Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
A/ skype je dobra hracka(a mozna i zajmava), tim to konci.
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
1. je rada komercnich i free SIP bran ktere se daji pouzit.
Napriklad tady:
:: 802.cz
:: FWD
2. muzu si vybrat klienta
:: xlite
:: linphone
:: kphone
3. muzu pouzit HW sip telefon a fungovat bez pc
4. jsem tu i kdyz tu nejsem ;o)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma. A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
prijemnou zabavu!
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"a) řešení čeho? b) proč odkaz právě na článek na Lupě, který je pro nezasvěceného zavádějící? (nemohu mu technicky vytknout desinformaci, ale domnívám se, že člověk se SIPem neobeznámený si pod slovy "SIP podporuje interaktivní aplikace ..." představí něco, co SIP není)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma.mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů (nemám pocit, že by mi někdo smskoval na Ukrajinu na jiné číslo ...) nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
ad b/
proč odkaz právě na článek na Lupě
..:: odpoved by mohla byt proc ne ;o) ale to by nebylo fer!
..:: takze jeste dalsi clanek na ISDN.CZ :: Protokol SIP
..:: nezasvecenemu porad jeste zbyva
Mr. Google
nebo Mr. Jyxo
..:: nazasveceny se muze spolehnot na dalsi post od Vas, ktery vse dostatecne mire vysvetli.
mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne! Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
..:: pokud jsem se v prispevku neobratne vyjadril tak tedy jeste jednou. Mam na nysli toto:
Pokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site (viz. bod 1) mohu mit prichozi cislo, na ktere se mi da bezne dovolat a ze ktereho mohu volat do uvedene verejne tlf. site. Nemusim tedy roamovat, nebo volat mezinarodne. (Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
aha ... nevěděl jsem, že Gnomemeeting používá zrovna H.323 (o kterém vím tak leda že existuje), nicméně to je irelevantní - podstatné je, že SIP sám o sobě problém s NATem neřeší, k tomu je potřeba patřičná podpora na firewallu (nebo "třetí" server), takže jsme tam, kde jsme byli, bez obezličky to nejde (jen je možná jednodušší ji vytvořit při použití SIPu než pro aplikace založené na H.323, ale to já nemohu porovnat)
a jaké jsou ty "další problémy zmíněné v příspěvku"? píše se tam jen o NATu, např. to, že Gnomemeeting tuhne nepočítám, to je bug v programu a ne problém protokolu ...
za mě telefonní účet nikdo neplatí, děkuji za optání, a teď mi prosím prozraďte, jak to souvisí s tou "neměnnou" URI? - jestli jste si nevšiml, na druhou větu řešící finance reaguji o kousek dále ...mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne!
Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nevím, kde berete přesvědčení, že "hodinový pokec" musí být v GSM roamingu nutně dražší, nežli hodinové připojení k Internetu za účelem přenosu hlasu (nemluvě o kvalitě - propustnost linky a odezva, ne vždy je vyhovující připojení vůbec k disposici)
"napiš mi přes Skype"..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
- jistě, neřekl, jen se o tom čistě náhodou mluví mezi body, které jsou prezentovány jako vlastnosti (reálné použití) SIPu ...B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
...
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
nějak se mi ovšem v tomto případě vytrácí ta výhoda přímého propojení dvou počítačů bez účasti třetí strany, což by ten SIP prý měl řešitPokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site ...
(Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/no tohle jsem tedy nějak nepochopil taky :-/
Dekuji za vas nazor, naprosto s vami soulasim. Ale pozdava se mi jakobychom se opatrne vzdalovali od tematu. Dovoltemi tedy abych se vratil o maly kousek zpet.
Nazev clanku: "Co se Skypem?".
Problemy Skype: uzavreny protokol a aplikace z cehoz vypliva zavislost na jednom dodavateli a bezpecnosti rizika. Neco je zmineno v diskuzi dalsi zajivavosti se daji najit na webu ( mimochodem celkem zajmavy clanek na lupe ;o) Skype – bezpečnost a soukromí).
Muj prispevek: se tyka reseni ktere vyuziva otevreny protokol (SIP), ktere neni zavisle na jakekoli firme, ktere je funkcni a pouzitelne.
Tiskni
Sdílej: