Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).
Kdyby někdo potřeboval inspiraci, jak lidem vysvětlit, proč nemáte rádi Skype, tak já to dělám nějak takhle:
Připomínám všem stopařům, že se zítra koná Ručníkový den, pokud na to někteří v zápalu politických diskusí zapomněli :-)
Více na www.rucnik.ic.cz
Dnes jen krátce a anketka
Možná je to jen náhoda, možná ne, ale dneska jsem byl zdeprimován nezájmem několika lidí kolem mě o vysvětlění, proč Skype smrdí... "Tywoe, vždyť tím jde volat zadarmo" je argument, proti kterému bych určitě vytáhl spoustu kontraargumentů, ale nějak jsem neměl vysvětlovací náladu a ta osoba nevypadal, že by nějaké argumenty chtěla slyšet.
Už dlouhou tady nebyl pořádný politický zápisek , tak jsem se rozhodl tento trend nenarušit
. Chtěl jsem jen vyjádřit a zaktualizovat své znepokojení nad stavem uvědomělosti některých návštěvníků abíčka. Pokud máte RSS, tak vězte, že budu psát o IM, Jabberu a proč ICQ smrdí
Tak jsem si přečetl xPlesův blog o namyšleném buranovi a zejména diskusi k němu. A dostal jsem šílený nápad. A jelikož je celkem pozdě večer a už jsem dlouho nic šíleného neudělal, rozhodl jsem se, že zkusím, jestli to teda funguje.
Mírně upravená verze dopisu mému známému, s nímž jsem neměl dost času popovídat si
A jelikož jsem to napsal pěkně (
), tak je mi škoda to nehodit sem. Nepřesnosti opravte v diskusi, ale nekamenujte prosím
Pokud se vám zdají mé titulky trochu neoriginální, tak je to pravda
Možná je to jen u mně, možná se mi to jen zdá, ale řekl bych, že ImageMagick je celkem pomalý. Zkoušel jsem convert -monochrome na naskenované PNG a řekl bych, že IrfanView to kdysi dělal podstatně rychleji... To samé -rotate 180, taky to trvalo celkem dlouho.
Už jste někdy psali blog na požádání? Já ne, tak zkouším, jaký je to pocit.
...tentokrát ještě abstraktnější
Jak se tak snažím lidem vysvětlit, proč nepoužívám ICQ ale Jabber (a při příležitosti se je pokusit konvertovat), tak musím mít nějaké přesvědčivé argumenty. A jelikož ty pro mě nejvýznamnější jsou tak trochu filosofické a tak trochu technické, musím mít způsob, jak tyto důvody přiblížit i lidem, kteří nechtějí a nepotřebují vědět, proč je decentralizovaná síť a otevřený protokol lepší. Pokud tedy je i srovnání s e-mailem příliš vzdálené normálnímu životu, chci to zkusit ještě jinak. Zde si jednak urovnám myšlenky a jednak sem můžu lidi odkazovat.
Ačkoli se ten problém týká i Skypu, Wordu, Excelu, Powerpointu a hafo dalších věcí, tak tohle píšu hlavně jako ICQ x Jabber.
Tak jsem se zas jednou rozhodl něco sem napsat. A dokonce to tak trochu souvisí s GNU/Linuxem... :-). Zjistil jsem, že slovo záložka má v lokalizovaném Konqueroru dvojí význam. A to bookmark a tab. Ačkoliv s tím většina lidí problém nejspíš nemá, zajímalo by mě, co si o tom myslí místní češtináři :-). Vypadá celkem divně, když napřed kliknu na "Nová záložka" a v menu "Záložky" nic takového není. Jak tedy tabům říkáte vy? Taby, záložky, panely nebo jinak? (btw, byla už někdy taková anketa?)
Rozhodl jsem se tohle napsat proto, abych měl co dávat lidem jako jeden z důvodů, proč by měli přejít na Jabber a nepoužívat Skype. Asi to málokoho přesvědčí, ale taková banalita mě teda neodradí
Tak jsem narazil na zajímavý ideologický problém . Je lepší proprietární aplikace, která používá otevřený protokol (Jabber) nebo svobodná aplikace, která se připojuje na ICQ?
Už jste někdy slyšeli o korozi skla?
Ne? Tak to se určitě podívejte na reklamu na nový Calgonit (doprovázen impozantní Carmina Burana)
Ano? Tak povídejte, rád se něco dozvím :) (pokud to teda nebylo taky v té reklamě)
Já teda taky ne... Ale u Calgonitu asi mají lepší informace... :)
Elektrikář nám v rodinném domě udělal mezi půdou a pokoji husí krky, což byl bezva nápad. Do prvních několika místností šlo UTPečko více méně jednoduše protlačit, ale do té poslední to byl děs.