Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak jsem si přečetl xPlesův blog o namyšleném buranovi a zejména diskusi k němu. A dostal jsem šílený nápad. A jelikož je celkem pozdě večer a už jsem dlouho nic šíleného neudělal, rozhodl jsem se, že zkusím, jestli to teda funguje.
Mírně upravená verze dopisu mému známému, s nímž jsem neměl dost času popovídat si
A jelikož jsem to napsal pěkně (
), tak je mi škoda to nehodit sem. Nepřesnosti opravte v diskusi, ale nekamenujte prosím
Pokud se vám zdají mé titulky trochu neoriginální, tak je to pravda
Už jste někdy psali blog na požádání? Já ne, tak zkouším, jaký je to pocit.
Tak jsem se zas jednou rozhodl něco sem napsat. A dokonce to tak trochu souvisí s GNU/Linuxem... :-). Zjistil jsem, že slovo záložka má v lokalizovaném Konqueroru dvojí význam. A to bookmark a tab. Ačkoliv s tím většina lidí problém nejspíš nemá, zajímalo by mě, co si o tom myslí místní češtináři :-). Vypadá celkem divně, když napřed kliknu na "Nová záložka" a v menu "Záložky" nic takového není. Jak tedy tabům říkáte vy? Taby, záložky, panely nebo jinak? (btw, byla už někdy taková anketa?)
Tak jsem narazil na zajímavý ideologický problém . Je lepší proprietární aplikace, která používá otevřený protokol (Jabber) nebo svobodná aplikace, která se připojuje na ICQ?
Už jste někdy slyšeli o korozi skla?
Ne? Tak to se určitě podívejte na reklamu na nový Calgonit (doprovázen impozantní Carmina Burana)
Ano? Tak povídejte, rád se něco dozvím :) (pokud to teda nebylo taky v té reklamě)
Já teda taky ne... Ale u Calgonitu asi mají lepší informace... :)
Elektrikář nám v rodinném domě udělal mezi půdou a pokoji husí krky, což byl bezva nápad. Do prvních několika místností šlo UTPečko více méně jednoduše protlačit, ale do té poslední to byl děs.