Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Nejak jsem se zamyslel... a myslim, ze rada vyrobcu software jsou sami proti pri pohledu do budoucna.
MS zacal delat mnoha softwarovym firmam do remesla a snazi se vyrobit software, kteri uz jini delaji. Jak tak pozoruji situaci treba s firmou Lavasoft, Windows Defender asi kompletne zahubi Lavasofti Ad-aware, ktery se tak hojne pouzival. I my ve firme pomalu odinstalovavame Lavasoft zakaznikum, protoze Defender je lepsi.
Ma predpoved je, ze toto se stane mnoha firmam, kde MS nasadi nejaky soft, ktery nemusi byt nutne lepsi, ale bude na nej zvyhodnena politika. Take urcite figl s beta versi, ktera bude samozrejme zadarmo ovlivni marketing.
Proto se ptam, proc mnoho firem ma porad zavrene oci a dela porad pro MS? Nebylo by pro ne lepsi port na Linux, kde bude zase konkurencni prostredi?
Co si o tom myslite vy?
Tiskni
Sdílej:
Co lze asi Microsoftu vytknout, je zneužívání monopolu Windows k vytlačení konkurenčních produktů k jejich aplikačnímu software. Tady praktiky Microsoftu skutečně smrdí. Dokonce kvůli tomu probíhal soudní proces, ale všichni víme, jak to dopadlo: když to začalo pro Microsoft vypadat špatně, vyměnil se soudce a vše vyznělo do ztracena; navíc proces trval tak dlouho, že po jeho skončení už bylo původní jádro sporu pasé… :-(
Co se týká psaní software jen pro Linux: to nevidím v současné situaci příliš reálně. Jednak je linuxových desktopových instalací řádově méně, takže potenciální trh je výrazně menší, jednak nemalá část uživatelů Linuxu ze zásady nic platit nechce - jen se podívejte, jaká averze u řady uživatelů panuje k placeným distribucím (i když se tohle poslední dobou dost zlepšilo). S prosazováním se Linuxu ve firemním prostředí se to samozřejmě zlepší, ale to není ze dne na den.
Z mého pohledu GPL konkurenci silně stimulujepredstavte si pohlednou slecnu, ktera je takova "otevrena" a mota se okolo ni spolecne s vami nekolik chlapcu. Kazdy z nich ji muze "prozkoumat". Jsou ti ostatni junaci pro Vas konkurence?
Kdepak je ta etapa, kdy měl unix možnost konkurovat MS? V 80. letech, kdy MS dělal DOS pro omezené 16b stroje?v te dobe se take unix rozsiril, to je ta pionyrska doba, kdy bylo radost psat programy pro unix a nikdo s mysi nerusil
Na počátku 90. let, kdy Linux a FreeBSD prakticky začínaly?v te dobe to vypadalo jeste nadejne, protoze firma SUN tehdy se svymi workstations davala jasne najevo, ze existuje rada aplikaci, kde je graficka podpora smysluplna.
To, co je důležité je rok 95, hysterie kolem Windows 95, 300 miliónů za reklamní kampaň a všeobecný pocit, že v IT může dělat každý, kdo udrží v ruce myš.ano, timto rokem zacala skutecna doba temna