Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Už jste někdy psali blog na požádání? Já ne, tak zkouším, jaký je to pocit.
The Fox mě na netlab talku (btw, na Jabber už jste přešli?) požádal, že nemá co číst, tak ať napíšu něco do blogu...
Původně se mi to zdálo jako pěkně blbý nápad, ale když už mi navrhl i téma, tak jsem si říkal, že to z recese napsat můžu.
Téma se vyvinulo z mé neznalosti slova "skrutky" (což je 4. pád množného čísla od slova "šroubek". A taky jsem si vzpomněl na včerejěí zprávičku o německém "rušňovodiči". Pak jsem si vzpomněl na flamy na živě (hledal jsem, našel jsem, radši nelinkuju) a pak taky asi vážně míněný dotaz na slovník SK <-> CZ http://www.zive.cz/forum/SubChild.asp?Qst=70329&Main=70
Na ábíčku se mi žádné flamy v dostatečné krátké době najít nepovedlo, ale možná jsem se málo snažil.
No a teď k věci. Narodil jsem se v roce 1988 a musím se přiznat, že se slovenštinou mám občas problém. A když nad tím tak uvažuju, tak kdybych nečetl občas nějaký článek slovensky, tak by to bylo podstatně horší, protože ji nikde jinde neslyším - na STV1 (kterou už stejně nemáme) je většina kvalitních pořádů stejně česky . A u nás se slovenština snad i dabuje (nemám důkaz)
Pokud se vám zdá tento blog naprosto bezobsažný, tak máte pravdu. Kamenujte mě.
PS: Kdyby to z toho blogu nevyznělo: Nic proti Slovákům ani slovenštině nemám, klidně bych byl proti rozdělení kdyby se mě někdo ptal
Tiskni
Sdílej:
Proto se taky nikdo nikoho neptal…
A u nás se slovenština snad i dabuje (nemám důkaz)Já důkaz mám, Dempsey a Makepeace! Slyšet to česky byl fakt hnusný šok (ale zvykl jsem si). To nemluvím o tom, že se to jmenovalo Ranaři, člověka, co tohle vymyslel ...
A to už přesahuje všechny meze…Když to řekne matematický analytik, tak to má teprve tu správnou váhu...
Dempsey a Makepeace je aspoň britský seriál, který pouze nějaký omezenec rozhodl nechat předabovat znovu, přestože už tu byl (kvalitní) slovenský dabing.To ano, ale skutečně nevidím jediný důvod, proč to dělat. A pokud existuje takový zákon, tak proboha proč? Já osobně občas mívám problémy s některými slovenskými slovy (zvláště, pokud jejich význam neplyne z kontextu) a mrzí mě to. I proto jsem rád, že tady na ábíčku vycházejí občas články ve slovenštině.
* - někdy je opravdu logika až druhá. Vzpomínám si např. na zdůvodnění, proč se ve filmu Rebelové přezpívávaly notoricky známé písničky ze šedesátých let a nepoužily se původní nahrávky: práva na použití původních nahrávek Vondráčkové, Neckáře a spol. by byla příliš drahá, tak se na ně vykašlali. Do protikladu byla dávána světově proslulá písnička San Francisco, která byla proti tomu za pakatel…
Trochu podobné (minimálně stejně nekompatibilní s okolím) má názvy měsíců polština.To teda jo. Když jsem někde viděl napsáno kwiecień a zjistil jsem, že je to duben, nestačil jsem se divit.