Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přináším informace o výsledcích nedávného "brainstormingu" ohledně webu OpenDocument.cz. Většinu připomínek jsem vzal v úvahu, v následujících odstavcích to popisuji detailněji.
V první řadě bych chtěl velice poděkovat všem, kdo přednesli své konstruktivní připomínky nebo náměty, a pochopitelně také těm, kteří někam umístili odkaz na tyto stránky nebo se o nich nějak zmínili (zprávičkou, článkem apod.). Je to dobrý důvod snažit se držet kvalitu co nejvýš a trvale pracovat na neustálém zlepšování.
A nyní k jednotlivým připomínkám. Téměř všechno jsem vzal v úvahu - něco se přímo promítlo do stránek, něco zatím zůstalo jen v rovině námětu pro pozdější rozvoj a zkvalitňování. Tady to je:
odf-developer.cz
) a měl by ho dělat někdo, kdo se vyzná ve vývojářských aspektech ODF (což já nejsem). Pak by šlo samozřejmě úzce spolupracovat (výměna informací apod.). Ale vytvářet pouhou vývojářskou sekci nepovažuji za příliš šťastné, buď tam nebude téměř nic (a bude to k ničemu) nebo se změní původní cíl webu.
Web samozřejmě neustrne a bude se i nadále vyvíjet. Zatím ho zásobím novinkami způsobem "kuj železo, dokud je žhavé". Doufám, že bude stále o čem psát, především o nových aplikacích, nových projektech a především o nasazování do veřejné správy.
Takže i nadále přijímám připomínky a náměty. Především ze tří oblastí: případové studie, aplikace a standardizační procesy (např. již zmiňovaný ANSI). Předem děkuji.
Pro toho, kdo by hledal na webu nějaké dokumenty ve formátu OpenDocument, mám ještě jeden tip. Google totiž umí tyto dokumenty vyhledávat, přestože se tváří, že nikoli (v combo boxu člověk najde ledacos, ale ODF tam není).
Je to jednoduché. Stačí jako součást dotazu napsat filetype:<přípona>
, například filetype:odt
pro textové dokumenty (resp. ods
pro tabulkové a odp
pro prezentace). Tedy kupříkladu pro hledání slova linux v textových dokumentech ODF to dopadne takto.
Tiskni
Sdílej:
minimalne by to chtelo vypsat konkurs na spravce vyvojarske sekci okolo ODF formatu a zaspolupracovat s tim danym clovekem.Snad jsem řekl dostatečně jasně, že bych tam vývojářskou sekci nerad viděl. A pokud jde o web pro vývojáře, chtělo by to někoho, kdo tomu rozumí. Nějaké vypisování konkursů nevidím jako cestu, spíš bych sázel na to, že někdo ze čtenářů mého blogu o někom takovém ví nebo by to sám chtěl dělat.
Ono to chce prevzit nejaky pristup od konkurence.Celý web OpenDocument.cz je postaven na převzetí přístupu od konkurence
Protoze, dokud nebude umet OpenOffice poradne pracovat s RTF(celkove a hlavne formatovani) a privetiveji v importech(detekce oddelovacu) s CSV, rozhozene formatovani MS dokumentu, tak to je jeden z kamenu urazu to dostat do statni spravy a bankovnictvi. To same je problem trochu poskozenych formatu nebo jinak lehce implementovanych (Mac, Windows a tak).Tohle je především záležitost hlášení chyb. Vývojáři to nemohou dokonale otestovat, proto je to hlášení klíčové. Jinak ani MS Office není např. v načítání CSV dokonalý - načte se to jinak při otevření přes dialog (kdy to některé buňky nelogicky převedlo na datum) a jinak při otevření přes Průzkumníka (kdy to bylo v pořádku). Užil jsem si kdysi své při načítání výpisů telefonních hovorů získaných od ČTc.
Fakt super. Tohle je ukazkove. Snadne a rychle clovek dostane informace. Hlave strucne bez zadny omacky.