Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Hledal jsem nahradu za skype...
... a nasel. Hledal jsem proto, protoze u Skypu nemam moznost pouzivat kameru na prenos videa.
Po nejakem tom hledani jsem nasel Wengo. Je to opensource, takze tim lepe. Nova verze 2.0 ma podporu vseho mozneho vcetne video telefonatu. Navic jsou extensions pro Firefox. Zajimava urcite bude moznost si naistalovat Wengo na mobilni telefon ci PDA.
Jelikoz jsem teprve v rane fazi testovani, tak musim rici, ze installace je velice snadna. K dispozici jsou binarni balicky, ktere lze jen rozbalit do adresare, nastavit promenou a spustit. Vse je popsano na strankach Wenga.
Ted jsem jen zvedav, jak prenos hlasu bude fungovat a jak donutim pratele v okoli k installaci.
Tiskni
Sdílej:
Pod lin jadrom sa to nestava.No a to je důkaz, že linux je lepší než windows. Vývojáři kernelu se už tak nuděj, že do něj přidávaj věci související s kódováním národních abeced :-P
A co se týče výtky,že bych měl přiložit ruku k dílu ohledně lokalizace,tak si aspoň všimni mé patičky :-/ angličtinou zrovna nevládnu.No, Vase chyba. Na vysce me uci jeden kantor v anglictine. Je to proste asi 60ti lety cech, ktery se tu anglictinu zvladnul naucit. Od jeho prvni prednasky proste argument "Neumim anglicky" neberu. Vsichni jsme meli zhruba stejnou startovni pozici, tak co? Je to spis neco ce stylu "Neumim anglicky a jsem liny se to naucit". Kdy se pisatel temer chlubi, ze je liny se vzdelavat. Navic bez anglictiny se v IT, a v Linuxu tuplem, moc udelat neda. Ano, dal by se takhle zkritizovat kazdy kdo nezvlada aspon 4 svetove a 3 programovaci jazyky, ale mam za to, ze Anglictina je proste to naproste minimum. Kdyz nekdo nema vysokoskolske vzdelani, bude se mu posmivat jenom hlupak, stredoskolske vzdelani taky neni samozrejmost (aspon v zapadnich zemich), ale kdyz nekdo nema ani zakladni vzdelani? Jak nazvat nekoho takoveho? Nechci se nad nikoho povysovat, nemam na to povahu a zas az takovy machr taky nejsem, ale pokud nekdo ZADA cestinu protoze anglicky neumi, tak se proste ozvu. Tim spis, kdyz je to nekdo v oboru IT a jeste mu nejspis neni vic nez 30-40 let a ma tedy potencial se to v rozumne dobe naucit pripadne si fraze aspon najit ve slovniku.
bash-3.00$ wengophone ./wengophone: error while loading shared libraries: libssl.so.5: cannot open shared object file: No such file or directorysoubor libssl.so.5 v balickovaci neni.