GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Rad bych se zeptal v cem delate nejadeji webove stranky. Znam jen Quantu nebo Bluefish. Zajima me jestli je treba neco lepsiho.
Melo by to byt pro tak poloprofesionalni praci. Trosku JavaScript, PHP, atd.
Tiskni
Sdílej:
Ale spousta programátorů v Pythonu říká, že žádné IDE nepotřebují - protože narozdíl od Javy, C# a podobných monster se s tím jazykem pracuje tak jednoduše a elegantně, že je IDE zbytečnéIDE prece neni jen o jazyku, ale mj. o cinnostech, ktere k vyvoji nejakeho programatorskeho pocinu patri. A ty mnoho IDE urychluje a integruje velmi dobre.
Ve vim jsem stranky jeste nezkousel. Pomaha vim nejakym zpusobem? Nebo je to hardcore programovani na lajne.
Jsem radsi, kdyz mi neco ulehci praci.
d2f>
mi vloží do schránky celý tag a klávesou p/P si ho můžu usadit na jiné místo.
BTW: den příkaz není tak tajemný. Prostě znamená smaž (d) vše od aktuálního znaku až po druhý (2) výskyt (f) znaku >. Pokud chci třeba vyjmout obsah atributu, bude daný příkaz df"
.
C-c C-e for ENT a.php ENT C-c + m ENT p ENT C-c C-e inp ENT C-c + ty ENT h ENT C-c + n ENT aaa ENT C-c + v ENT aaa ENT
<form action="a.cgi" method="get"> <input type="hidden" name="aaa" value="aaa"> </form>
for a a.php SPC m p > inp ty h SPC n aaa SPC v aaa > >
<form>
, je to rychlejší geany
, jinak na úpravy není nad nedit
a na konzoli mc
. Pokud jde o "dělání" webových stránek - nesnáším tuto činnost, snažím se v maximální míře at si jejich obsah "dělají" autoři sami.
->
napovedet metody prislusejici k objektu