Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Dnes, třetího října, je den boje proti DRM.
Digital Restrictions Management, zástánci označován jako Digital Rights Management, nejspíš není čtenářům ábička neznámým pojmem. Přesto jsem si dovolil o tom blognout, třeba ještě někdo nezná stránky http://www.defectivebydesign.org
Pokud souhlasíte s anti-DRM myšlenkami, tak nezapomeňte lidem vysvětlovat o co jde a že se jich to týká. A myslím, že to nemusí být nutně jen dneska, ale kdykoli.
Na defectivebydesign nabízejí seznam desítí věcí, které můžeme dnes udělat (rozesílání hromadného mailu se mi třeba zrovna moc nelíbí)
a citát na závěr: "If consumers even know there's a DRM, what it is, and how it works, we've already failed" - Disney Executive.
PS. Vím, že se tu asi najde množina lidí, kteří mě označí za komunistu a začnou se ohánět právy umělců na honorář a vůbec autorskými právy. Rád bych zdůraznil, že ač se zněním autorského zákona zrovna nesouhlasím, tak neříkám, že autoři si nezaslouží odměnu ani nevybízím lidi k porušování toho zákona. V každém případě nesouhlasím s tím, že by DRM mělo být způsobem, jak tato práva vymáhat. Nejen kvůli tomu, že to omezuje uživatele v užívání díla a nejen kvůli tomu, že svobodný software pravděpodobně nebude schopen otevřít DRM-zkriplený soubor, nejen kvůli tomu, že z historického hlediska je šifrování něčeho, co má mít hodnotu naprostá kravina, ale také kvůli tomu, že DRM je hrozbou pro rozvoj kultury. Je přirozené a žádoucí, aby nová díla mohla být inspirována nebo založena na dílech předchozích. Současný web je toho důkazem. více v přednášce Larryho Lessiga o remix kultuře, read-only a read-write kultuře a creative commons.
Tiskni
Sdílej:
Den boje proti DRM | včera 23:34
Nebylo by lepší "den něčeho" oznámit na začátku dne a nikoliv na konci? Pak už to totiž ztrácí smysl.