Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pod lin jadrom sa to nestava.No a to je důkaz, že linux je lepší než windows. Vývojáři kernelu se už tak nuděj, že do něj přidávaj věci související s kódováním národních abeced :-P
A co se týče výtky,že bych měl přiložit ruku k dílu ohledně lokalizace,tak si aspoň všimni mé patičky :-/ angličtinou zrovna nevládnu.No, Vase chyba. Na vysce me uci jeden kantor v anglictine. Je to proste asi 60ti lety cech, ktery se tu anglictinu zvladnul naucit. Od jeho prvni prednasky proste argument "Neumim anglicky" neberu. Vsichni jsme meli zhruba stejnou startovni pozici, tak co? Je to spis neco ce stylu "Neumim anglicky a jsem liny se to naucit". Kdy se pisatel temer chlubi, ze je liny se vzdelavat. Navic bez anglictiny se v IT, a v Linuxu tuplem, moc udelat neda. Ano, dal by se takhle zkritizovat kazdy kdo nezvlada aspon 4 svetove a 3 programovaci jazyky, ale mam za to, ze Anglictina je proste to naproste minimum. Kdyz nekdo nema vysokoskolske vzdelani, bude se mu posmivat jenom hlupak, stredoskolske vzdelani taky neni samozrejmost (aspon v zapadnich zemich), ale kdyz nekdo nema ani zakladni vzdelani? Jak nazvat nekoho takoveho? Nechci se nad nikoho povysovat, nemam na to povahu a zas az takovy machr taky nejsem, ale pokud nekdo ZADA cestinu protoze anglicky neumi, tak se proste ozvu. Tim spis, kdyz je to nekdo v oboru IT a jeste mu nejspis neni vic nez 30-40 let a ma tedy potencial se to v rozumne dobe naucit pripadne si fraze aspon najit ve slovniku.
bash-3.00$ wengophone ./wengophone: error while loading shared libraries: libssl.so.5: cannot open shared object file: No such file or directorysoubor libssl.so.5 v balickovaci neni.
Tiskni
Sdílej: