Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přináším informace o výsledcích nedávného "brainstormingu" ohledně webu OpenDocument.cz. Většinu připomínek jsem vzal v úvahu, v následujících odstavcích to popisuji detailněji.
V první řadě bych chtěl velice poděkovat všem, kdo přednesli své konstruktivní připomínky nebo náměty, a pochopitelně také těm, kteří někam umístili odkaz na tyto stránky nebo se o nich nějak zmínili (zprávičkou, článkem apod.). Je to dobrý důvod snažit se držet kvalitu co nejvýš a trvale pracovat na neustálém zlepšování.
A nyní k jednotlivým připomínkám. Téměř všechno jsem vzal v úvahu - něco se přímo promítlo do stránek, něco zatím zůstalo jen v rovině námětu pro pozdější rozvoj a zkvalitňování. Tady to je:
odf-developer.cz
) a měl by ho dělat někdo, kdo se vyzná ve vývojářských aspektech ODF (což já nejsem). Pak by šlo samozřejmě úzce spolupracovat (výměna informací apod.). Ale vytvářet pouhou vývojářskou sekci nepovažuji za příliš šťastné, buď tam nebude téměř nic (a bude to k ničemu) nebo se změní původní cíl webu.
Web samozřejmě neustrne a bude se i nadále vyvíjet. Zatím ho zásobím novinkami způsobem "kuj železo, dokud je žhavé". Doufám, že bude stále o čem psát, především o nových aplikacích, nových projektech a především o nasazování do veřejné správy.
Takže i nadále přijímám připomínky a náměty. Především ze tří oblastí: případové studie, aplikace a standardizační procesy (např. již zmiňovaný ANSI). Předem děkuji.
Pro toho, kdo by hledal na webu nějaké dokumenty ve formátu OpenDocument, mám ještě jeden tip. Google totiž umí tyto dokumenty vyhledávat, přestože se tváří, že nikoli (v combo boxu člověk najde ledacos, ale ODF tam není).
Je to jednoduché. Stačí jako součást dotazu napsat filetype:<přípona>
, například filetype:odt
pro textové dokumenty (resp. ods
pro tabulkové a odp
pro prezentace). Tedy kupříkladu pro hledání slova linux v textových dokumentech ODF to dopadne takto.
Tiskni
Sdílej:
minimalne by to chtelo vypsat konkurs na spravce vyvojarske sekci okolo ODF formatu a zaspolupracovat s tim danym clovekem.Snad jsem řekl dostatečně jasně, že bych tam vývojářskou sekci nerad viděl. A pokud jde o web pro vývojáře, chtělo by to někoho, kdo tomu rozumí. Nějaké vypisování konkursů nevidím jako cestu, spíš bych sázel na to, že někdo ze čtenářů mého blogu o někom takovém ví nebo by to sám chtěl dělat.
Ono to chce prevzit nejaky pristup od konkurence.Celý web OpenDocument.cz je postaven na převzetí přístupu od konkurence
Protoze, dokud nebude umet OpenOffice poradne pracovat s RTF(celkove a hlavne formatovani) a privetiveji v importech(detekce oddelovacu) s CSV, rozhozene formatovani MS dokumentu, tak to je jeden z kamenu urazu to dostat do statni spravy a bankovnictvi. To same je problem trochu poskozenych formatu nebo jinak lehce implementovanych (Mac, Windows a tak).Tohle je především záležitost hlášení chyb. Vývojáři to nemohou dokonale otestovat, proto je to hlášení klíčové. Jinak ani MS Office není např. v načítání CSV dokonalý - načte se to jinak při otevření přes dialog (kdy to některé buňky nelogicky převedlo na datum) a jinak při otevření přes Průzkumníka (kdy to bylo v pořádku). Užil jsem si kdysi své při načítání výpisů telefonních hovorů získaných od ČTc.
Fakt super. Tohle je ukazkove. Snadne a rychle clovek dostane informace. Hlave strucne bez zadny omacky.