotovník" a není úplně jasné, který proces má zběsilou diskovou aktivitu na svědomí (podle mých zkušeností to většinou bývá beagled
nebo beagled-helper
, ale to by bylo na samostatný článek).
Analyzátor spotřeby energie. Zobrazuje, jak dlouho prodlévá procesor v různých napájecích stavech a při různých kmitočtech, jaká je celkový odhadovaná příkon a které procesy (případně jiné mechanismy, např. přerušení) nejčastěji probouzejí procesor (a kde v jádře). Nabízí také další tipy, jak ušetřit energii (např. vypnutí pollingu diskové mechaniky, použití "noatime" apod.), přičemž je také dokáže hned realizovat. Je to dobrý nástroj k prodloužení výdrže notebooku.
Zajímavý program pro měření latencí v systému. Umožňuje zobrazit si jak pro jednotlivé běžící procesy, tak pro celý systém, latence pro různé druhy požadavků (přidělení procesoru, SCSI příkaz, detekce změny média, zavření souboru, výpadek stránky, ukončení procesu atd.). S jeho pomocí tak lze zjistit, kde je "úzké hrdlo", když je program nebo systém pomalý, ačkoliv procesor není příliš vytížen.
Tiskni
Sdílej:
mytop - mySQL, atop - podobny topu a htopu
mytop
jsem si nevzpomněl (ale znám ho), atop
neznám (a podívám se na něj).
nettopTen jsem nedávno zkoušel zkompilovat, bohužel neúspěšně. Řvalo to něco o l-hodnotách, už nevím co.
nettop.c
) a našel tam prasikód (více přiřazení splácnutých dohromady v kombinaci s přetypováním), který se kompilátoru zjevně nelíbí (a mně taky ne). Prasárny jsem vyhubil a už to jde zkompilovat a funguje to.
Prasárny jsem vyhubil a už to jde zkompilovat a funguje to.A co to teraz robi?
ntop tcptrack iptstateje ich ozaj plno...
http://www.zdenda.com/ktere-top-programy-pouzivate-pro-sledovani-stavu-systemu - pár obrázků některých zmiňovaných "topů"
Já se z toho ..., stejně jako po instalaci iotopu i u latencytopu nutno doplnit kernel ...
# latencytop Please enable the CONFIG_LATENCYTOP configuration in your kernel.takže to je asi nevýhoda myself configured kernel?
No jo, jenže pak něco objevim ... a reboot ... au ... a další tejden po tom ... zase au, jak já ty restarty nemam rád
Koho by to zajímalo, je to v "kernel hacking".
Využil bych tohohle blogu a zeptal se zkušenějších : umí zmiňovaný IPTraf (nebo i jiná konzolová aplikace) zobrazit k určité IP ve vnitřní LAN seznam aktuálně otevřených portů a kolik toho přes ně teče ?
Přikládám odkazy na články, které o dvou z těch nástrojů vyšly na abclinuxu.cz:
- htop: top na druhou