Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nejak jsem se zamyslel... a myslim, ze rada vyrobcu software jsou sami proti pri pohledu do budoucna.
MS zacal delat mnoha softwarovym firmam do remesla a snazi se vyrobit software, kteri uz jini delaji. Jak tak pozoruji situaci treba s firmou Lavasoft, Windows Defender asi kompletne zahubi Lavasofti Ad-aware, ktery se tak hojne pouzival. I my ve firme pomalu odinstalovavame Lavasoft zakaznikum, protoze Defender je lepsi.
Ma predpoved je, ze toto se stane mnoha firmam, kde MS nasadi nejaky soft, ktery nemusi byt nutne lepsi, ale bude na nej zvyhodnena politika. Take urcite figl s beta versi, ktera bude samozrejme zadarmo ovlivni marketing.
Proto se ptam, proc mnoho firem ma porad zavrene oci a dela porad pro MS? Nebylo by pro ne lepsi port na Linux, kde bude zase konkurencni prostredi?
Co si o tom myslite vy?
Tiskni
Sdílej:
Co lze asi Microsoftu vytknout, je zneužívání monopolu Windows k vytlačení konkurenčních produktů k jejich aplikačnímu software. Tady praktiky Microsoftu skutečně smrdí. Dokonce kvůli tomu probíhal soudní proces, ale všichni víme, jak to dopadlo: když to začalo pro Microsoft vypadat špatně, vyměnil se soudce a vše vyznělo do ztracena; navíc proces trval tak dlouho, že po jeho skončení už bylo původní jádro sporu pasé… :-(
Co se týká psaní software jen pro Linux: to nevidím v současné situaci příliš reálně. Jednak je linuxových desktopových instalací řádově méně, takže potenciální trh je výrazně menší, jednak nemalá část uživatelů Linuxu ze zásady nic platit nechce - jen se podívejte, jaká averze u řady uživatelů panuje k placeným distribucím (i když se tohle poslední dobou dost zlepšilo). S prosazováním se Linuxu ve firemním prostředí se to samozřejmě zlepší, ale to není ze dne na den.
Z mého pohledu GPL konkurenci silně stimulujepredstavte si pohlednou slecnu, ktera je takova "otevrena" a mota se okolo ni spolecne s vami nekolik chlapcu. Kazdy z nich ji muze "prozkoumat". Jsou ti ostatni junaci pro Vas konkurence?
Kdepak je ta etapa, kdy měl unix možnost konkurovat MS? V 80. letech, kdy MS dělal DOS pro omezené 16b stroje?v te dobe se take unix rozsiril, to je ta pionyrska doba, kdy bylo radost psat programy pro unix a nikdo s mysi nerusil
Na počátku 90. let, kdy Linux a FreeBSD prakticky začínaly?v te dobe to vypadalo jeste nadejne, protoze firma SUN tehdy se svymi workstations davala jasne najevo, ze existuje rada aplikaci, kde je graficka podpora smysluplna.
To, co je důležité je rok 95, hysterie kolem Windows 95, 300 miliónů za reklamní kampaň a všeobecný pocit, že v IT může dělat každý, kdo udrží v ruce myš.ano, timto rokem zacala skutecna doba temna