Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Už dlouhou tady nebyl pořádný politický zápisek , tak jsem se rozhodl tento trend nenarušit
. Chtěl jsem jen vyjádřit a zaktualizovat své znepokojení nad stavem uvědomělosti některých návštěvníků abíčka. Pokud máte RSS, tak vězte, že budu psát o IM, Jabberu a proč ICQ smrdí
Říkal jsem si, že další agitační blog hned tak psát nebudu, že mi stačí komentovat ostatní blogy, ale profil a patička jednoho uživatele mě vyděsili:
Bezkonkurečně nejlepší IM je ICQ!Upřímně doufám, že je to jen provokace, ale jelikož jsem si nebyl jistý, tak bych rád shrnul, proč si myslím, že to není pravda.
Omletý a snad už všem jasný argument je, že se jedná o uzavřený protokol, což má za důsledek nemožnost komunikace mezi různými IM sítěmi, jak by bylo logické vzhledem k analogiím ve světě (telefon, e-mail, ...). Zatímco v logickém světě by si lidi řekli "sejdeme se na IM" nebo něco podobného, nestarajíce se o software, který daný člověk používá (taky se říká pošlu ti e-mail a ne pošlu ti to přes thunderbird), ve světě současného IM se říká "uvidíme se na ICQ, pošli mi to přes Skype a podobně.
Spousta lidí se bohužel nechala zviklat namáhavou prací vývojářů alternativních klientů, které jsou schopny se do ICQ sítě připojit také.
Ale i když je to prakticky možné, porušujete tím licenční ujednání s ICQ. Tím nechci nikoho kárat, jen předkládám argument, proč by každý uživatel OS jiného než Mac OS X a Windows měl mít proti ICQ aspoň trochu antipatie. (všimněte si, že neříkám, že to má přestat používat, protože chápu, že to v mnoha případech není tak jednoduché)
Zde je úsek z Licence agreement ICQ.
[...] Restrictions on Use You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof; (3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;(...) [...]
A závěr? Jednoznačně nejlepší protokol pro IM je XMPP/Jabber. A jednoznačně nejlepší IM program je ten XMPP/Jabber klient, který vám vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Co na jabberu dost vadí je nemožnost psát do offline.Záleží na serveru a jeho nastavení. Např. ve Wildfire lze nastavit, co se má s offline zprávami udělat (ukládat neomezeně, ukládát do určitého objemu, vracet, zahazovat apod.).