Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Rozhodl jsem se tohle napsat proto, abych měl co dávat lidem jako jeden z důvodů, proč by měli přejít na Jabber a nepoužívat Skype. Asi to málokoho přesvědčí, ale taková banalita mě teda neodradí
Když si představím, že by všechny protokoly měly být uzavřené, běhá mi hrůzou mráz po zádech. Tak třeba kdyby byl e-mail uzavřená technologie, jak by to asi vypadalo? Předpokládám, že by to nemělo daleko k dnešní situaci na poli Instant messengerů. Každý poskytovatel mailu by používal svůj vlastní protokol pro příjem a odesílání pošty, měl by svůj vlastní program, kompatibilní jen s jeho konkrétním produktem, nevalné kvality a se spoustou balastu (chci říci features) navíc a oblíbeným bonusem - reklamou. Kdyby někdo chtěl být nedejbože v kontaktu s někým od konkurence musel by si nainstalovat další program výše uvedených vlastností.
A můžeme si představovat dál: Lidi, které nebaví mít na počítači tolik nesmyslů (a chtějí si to narvat do jednoho programu) a lidi, kteří používají nějakou platformu, pro kterou daný klientský program není a chtějí si posílat emaily musejí vymyslet řešení. A jelikož se jedná o uzavřenou a nedokumentovanou technologii, tak jim nezbyde nic jiného než sledovat provoz na síti a domýšlet se, jak to zhruba asi tak funguje. Časem to dotáhnou tak daleko, že už ten protokol někomu třeba uzavřený připadat nebude. Takže jsme ve fázi, kdy už zhruba víme, jak to funguje, ale pořád tomu něco chybí... Co by to tak... hm... Jak zní to v téhle imaginární době zapovězené slovo, před lety vymazáno ze slovníků? Dokumentace? Jistota? Otevřenost? Decentralizace? Jednota? Nebo všechno dohromady? Dokud totiž systém nebude splňovat tohle, tak bude pořád uzavřený. Nebudeme mít jistotu, že se vyzkoumaný způsob komunikace nezmění, aby firma nepřišla o zisky.
Přirovnání k e-mailu má inspiraci v jedné diskusi na jakémsi polském jabber fóru, kterou nemohu najít. Taky jsem tam někde narazil na fajné motto (v souvislosti s argumentem, že komunikátor XYZ používá YZX lidí): "Lidi, jezte hovna, miliony much se přece nemohou mýlit"
Tiskni
Sdílej:
Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?
Můžete si vybrat klientský program ... Navíc je Jabber jako jediný IM systém prost veškerých reklamTo stejné, i pro ostatní protokoly mám k dispozici spoustu klientů a bez reklamy.
Seznam vašich kontaktů je uložen na serveru. Je vám tedy přístupný odkudkoli, z jakéhokoli počítače a díky množství klientů i z různých operačních systémů. S použítím jabberappletu nebo webjabu se můžete přihlásit dokonce i přes webový prohlížeč.U icq tohle nemůžu? Je fakt, že ukládání kontaktů je tam docela mizerně udělané, zvlášť za situace, kdy používám více klientů. Z toho hlediska je zlatý licq, protože kašle na registrace.
Jabber je bezpečný. Vaše konto je chráněné heslem, se serverem se můžete spojit přes kódovaný protokol SSL a používat šifrování a digitální podpis přes PGP.První plus, ale já nešifruji a nepodepisuji (zatím) ani e-mail, takže to asi nevyužiji, ale do budoucna se to může hodit. Tak s tou nevědomostí něco udělej a napiš sem, jak na icq via jabber. Jaké jsou zkušenosti a jak je to spolehlivé, které klienty použít. Vem si, že za situace 100% icq, 0% cokoliv jiného nemám potřebu zkoumat cokoliv jiného.
Ale pozor! Kopete, Gaim, Miranda a další se na ty služby připojují přímo, čili máte dohromady několik spojení se servery, navíc, když si sednete k jinému počítači, tak si všechny účty musíte znova nastavovat. U Jabberu stačí nastavit pouze transportní agenty - a máte pouze jedno spojení - s jabber serverem - a ten je spojený se vším ostatním. A když někam příjdu, sednu, zapnu Jabber klienta (existuje spousta webových verzí) a voa'la - mám vše jak má :) A aby nedošlo k omylu, tak i přes Kopete, Gaim, Miranda... se lze připojit na Jabber... :) ..Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?