Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Dnes, třetího října, je den boje proti DRM.
Digital Restrictions Management, zástánci označován jako Digital Rights Management, nejspíš není čtenářům ábička neznámým pojmem. Přesto jsem si dovolil o tom blognout, třeba ještě někdo nezná stránky http://www.defectivebydesign.org
Pokud souhlasíte s anti-DRM myšlenkami, tak nezapomeňte lidem vysvětlovat o co jde a že se jich to týká. A myslím, že to nemusí být nutně jen dneska, ale kdykoli.
Na defectivebydesign nabízejí seznam desítí věcí, které můžeme dnes udělat (rozesílání hromadného mailu se mi třeba zrovna moc nelíbí)
a citát na závěr: "If consumers even know there's a DRM, what it is, and how it works, we've already failed" - Disney Executive.
PS. Vím, že se tu asi najde množina lidí, kteří mě označí za komunistu a začnou se ohánět právy umělců na honorář a vůbec autorskými právy. Rád bych zdůraznil, že ač se zněním autorského zákona zrovna nesouhlasím, tak neříkám, že autoři si nezaslouží odměnu ani nevybízím lidi k porušování toho zákona. V každém případě nesouhlasím s tím, že by DRM mělo být způsobem, jak tato práva vymáhat. Nejen kvůli tomu, že to omezuje uživatele v užívání díla a nejen kvůli tomu, že svobodný software pravděpodobně nebude schopen otevřít DRM-zkriplený soubor, nejen kvůli tomu, že z historického hlediska je šifrování něčeho, co má mít hodnotu naprostá kravina, ale také kvůli tomu, že DRM je hrozbou pro rozvoj kultury. Je přirozené a žádoucí, aby nová díla mohla být inspirována nebo založena na dílech předchozích. Současný web je toho důkazem. více v přednášce Larryho Lessiga o remix kultuře, read-only a read-write kultuře a creative commons.
Tiskni
Sdílej:
Den boje proti DRM | včera 23:34
Nebylo by lepší "den něčeho" oznámit na začátku dne a nikoliv na konci? Pak už to totiž ztrácí smysl.