Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?
Můžete si vybrat klientský program ... Navíc je Jabber jako jediný IM systém prost veškerých reklamTo stejné, i pro ostatní protokoly mám k dispozici spoustu klientů a bez reklamy.
Seznam vašich kontaktů je uložen na serveru. Je vám tedy přístupný odkudkoli, z jakéhokoli počítače a díky množství klientů i z různých operačních systémů. S použítím jabberappletu nebo webjabu se můžete přihlásit dokonce i přes webový prohlížeč.U icq tohle nemůžu? Je fakt, že ukládání kontaktů je tam docela mizerně udělané, zvlášť za situace, kdy používám více klientů. Z toho hlediska je zlatý licq, protože kašle na registrace.
Jabber je bezpečný. Vaše konto je chráněné heslem, se serverem se můžete spojit přes kódovaný protokol SSL a používat šifrování a digitální podpis přes PGP.První plus, ale já nešifruji a nepodepisuji (zatím) ani e-mail, takže to asi nevyužiji, ale do budoucna se to může hodit. Tak s tou nevědomostí něco udělej a napiš sem, jak na icq via jabber. Jaké jsou zkušenosti a jak je to spolehlivé, které klienty použít. Vem si, že za situace 100% icq, 0% cokoliv jiného nemám potřebu zkoumat cokoliv jiného.
Ale pozor! Kopete, Gaim, Miranda a další se na ty služby připojují přímo, čili máte dohromady několik spojení se servery, navíc, když si sednete k jinému počítači, tak si všechny účty musíte znova nastavovat. U Jabberu stačí nastavit pouze transportní agenty - a máte pouze jedno spojení - s jabber serverem - a ten je spojený se vším ostatním. A když někam příjdu, sednu, zapnu Jabber klienta (existuje spousta webových verzí) a voa'la - mám vše jak má :) A aby nedošlo k omylu, tak i přes Kopete, Gaim, Miranda... se lze připojit na Jabber... :) ..Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?
Tiskni
Sdílej: