Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hledal jsem nahradu za skype...
... a nasel. Hledal jsem proto, protoze u Skypu nemam moznost pouzivat kameru na prenos videa.
Po nejakem tom hledani jsem nasel Wengo. Je to opensource, takze tim lepe. Nova verze 2.0 ma podporu vseho mozneho vcetne video telefonatu. Navic jsou extensions pro Firefox. Zajimava urcite bude moznost si naistalovat Wengo na mobilni telefon ci PDA.
Jelikoz jsem teprve v rane fazi testovani, tak musim rici, ze installace je velice snadna. K dispozici jsou binarni balicky, ktere lze jen rozbalit do adresare, nastavit promenou a spustit. Vse je popsano na strankach Wenga.
Ted jsem jen zvedav, jak prenos hlasu bude fungovat a jak donutim pratele v okoli k installaci.
Tiskni
Sdílej:
Pod lin jadrom sa to nestava.No a to je důkaz, že linux je lepší než windows. Vývojáři kernelu se už tak nuděj, že do něj přidávaj věci související s kódováním národních abeced :-P
A co se týče výtky,že bych měl přiložit ruku k dílu ohledně lokalizace,tak si aspoň všimni mé patičky :-/ angličtinou zrovna nevládnu.No, Vase chyba. Na vysce me uci jeden kantor v anglictine. Je to proste asi 60ti lety cech, ktery se tu anglictinu zvladnul naucit. Od jeho prvni prednasky proste argument "Neumim anglicky" neberu. Vsichni jsme meli zhruba stejnou startovni pozici, tak co? Je to spis neco ce stylu "Neumim anglicky a jsem liny se to naucit". Kdy se pisatel temer chlubi, ze je liny se vzdelavat. Navic bez anglictiny se v IT, a v Linuxu tuplem, moc udelat neda. Ano, dal by se takhle zkritizovat kazdy kdo nezvlada aspon 4 svetove a 3 programovaci jazyky, ale mam za to, ze Anglictina je proste to naproste minimum. Kdyz nekdo nema vysokoskolske vzdelani, bude se mu posmivat jenom hlupak, stredoskolske vzdelani taky neni samozrejmost (aspon v zapadnich zemich), ale kdyz nekdo nema ani zakladni vzdelani? Jak nazvat nekoho takoveho? Nechci se nad nikoho povysovat, nemam na to povahu a zas az takovy machr taky nejsem, ale pokud nekdo ZADA cestinu protoze anglicky neumi, tak se proste ozvu. Tim spis, kdyz je to nekdo v oboru IT a jeste mu nejspis neni vic nez 30-40 let a ma tedy potencial se to v rozumne dobe naucit pripadne si fraze aspon najit ve slovniku.
bash-3.00$ wengophone ./wengophone: error while loading shared libraries: libssl.so.5: cannot open shared object file: No such file or directorysoubor libssl.so.5 v balickovaci neni.