V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přináším informace o výsledcích nedávného "brainstormingu" ohledně webu OpenDocument.cz. Většinu připomínek jsem vzal v úvahu, v následujících odstavcích to popisuji detailněji.
V první řadě bych chtěl velice poděkovat všem, kdo přednesli své konstruktivní připomínky nebo náměty, a pochopitelně také těm, kteří někam umístili odkaz na tyto stránky nebo se o nich nějak zmínili (zprávičkou, článkem apod.). Je to dobrý důvod snažit se držet kvalitu co nejvýš a trvale pracovat na neustálém zlepšování.
A nyní k jednotlivým připomínkám. Téměř všechno jsem vzal v úvahu - něco se přímo promítlo do stránek, něco zatím zůstalo jen v rovině námětu pro pozdější rozvoj a zkvalitňování. Tady to je:
odf-developer.cz
) a měl by ho dělat někdo, kdo se vyzná ve vývojářských aspektech ODF (což já nejsem). Pak by šlo samozřejmě úzce spolupracovat (výměna informací apod.). Ale vytvářet pouhou vývojářskou sekci nepovažuji za příliš šťastné, buď tam nebude téměř nic (a bude to k ničemu) nebo se změní původní cíl webu.
Web samozřejmě neustrne a bude se i nadále vyvíjet. Zatím ho zásobím novinkami způsobem "kuj železo, dokud je žhavé". Doufám, že bude stále o čem psát, především o nových aplikacích, nových projektech a především o nasazování do veřejné správy.
Takže i nadále přijímám připomínky a náměty. Především ze tří oblastí: případové studie, aplikace a standardizační procesy (např. již zmiňovaný ANSI). Předem děkuji.
Pro toho, kdo by hledal na webu nějaké dokumenty ve formátu OpenDocument, mám ještě jeden tip. Google totiž umí tyto dokumenty vyhledávat, přestože se tváří, že nikoli (v combo boxu člověk najde ledacos, ale ODF tam není).
Je to jednoduché. Stačí jako součást dotazu napsat filetype:<přípona>
, například filetype:odt
pro textové dokumenty (resp. ods
pro tabulkové a odp
pro prezentace). Tedy kupříkladu pro hledání slova linux v textových dokumentech ODF to dopadne takto.
Tiskni
Sdílej:
minimalne by to chtelo vypsat konkurs na spravce vyvojarske sekci okolo ODF formatu a zaspolupracovat s tim danym clovekem.Snad jsem řekl dostatečně jasně, že bych tam vývojářskou sekci nerad viděl. A pokud jde o web pro vývojáře, chtělo by to někoho, kdo tomu rozumí. Nějaké vypisování konkursů nevidím jako cestu, spíš bych sázel na to, že někdo ze čtenářů mého blogu o někom takovém ví nebo by to sám chtěl dělat.
Ono to chce prevzit nejaky pristup od konkurence.Celý web OpenDocument.cz je postaven na převzetí přístupu od konkurence
Protoze, dokud nebude umet OpenOffice poradne pracovat s RTF(celkove a hlavne formatovani) a privetiveji v importech(detekce oddelovacu) s CSV, rozhozene formatovani MS dokumentu, tak to je jeden z kamenu urazu to dostat do statni spravy a bankovnictvi. To same je problem trochu poskozenych formatu nebo jinak lehce implementovanych (Mac, Windows a tak).Tohle je především záležitost hlášení chyb. Vývojáři to nemohou dokonale otestovat, proto je to hlášení klíčové. Jinak ani MS Office není např. v načítání CSV dokonalý - načte se to jinak při otevření přes dialog (kdy to některé buňky nelogicky převedlo na datum) a jinak při otevření přes Průzkumníka (kdy to bylo v pořádku). Užil jsem si kdysi své při načítání výpisů telefonních hovorů získaných od ČTc.
Fakt super. Tohle je ukazkove. Snadne a rychle clovek dostane informace. Hlave strucne bez zadny omacky.