Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už dlouhou tady nebyl pořádný politický zápisek , tak jsem se rozhodl tento trend nenarušit
. Chtěl jsem jen vyjádřit a zaktualizovat své znepokojení nad stavem uvědomělosti některých návštěvníků abíčka. Pokud máte RSS, tak vězte, že budu psát o IM, Jabberu a proč ICQ smrdí
Říkal jsem si, že další agitační blog hned tak psát nebudu, že mi stačí komentovat ostatní blogy, ale profil a patička jednoho uživatele mě vyděsili:
Bezkonkurečně nejlepší IM je ICQ!Upřímně doufám, že je to jen provokace, ale jelikož jsem si nebyl jistý, tak bych rád shrnul, proč si myslím, že to není pravda.
Omletý a snad už všem jasný argument je, že se jedná o uzavřený protokol, což má za důsledek nemožnost komunikace mezi různými IM sítěmi, jak by bylo logické vzhledem k analogiím ve světě (telefon, e-mail, ...). Zatímco v logickém světě by si lidi řekli "sejdeme se na IM" nebo něco podobného, nestarajíce se o software, který daný člověk používá (taky se říká pošlu ti e-mail a ne pošlu ti to přes thunderbird), ve světě současného IM se říká "uvidíme se na ICQ, pošli mi to přes Skype a podobně.
Spousta lidí se bohužel nechala zviklat namáhavou prací vývojářů alternativních klientů, které jsou schopny se do ICQ sítě připojit také.
Ale i když je to prakticky možné, porušujete tím licenční ujednání s ICQ. Tím nechci nikoho kárat, jen předkládám argument, proč by každý uživatel OS jiného než Mac OS X a Windows měl mít proti ICQ aspoň trochu antipatie. (všimněte si, že neříkám, že to má přestat používat, protože chápu, že to v mnoha případech není tak jednoduché)
Zde je úsek z Licence agreement ICQ.
[...] Restrictions on Use You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof; (3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;(...) [...]
A závěr? Jednoznačně nejlepší protokol pro IM je XMPP/Jabber. A jednoznačně nejlepší IM program je ten XMPP/Jabber klient, který vám vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Co na jabberu dost vadí je nemožnost psát do offline.Záleží na serveru a jeho nastavení. Např. ve Wildfire lze nastavit, co se má s offline zprávami udělat (ukládat neomezeně, ukládát do určitého objemu, vracet, zahazovat apod.).