Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Nejak jsem se zamyslel... a myslim, ze rada vyrobcu software jsou sami proti pri pohledu do budoucna.
MS zacal delat mnoha softwarovym firmam do remesla a snazi se vyrobit software, kteri uz jini delaji. Jak tak pozoruji situaci treba s firmou Lavasoft, Windows Defender asi kompletne zahubi Lavasofti Ad-aware, ktery se tak hojne pouzival. I my ve firme pomalu odinstalovavame Lavasoft zakaznikum, protoze Defender je lepsi.
Ma predpoved je, ze toto se stane mnoha firmam, kde MS nasadi nejaky soft, ktery nemusi byt nutne lepsi, ale bude na nej zvyhodnena politika. Take urcite figl s beta versi, ktera bude samozrejme zadarmo ovlivni marketing.
Proto se ptam, proc mnoho firem ma porad zavrene oci a dela porad pro MS? Nebylo by pro ne lepsi port na Linux, kde bude zase konkurencni prostredi?
Co si o tom myslite vy?
Tiskni
Sdílej:
Co lze asi Microsoftu vytknout, je zneužívání monopolu Windows k vytlačení konkurenčních produktů k jejich aplikačnímu software. Tady praktiky Microsoftu skutečně smrdí. Dokonce kvůli tomu probíhal soudní proces, ale všichni víme, jak to dopadlo: když to začalo pro Microsoft vypadat špatně, vyměnil se soudce a vše vyznělo do ztracena; navíc proces trval tak dlouho, že po jeho skončení už bylo původní jádro sporu pasé… :-(
Co se týká psaní software jen pro Linux: to nevidím v současné situaci příliš reálně. Jednak je linuxových desktopových instalací řádově méně, takže potenciální trh je výrazně menší, jednak nemalá část uživatelů Linuxu ze zásady nic platit nechce - jen se podívejte, jaká averze u řady uživatelů panuje k placeným distribucím (i když se tohle poslední dobou dost zlepšilo). S prosazováním se Linuxu ve firemním prostředí se to samozřejmě zlepší, ale to není ze dne na den.
Z mého pohledu GPL konkurenci silně stimulujepredstavte si pohlednou slecnu, ktera je takova "otevrena" a mota se okolo ni spolecne s vami nekolik chlapcu. Kazdy z nich ji muze "prozkoumat". Jsou ti ostatni junaci pro Vas konkurence?
Kdepak je ta etapa, kdy měl unix možnost konkurovat MS? V 80. letech, kdy MS dělal DOS pro omezené 16b stroje?v te dobe se take unix rozsiril, to je ta pionyrska doba, kdy bylo radost psat programy pro unix a nikdo s mysi nerusil
Na počátku 90. let, kdy Linux a FreeBSD prakticky začínaly?v te dobe to vypadalo jeste nadejne, protoze firma SUN tehdy se svymi workstations davala jasne najevo, ze existuje rada aplikaci, kde je graficka podpora smysluplna.
To, co je důležité je rok 95, hysterie kolem Windows 95, 300 miliónů za reklamní kampaň a všeobecný pocit, že v IT může dělat každý, kdo udrží v ruce myš.ano, timto rokem zacala skutecna doba temna