Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Skype začíná dobývat svět, co s tím budeme dělat?
Doposud jsem na to nebral až tak zřetel, ale potom, co jsem slyšel věty jako "kdo nemá Skype je lama", "napiš mi přes Skype" apod. a potom, co mi přišel email(nebyl to spam, ale pozvánka od známé), že se mám zaregistrovat, že je to free forever (to mi zaručí kdo?) jsem se rozhodl, že s těmi uzavřenými protokoly je třeba něco dělat.
Začal jsem tím, že jsem přešel na Jabber a používám jen ICQ transport. Taky jsem začal do pár lidí hustit, až taky přejdou na Jabber. A taky jsem se rozhodl, že budu do lidí hustit, jak je Skype ošklivý (=nesvobodný). A abych měl nějaké eso v rukávu, tak jsem chtěl hned nabídnout nějakou alternativu. Nuže, dal jsem se tedy s kamarádem do testování.
Krok první. Zkusíme Gnomemeeting. Narazili jsme na problém s NATem. (za natem jsme oba). Zkoušíme GateKeeper. Zatím nic, kašleme na to. Zkusíme tedy Linphone. Nedaří se mi udělat port forwarding, moje chyba.
Krok druhý. Počítač jsem si připojil rovnou k adsl modemu... Zkoušíme Linphone. Výborně, funguje. Sice je tam echo jak v Maceše (efektní až moc), ale funguje. Bohužel, po několika málo minutách mě kamarád přestane slyšet... Tak tedy, zkusíme GnomeMeeting, jednoho člověka za NATem to má zvládnout. No, ale nějak to tuhne. Tak tedy na to kašleme.
OK, uznávám, že jsme to nezkoušeli moc řešit, samozřejmě se k tomu určitě dostaneme, ale jde o to, že lidi budou chtít kecat rovnou a hned, tak jak to mají ti se Skypem. Což asi tak snadné není
Existuje nějaké řešení? Nebo zbývá přesvědčit Skype, at zveřejní protokol? Já teda free as in free beer používat odmítám, zvlášť když je to od tvůrců Kazaa...
Tiskni
Sdílej:
A/ skype je dobra hracka(a mozna i zajmava), tim to konci.
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
1. je rada komercnich i free SIP bran ktere se daji pouzit.
Napriklad tady:
:: 802.cz
:: FWD
2. muzu si vybrat klienta
:: xlite
:: linphone
:: kphone
3. muzu pouzit HW sip telefon a fungovat bez pc
4. jsem tu i kdyz tu nejsem ;o)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma. A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
prijemnou zabavu!
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"a) řešení čeho? b) proč odkaz právě na článek na Lupě, který je pro nezasvěceného zavádějící? (nemohu mu technicky vytknout desinformaci, ale domnívám se, že člověk se SIPem neobeznámený si pod slovy "SIP podporuje interaktivní aplikace ..." představí něco, co SIP není)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma.mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů (nemám pocit, že by mi někdo smskoval na Ukrajinu na jiné číslo ...) nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
ad b/
proč odkaz právě na článek na Lupě
..:: odpoved by mohla byt proc ne ;o) ale to by nebylo fer!
..:: takze jeste dalsi clanek na ISDN.CZ :: Protokol SIP
..:: nezasvecenemu porad jeste zbyva
Mr. Google
nebo Mr. Jyxo
..:: nazasveceny se muze spolehnot na dalsi post od Vas, ktery vse dostatecne mire vysvetli.
mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne! Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
..:: pokud jsem se v prispevku neobratne vyjadril tak tedy jeste jednou. Mam na nysli toto:
Pokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site (viz. bod 1) mohu mit prichozi cislo, na ktere se mi da bezne dovolat a ze ktereho mohu volat do uvedene verejne tlf. site. Nemusim tedy roamovat, nebo volat mezinarodne. (Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
aha ... nevěděl jsem, že Gnomemeeting používá zrovna H.323 (o kterém vím tak leda že existuje), nicméně to je irelevantní - podstatné je, že SIP sám o sobě problém s NATem neřeší, k tomu je potřeba patřičná podpora na firewallu (nebo "třetí" server), takže jsme tam, kde jsme byli, bez obezličky to nejde (jen je možná jednodušší ji vytvořit při použití SIPu než pro aplikace založené na H.323, ale to já nemohu porovnat)
a jaké jsou ty "další problémy zmíněné v příspěvku"? píše se tam jen o NATu, např. to, že Gnomemeeting tuhne nepočítám, to je bug v programu a ne problém protokolu ...
za mě telefonní účet nikdo neplatí, děkuji za optání, a teď mi prosím prozraďte, jak to souvisí s tou "neměnnou" URI? - jestli jste si nevšiml, na druhou větu řešící finance reaguji o kousek dále ...mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne!
Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nevím, kde berete přesvědčení, že "hodinový pokec" musí být v GSM roamingu nutně dražší, nežli hodinové připojení k Internetu za účelem přenosu hlasu (nemluvě o kvalitě - propustnost linky a odezva, ne vždy je vyhovující připojení vůbec k disposici)
"napiš mi přes Skype"..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
- jistě, neřekl, jen se o tom čistě náhodou mluví mezi body, které jsou prezentovány jako vlastnosti (reálné použití) SIPu ...B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
...
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
nějak se mi ovšem v tomto případě vytrácí ta výhoda přímého propojení dvou počítačů bez účasti třetí strany, což by ten SIP prý měl řešitPokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site ...
(Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/no tohle jsem tedy nějak nepochopil taky :-/
Dekuji za vas nazor, naprosto s vami soulasim. Ale pozdava se mi jakobychom se opatrne vzdalovali od tematu. Dovoltemi tedy abych se vratil o maly kousek zpet.
Nazev clanku: "Co se Skypem?".
Problemy Skype: uzavreny protokol a aplikace z cehoz vypliva zavislost na jednom dodavateli a bezpecnosti rizika. Neco je zmineno v diskuzi dalsi zajivavosti se daji najit na webu ( mimochodem celkem zajmavy clanek na lupe ;o) Skype – bezpečnost a soukromí).
Muj prispevek: se tyka reseni ktere vyuziva otevreny protokol (SIP), ktere neni zavisle na jakekoli firme, ktere je funkcni a pouzitelne.