Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Už dlouhou tady nebyl pořádný politický zápisek , tak jsem se rozhodl tento trend nenarušit
. Chtěl jsem jen vyjádřit a zaktualizovat své znepokojení nad stavem uvědomělosti některých návštěvníků abíčka. Pokud máte RSS, tak vězte, že budu psát o IM, Jabberu a proč ICQ smrdí
Říkal jsem si, že další agitační blog hned tak psát nebudu, že mi stačí komentovat ostatní blogy, ale profil a patička jednoho uživatele mě vyděsili:
Bezkonkurečně nejlepší IM je ICQ!Upřímně doufám, že je to jen provokace, ale jelikož jsem si nebyl jistý, tak bych rád shrnul, proč si myslím, že to není pravda.
Omletý a snad už všem jasný argument je, že se jedná o uzavřený protokol, což má za důsledek nemožnost komunikace mezi různými IM sítěmi, jak by bylo logické vzhledem k analogiím ve světě (telefon, e-mail, ...). Zatímco v logickém světě by si lidi řekli "sejdeme se na IM" nebo něco podobného, nestarajíce se o software, který daný člověk používá (taky se říká pošlu ti e-mail a ne pošlu ti to přes thunderbird), ve světě současného IM se říká "uvidíme se na ICQ, pošli mi to přes Skype a podobně.
Spousta lidí se bohužel nechala zviklat namáhavou prací vývojářů alternativních klientů, které jsou schopny se do ICQ sítě připojit také.
Ale i když je to prakticky možné, porušujete tím licenční ujednání s ICQ. Tím nechci nikoho kárat, jen předkládám argument, proč by každý uživatel OS jiného než Mac OS X a Windows měl mít proti ICQ aspoň trochu antipatie. (všimněte si, že neříkám, že to má přestat používat, protože chápu, že to v mnoha případech není tak jednoduché)
Zde je úsek z Licence agreement ICQ.
[...] Restrictions on Use You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof; (3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;(...) [...]
A závěr? Jednoznačně nejlepší protokol pro IM je XMPP/Jabber. A jednoznačně nejlepší IM program je ten XMPP/Jabber klient, který vám vyhovuje.
Tiskni
Sdílej:
Co na jabberu dost vadí je nemožnost psát do offline.Záleží na serveru a jeho nastavení. Např. ve Wildfire lze nastavit, co se má s offline zprávami udělat (ukládat neomezeně, ukládát do určitého objemu, vracet, zahazovat apod.).