Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes, třetího října, je den boje proti DRM.
Digital Restrictions Management, zástánci označován jako Digital Rights Management, nejspíš není čtenářům ábička neznámým pojmem. Přesto jsem si dovolil o tom blognout, třeba ještě někdo nezná stránky http://www.defectivebydesign.org
Pokud souhlasíte s anti-DRM myšlenkami, tak nezapomeňte lidem vysvětlovat o co jde a že se jich to týká. A myslím, že to nemusí být nutně jen dneska, ale kdykoli.
Na defectivebydesign nabízejí seznam desítí věcí, které můžeme dnes udělat (rozesílání hromadného mailu se mi třeba zrovna moc nelíbí)
a citát na závěr: "If consumers even know there's a DRM, what it is, and how it works, we've already failed" - Disney Executive.
PS. Vím, že se tu asi najde množina lidí, kteří mě označí za komunistu a začnou se ohánět právy umělců na honorář a vůbec autorskými právy. Rád bych zdůraznil, že ač se zněním autorského zákona zrovna nesouhlasím, tak neříkám, že autoři si nezaslouží odměnu ani nevybízím lidi k porušování toho zákona. V každém případě nesouhlasím s tím, že by DRM mělo být způsobem, jak tato práva vymáhat. Nejen kvůli tomu, že to omezuje uživatele v užívání díla a nejen kvůli tomu, že svobodný software pravděpodobně nebude schopen otevřít DRM-zkriplený soubor, nejen kvůli tomu, že z historického hlediska je šifrování něčeho, co má mít hodnotu naprostá kravina, ale také kvůli tomu, že DRM je hrozbou pro rozvoj kultury. Je přirozené a žádoucí, aby nová díla mohla být inspirována nebo založena na dílech předchozích. Současný web je toho důkazem. více v přednášce Larryho Lessiga o remix kultuře, read-only a read-write kultuře a creative commons.
Tiskni
Sdílej:
Den boje proti DRM | včera 23:34
Nebylo by lepší "den něčeho" oznámit na začátku dne a nikoliv na konci? Pak už to totiž ztrácí smysl.