V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tak jsem si asi po dvou letech reinstaloval desktop. Vse slo jako po masle bez skoro jedineho zadrhele.
Co bych si pral je to, ze kdyz nainstaluju Linuxovou distribuci, u me Debian, tak proste vzdalena sprava (graficka) bude automaticky fungovat stejne jak je tomu ve windows.
Musim si tady trosku rejpnout. Par dni zpatky tady byla anketa jestli jsme na Linux nekdy nastvani - nebo tak neco. No a prave tohle je den, kdy Linux musim zavrit a jit delat do Windows, protoze se jednoduse nemuzu dokopat nastavit a rozchodit VPN clienta. Opakuji, jednoduse. Na slozitosti nemam naladu ani cas.
Ahoj. Potreboval bych vytvorit JSF webpage Guest Book. Uzivatel by mel mit moznost se zapsat do knihy a take prohlidnout seznam tech zapsanych. Melo by to zapisovat do database, ktera ma jen jednu tabulku.
Casto sleduju peers pri stahovani pres torrent a skoro nikdo nepouziva sifrovani a DHT.
Jakoz to velky priznivce, uzivatel a administrator Linuxu jsem velice skepticky. Nekdy si dokonce myslim, ze Linux jde cestou, ktera je absolutne nesmyslna.
Rad bych se zeptal v cem delate nejadeji webove stranky. Znam jen Quantu nebo Bluefish. Zajima me jestli je treba neco lepsiho.
Melo by to byt pro tak poloprofesionalni praci. Trosku JavaScript, PHP, atd.
Tak jsem pekne nastvanej. Proc? Protoze IBM prodala sve kompy Lenovy. Uz nemam co nabidnout zakaznikum.
Nejak jsem se zamyslel... a myslim, ze rada vyrobcu software jsou sami proti pri pohledu do budoucna.
Nevite o nejake spolehlive firme, ktera vytvar weby pro zakazniky na bazi CMS?
Nazazil jsem na dilema. Chci si nascenovat fotky. Jaky format by jste doporucili? TIFF, JPEG, PNG nebo neco jineho?
Rad bych se zeptal na vas nazor nez napisi nekomu z OpenOffice.org...
Jak muj titulek naznacuje, chci vam nastinit me zazitky nakupu po Internetu. Jelikoz jsem v Australii, tak take pridam male srovnani.
Zajimalo by me, jestli je mozne opustit nasi planetu rychlosti mensi nez kosmickou za predpokladu nevycerpatelneho zdroje paliva?
Nevim jestli si nekdo vsiml, ale Skype ma repository pro debian.
Chtel bych se zeptat, jestli by se nasel nekdo...
Tak nevim cim to je, ale ten SuSE 9.3 je docela bes a hruza. Po jiz dvou tydenim neustalem pouzity, jsem dosel k nazoru, ze si zase nabootnu muj debian.
Tak jsem zase dostal ban na CZ Phoenix.
06:07:28] janicka: You are being kicked because: takovy veci tu nemame radi
Rad bych se zeptal, proc me omezujete v mem bloku? Napr: "Váš zápis je příliš dlouhý. Rozdělte jej pomocí značky tak, aby perex měl méně než 150 slov."
Jsem myslel, ze tato sluzba je jako muj denik, do ktereho si muzu psat co chci, i kdyz slusne. Ted me zase omezujete. Uz se mi to stalo dvakrat, tak radsi zpravu vymazu a jdu pryc.
Chcete aby si lide psali denik, ale pak je omezite. Nesouhlasim s necim takovym.
Ale to je proste dnesni svet, svet na dve veci, kde se vsichni snazi udelat co nejvice pravidel, a za chvili se clovek ani neuprdne.
Po dnesnim security updatu mozilly mi prestala nejak z casti fungovat. Nejde ovtvirat do tabs, kdyz chci managovat bookmarks tam mi vyskoci okenko s:
XML parsing Error: not well-formed Location: chrome://communicator/content/bookmarks/bookmarksManager.xul Line Number 1, Column 1:
Na dalsi jsem jeste nemel cas prijit. Co se deje? :-)
Tak jsem se konecne dostal k installaci dalsi verze z dilny Novell SuSE 9.3 Pro. Po hladke instalaci vse bezi jak na dratku. Dokonce jsem hned vyzkousel installaci ovladacu pro ATI a uplne bez problemu vse beha.
Musim konstatovat, ze tato verze je plne pouzitelna na jakemkoliv desktopu.
Tak lidi, ted uz jen aby zname softwarove firmy zacly delat take verze pro Linux
Proste jsem z neho unesen. Nic jineho nechci.