Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Elektrikář nám v rodinném domě udělal mezi půdou a pokoji husí krky, což byl bezva nápad. Do prvních několika místností šlo UTPečko více méně jednoduše protlačit, ale do té poslední to byl děs.
Pravděpodobně byl husí krk někde moc ohnutý nebo přiskřípnutý. Konvenční metody nezabraly, tak jsem se rozhodl uvést do pohybu mozek...
První zajímavý nápad byl zamrazit do kousku ledu niť, takže v případě neúspěchu by tam zůstala jen voda. Teorie byla super, ale v praxi se ukázalo několik problémů... Zejména to, že než se kostka ledu rozpustila na velikost, která by se vlezla do husího krku, tak buď už niť vypadla a nebo ten zbytek byl moc malý na to, aby stáhl dolů i niť... Zkoušel jsem ještě přihazovat menší kostky, aby to jakože popohnaly dolů, ale bez úspěchu...
Tak jsem tam v zápalu rozhořčení hodil kamínek (s nití samozřejmě ) a zkusil, jestli neprojde on... Při mé smůle se tam tak nějak zasekl a já už nevěděl, co dál... Ale zhostil se mě revoluční nápad - zkusil jsem vysavač.
První věcí, kterou jsem zjistil, bylo to, že proud vzduchu v dlouhé úzké "trubce" působí neuvěřitelně nesnesitelný jekot, který se evidentně nelíbil ani psovi od sousedů... Trochu jsem to ucpal, aby to nebylo tak strašné a napadlo mě, že bych mohl niť dostat nahoru díky proudu vzduchu. Našel jsem kousek polystyrenu a přivázal niť na něj, vložil do husího krku dole, pustil vysavač nahoře a pak už to několik minut šlo a šlo a šlo... a povedlo se!
Teď stačí už jen přivázat na niť něco pevnějšího a protáhnout nahoru. A pak už si můžu tahat UTP a Coax na TV jedna radost...
Pokud jste ve stejně beznadějné situaci jako já, doporučuju tuhle metodu :). Zatím si ji asi nenechám patentovat ))
PS: Zvolil jsem si jako pevné lanko, které budu do krků vkládat, šňůru na věšení prádla, ale nedoporučuju. Ta bužírka totiž neklouře, takže víc kabelů kolem sebe se dost zasekává.
Tiskni
Sdílej:
Zkoušel jsem ještě přihazovat menší kostky, aby to jakože popohnaly dolů, ale bez úspěchu.Hele tohle mi fakt nedelej, polil jsem si celou klavesnici pivem a jeste jsem si poprskal monitor.