Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už dlouhou tady nebyl pořádný politický zápisek , tak jsem se rozhodl tento trend nenarušit
. Chtěl jsem jen vyjádřit a zaktualizovat své znepokojení nad stavem uvědomělosti některých návštěvníků abíčka. Pokud máte RSS, tak vězte, že budu psát o IM, Jabberu a proč ICQ smrdí
Říkal jsem si, že další agitační blog hned tak psát nebudu, že mi stačí komentovat ostatní blogy, ale profil a patička jednoho uživatele mě vyděsili:
Bezkonkurečně nejlepší IM je ICQ!Upřímně doufám, že je to jen provokace, ale jelikož jsem si nebyl jistý, tak bych rád shrnul, proč si myslím, že to není pravda.
Omletý a snad už všem jasný argument je, že se jedná o uzavřený protokol, což má za důsledek nemožnost komunikace mezi různými IM sítěmi, jak by bylo logické vzhledem k analogiím ve světě (telefon, e-mail, ...). Zatímco v logickém světě by si lidi řekli "sejdeme se na IM" nebo něco podobného, nestarajíce se o software, který daný člověk používá (taky se říká pošlu ti e-mail a ne pošlu ti to přes thunderbird), ve světě současného IM se říká "uvidíme se na ICQ, pošli mi to přes Skype a podobně.
Spousta lidí se bohužel nechala zviklat namáhavou prací vývojářů alternativních klientů, které jsou schopny se do ICQ sítě připojit také.
Ale i když je to prakticky možné, porušujete tím licenční ujednání s ICQ. Tím nechci nikoho kárat, jen předkládám argument, proč by každý uživatel OS jiného než Mac OS X a Windows měl mít proti ICQ aspoň trochu antipatie. (všimněte si, že neříkám, že to má přestat používat, protože chápu, že to v mnoha případech není tak jednoduché)
Zde je úsek z Licence agreement ICQ.
[...] Restrictions on Use You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof; (3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;(...) [...]
A závěr? Jednoznačně nejlepší protokol pro IM je XMPP/Jabber. A jednoznačně nejlepší IM program je ten XMPP/Jabber klient, který vám vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Co na jabberu dost vadí je nemožnost psát do offline.Záleží na serveru a jeho nastavení. Např. ve Wildfire lze nastavit, co se má s offline zprávami udělat (ukládat neomezeně, ukládát do určitého objemu, vracet, zahazovat apod.).