Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co lze asi Microsoftu vytknout, je zneužívání monopolu Windows k vytlačení konkurenčních produktů k jejich aplikačnímu software. Tady praktiky Microsoftu skutečně smrdí. Dokonce kvůli tomu probíhal soudní proces, ale všichni víme, jak to dopadlo: když to začalo pro Microsoft vypadat špatně, vyměnil se soudce a vše vyznělo do ztracena; navíc proces trval tak dlouho, že po jeho skončení už bylo původní jádro sporu pasé… :-(
Co se týká psaní software jen pro Linux: to nevidím v současné situaci příliš reálně. Jednak je linuxových desktopových instalací řádově méně, takže potenciální trh je výrazně menší, jednak nemalá část uživatelů Linuxu ze zásady nic platit nechce - jen se podívejte, jaká averze u řady uživatelů panuje k placeným distribucím (i když se tohle poslední dobou dost zlepšilo). S prosazováním se Linuxu ve firemním prostředí se to samozřejmě zlepší, ale to není ze dne na den.
Z mého pohledu GPL konkurenci silně stimulujepredstavte si pohlednou slecnu, ktera je takova "otevrena" a mota se okolo ni spolecne s vami nekolik chlapcu. Kazdy z nich ji muze "prozkoumat". Jsou ti ostatni junaci pro Vas konkurence?
Kdepak je ta etapa, kdy měl unix možnost konkurovat MS? V 80. letech, kdy MS dělal DOS pro omezené 16b stroje?v te dobe se take unix rozsiril, to je ta pionyrska doba, kdy bylo radost psat programy pro unix a nikdo s mysi nerusil
Na počátku 90. let, kdy Linux a FreeBSD prakticky začínaly?v te dobe to vypadalo jeste nadejne, protoze firma SUN tehdy se svymi workstations davala jasne najevo, ze existuje rada aplikaci, kde je graficka podpora smysluplna.
To, co je důležité je rok 95, hysterie kolem Windows 95, 300 miliónů za reklamní kampaň a všeobecný pocit, že v IT může dělat každý, kdo udrží v ruce myš.ano, timto rokem zacala skutecna doba temna
Tiskni
Sdílej: