Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Dnes, třetího října, je den boje proti DRM.
Digital Restrictions Management, zástánci označován jako Digital Rights Management, nejspíš není čtenářům ábička neznámým pojmem. Přesto jsem si dovolil o tom blognout, třeba ještě někdo nezná stránky http://www.defectivebydesign.org
Pokud souhlasíte s anti-DRM myšlenkami, tak nezapomeňte lidem vysvětlovat o co jde a že se jich to týká. A myslím, že to nemusí být nutně jen dneska, ale kdykoli.
Na defectivebydesign nabízejí seznam desítí věcí, které můžeme dnes udělat (rozesílání hromadného mailu se mi třeba zrovna moc nelíbí)
a citát na závěr: "If consumers even know there's a DRM, what it is, and how it works, we've already failed" - Disney Executive.
PS. Vím, že se tu asi najde množina lidí, kteří mě označí za komunistu a začnou se ohánět právy umělců na honorář a vůbec autorskými právy. Rád bych zdůraznil, že ač se zněním autorského zákona zrovna nesouhlasím, tak neříkám, že autoři si nezaslouží odměnu ani nevybízím lidi k porušování toho zákona. V každém případě nesouhlasím s tím, že by DRM mělo být způsobem, jak tato práva vymáhat. Nejen kvůli tomu, že to omezuje uživatele v užívání díla a nejen kvůli tomu, že svobodný software pravděpodobně nebude schopen otevřít DRM-zkriplený soubor, nejen kvůli tomu, že z historického hlediska je šifrování něčeho, co má mít hodnotu naprostá kravina, ale také kvůli tomu, že DRM je hrozbou pro rozvoj kultury. Je přirozené a žádoucí, aby nová díla mohla být inspirována nebo založena na dílech předchozích. Současný web je toho důkazem. více v přednášce Larryho Lessiga o remix kultuře, read-only a read-write kultuře a creative commons.
Tiskni
Sdílej:
Den boje proti DRM | včera 23:34
Nebylo by lepší "den něčeho" oznámit na začátku dne a nikoliv na konci? Pak už to totiž ztrácí smysl.