Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Můj problém spočíval v následujícím. Mám VPN, ve které nefunguje DHCP a já potřeboval distribuovat DNS primární server právě a jen pro tuto VPN, jenž je běžně poskytován při zapůjčení IP. 5ešení se ukázalo být poměrně elegantním.
Zdravim vsechny citatele, rad bych slysel vas nazor na nasledujici problem. Jiste vsichni znate rozdil, vyhody a nevyhody aktivního a pasivního rezimu FTP.
Zdravim, sledujete nejakym zpusobem logy systemu? Ne ze ja bych je nesledoval jen bych rad "vyloudil" nejake vychytavky :D
Pouzivam logcheck, Tiger a logwatch. Jako doplnek rkhunt a chkrootkit.
Pouzivate jine mechanismy, nebo nejake vlastni nastroje? Pouzivate jine logovani na serveru a jine na desktopu?
Diky za rady a za namety.
Zdravim opet pisi radeji do blogu, nez abych spamoval diskuzi. Zamerem blogspotu je rozvinout nejakou diskuzi na dane tema. Nuze pojdme do toho.
Zdravim ABickare, nechci spamovat diskuzi proto mi prosim odpustte, ze davam dotazy do blogu. Mam hned dva, kazdy trosku z jineho soudku.
Zdravicko ABickari, jiz nejaky ten patek jsem vlastnikem ThinkPad R500 (2732-32G), na Linuxu vsak stale bojuji predevsim s uspavanim. Je fakt ze jsem zatim nevizkousel TuxOnIce, nicmene gnome-power-manager si stale s timto kouske HW neporadi (quirku se jav vidno nedostava). Narazim na tento problem, casto se stane ze se po "cerstvem" bootu se mi podari stroj uspat (klasicky pomoci pm) a v 80% pripadu i probudit. Jestlize ale zkusim uspani cislo dve stroj se jiz neprobudi -- cerna obrazovka (nerozsviti se ani podsviceni LCD), po case se sam restartuje. Z tohoto chovani usuzuji na problem s ovladacem gk. Zkousel sem ale i jine ovladace, avsak bez vysledku.
Jadro == 2.6.27.7 (vanila),
distribuce == Debian Lenny,
ovladac gk. == distribucni radeonhd, ale i binarni od ati.
Mate kdokoliv zkusenosti s timto notebookem a podobnym problemem? Dekuji za odpovedi.
Předně zdravím všechny čtenáře ABC. Můj dotaz je poměrně jednoduchý. Sháním nějak servřík + levnou storage. Popíši požadavky které na vybavení mám:
Zdravim vsechny vespolek. Vzhledem k "sile" USD poslednich dni je obzvlaste vyhodne nakupovat elektorniku a PC v USA. Jelikoz ale nikdo blizky zrovna neni v USA a ani ja se na cestu v dohledne dobe nechystam, rad bych prostrednictvim tohoto zapisku poprosil o cenne rady a zkusenosti.
Vim ze na toto tema probehlo zde na ABC hodne diskuzi, predevsi o tom jak zasilku posilat. Rad bych se ale nyni zeptal jake zkusenosti mate napriklad se zasilkovousluzbou.com, pripadne s jinymi, pokud existuji.
Jeste bych mel asi zminit co bych chtel koupit. Jednalo by se o NB IBM T61 cca v hodnote 1400 USD.
Dekuji za odpovedi.Zdravim ABickare,
Chtel bych zkusenejsi kolegy pozadat o radu pri vyberu RedHati certifikace. Medituji nad RH300 a RH133.
Jedna se proste o to jak jsou tyto kurzy odlisne, tedy vedemostne, jestli napriklad ma cenu navstevovat RH133. Je mi jasne ze rozdil bude urcite patrny. Zkousel sem https://www.redhat.com/apps/training/assess/ ale znate to, je to pomerne neobjektivni.
Chtel bych slyset nejake prakticke zkusenosti, zazitky.
Dobrý večer přeji všem. Do rukou se mi dostalo do rukou několik (27) počítačů. A já mám vyřešit jejich správu, respektive zakládaní účtů. K tomu se ale dostanu později. Neměl jsem s takovouto věcí zkušenosti, tudíž nevím od čeho se odpíchnout.
Dobry podvecer.
Mozna by se tento zapisek hodil spis do diskuze, ale podle me je na takovouhle pitomost misto spie tady.
Potreboval bych nahodne v iso souboru vlozit nahodna data, kvuli testovani. Hraju si s dd
ale nemuzu na to prijit, porad mi to tu chybu dava na zacatek i kdyz menim parametr seek
. Nemuzu docilit toho abych ji vlozil nekam doprostred, nebo na konec.
dd if=/dev/urandom of=cd.iso bs=1 count=433 seek=34345 conv=notruncChtel bych to dat do skriptu, tak abych mohl ovladat kolik zhruba onoho iso souboru poskodim, nejlepe v procentech.
Zdravim vsechny pritomne. Pred tydnem sem si koupil novy disk (500G). Po rozdeleni a instalaci ale zjistuji ze se nekam podela nemala cast mista.
Dnes sem se docela dobre pobavil, zkuste take: "How Many HTML Elements Can You Name in 5 Minutes?"
Skore sice nic moc (46 elements remain) ale pobavilo me to:)
Jako uživatele VirtualBoxu mě vždy trochu štvalo, že sdílená složka nešla hned po instalaci. Vrtalo mi to hlavou. Sedl jsem tedy ke studiu manuálu a našel jsem.
Prozatím mám tento postup vyzkoušen pouze na Debianu Leny
s VirtualBoxem 1.5.0
jako host a s WinXP jako guest. Jak tedy nato:
(1) Je třeba mít nainstalované Guest Additions
se to myslím jmenuje. V mé verzi (české) pomocí Zařízení -> Instalovat Přípravky pro hosta.
(2) Vytvoříme si složku, kterou chceme sdílet guestovi. Napriklad
mkdir -m 777 /home/tom/VBox_shared_foldersložka musí mít oprávnění
rwxrwxrwx
(3) Pomocí
VBoxManage sharedfolder add jnemo_guesta -name jmeno_slozky -hostpath /home/tom/VBox_shared_folderpřidáme sdílenou složku. Podotýkám, že guest musí být vypnut (ne uložen) a cesta ke sdílené složce musí být absolutní.
(4) V guestu pak už jen stačí pomocí
net use x: \\vboxsvr\jmeno_slozkypřidáme síťový disk.
(5) Ajeto:)
Pred nedavnem jsem si poridil nove zelezo, viz. muj predesly zapis. Poprve v mem zivote je to vice nez jedno jadro. Proto bych se prostrednictvim tohoto blogu chtel zeptat na pro me zatim nejasne veci.
1) Kompilovat jadra s volbou SMP?
2) Kompilovat jadro jako Low-Latency Desktop?
3) Pripadne jake volby vhodne pro dvoujadro, 64b. do jadra zahrnout.
Mam zatim nevyjasnenu jeste jednu otazku, jake distro pouziji a jestli pouziji 64b. nebo 32b. Ale to je myslim dost flamovita otazka takze tohle resit nemusime. Zrejme bude nejlepsi kdyz zkusim na vlastni kuzi.
Nadesel cas poridit si nove zelezo, co nahradi stare cim dal vice poruchove. Proto se obracim k vam s prosbou o pomoc.
Nejprve bývá slušností pozdravit, takže: "Dobrý den".
Představme si následující situaci, sedíme si někde v klimatizované místnosti u terminálu, necháváme se unášet tichým ševelením produkčního serveru a najednou vidíme, že nic nevidíme. Tedy lépe řečeno na každý pokus o komunikaci se nám dostane odpovědi: "Can't fork process!"
Poměrně nevděčná ale i přes to velmi důležitá činnost, co myslíte. Co si myslí vývojář o testerech? Někdy bych to chtěl vědět ale většinou radši ne:)
Po delší době jsem opět zasedl k psaní blogísku. Dneska si vezmu na mušku historii příkazů příkazového interpretu, neboli shellu. Jelikož jsem uživatelem Bashe, bude řeč právě o něm.
MAC Flooding: Aby přepínač věděl kam má data směrovat sestavuje si pro tento úcel tzv. CAM tabulku (Content Addressable Memory table). Tato tabulka je však omezená. Zahlcením CAM je možné switch donutit, aby své chování změnil a začal se chovat jako hub. Pak již není problémem celou lokální síť odposlouchávat.
Tak jsem se po delší době opět dostal k tunění svého placatého přítele (HP nx6110). Od jisté doby, ani nevím od kdy, mi nechce moje Pentium M740 snižovat frekvenci. Prostě pořád běží na maximální frekvenci. Co z toho plyne, jednak spotřebovává relativně hodně energie a druhak se chladič může v obzvláště horkých dnech doslova zbláznit.
Zdravím, opět řeším nějaký problém a nějak sem se kousnul:( Nejprve popíši problém.
Potřeboval bych ve skriptu otevřít FTP spojení se serverem, jakmile se přihlásím odešlu třeba PASV (to bude asi ta nejlepší možnost). Obdržím port, který vrátím na standardní výstup, nebo do souboru. Spojení ještě neruším, to je důležité. Pak pošlu třeba LIST. Počkám než příkaz proběhne a spojení s FTP ukončím.
Před několika dny mě přestalo bavit řešit problémy s cryptoloop
a losetup
a tak jsem se začal poohlížet po něčem jiném.
Zdravim, pred nekolika dny jsem si kompiloval nove jadro (2.6.20.6) pokusim se ted dokompilovat nektere moduly do wmvare. Ale ejhle, vyskytla se nasledujici chyba:
Jak je mým zvykem opět jeden námět na diskuzi.
Nejprve stručně popíši problém. Z pokusných důvodů bych potřeboval do vmware kde beží můj, zatím ještě, Sarge zkompilovat prehistorický kernel 2.0.(20 maximálně). Myslíte, vy jako větší profesionálové než jsem já, že bude problém s kompilací. Je třeba se na staré jádro nějak připravit? Jakou verzi gcc doporučujete? Nebude problém s hw?
Úplně nejlepší by byl image do vmware nějaké staré ditribuce. Bohužel Google mlčí.
Děkuji za rady a připomínky:-)
Zdravím ve spolek.
Mám takový malý problém, a doufám, že mi ho pomůžete vyřešit Začnu pěkně popořádku. Mám takového malého, nenechavého, nadrženého a úchylného spolubydlícího, který raoupama neví co dělat. Kupříkladu mi schovává věci jako mobil, baterky do myšky, myšku nebo notebook (dále jen placku). Myšku jsem onehdy našel v ledničce a placku na záchodě, v šuplíku nebo ve skříni.
Po nějaké době sem se opět pustil do zpracovávání školního projektu věnovanému bezpečnosti. Jak tak sbírám informace tak mě zaráží jedna věc. Všude v různých návodech, tutoriálech se objevuje nutnost nastavení příznaku suid bit
. Mám na mysli útoky dejme tomu nějakým druhem přetečení.
Co mě vrtá hlavou je, jak může potenciální hacker získat suid bit
pro svůj potenciálně škodlivý program, exploit, skript a co já vím co ještě.
Je někdo tak ochotný a znalý aby mi tuto problematiku objasnil? Děkuji
PS: Nejsem hacker, ani script kiddies, jen obyčejná lamka (moc mě nekamenujte pls) :-)
Zdravím všechny.
Napadlo mě tohle. Existují nějaké fatální chyby způsobené špatným nakonfigurováním některých služeb, které by mohly vést k oslabení bezpečnosti?
Napadlo mě jen zveřejňování informačního baneru, například verze FTP serveru, verze MTA, atd. Maskuje se tento údaj běžně, nebo se na něj nebere moc ohled?
Je mě jasné, že většina chyb třeba Sendmailu způsobených špatnou konfigurací je již odstraněno. Jaké služby by mohly být ještě tímto způsobem ohroženy?
Poslední věcí která by mě zajímala. Představuje Google hracking stále nebezpečí?
Možná jsou to hloupé dotazy, ale v těchto věcech jsem Neználkem.
Díky za odpovědi.
Zdravím všechny přítomné. Chtěl bych se na Vás všechny obrátit s prosbou o radu. Ve škole jsem dostal za úkol vytvořit nějaký demonstrační mechanismus pro předvedení nejznámějších lokálních a síťových útoků na OS Linux.
Tak kolem včerejší desáté hodiny večerní sem zasedl ke svému PC a vidím na gkrellm 1 ssh
.
Zdravím. Před několika měsíci jsem se pustil do jednoduché javské aplikace, jedná se o jednoduché GUI s několika záložkami (graf, tabulka, formulář)+jednoduchá textová databáze v XML. Ale jak si tak vesele píši kód, pomalu ale jistě se v něm začínám ztrácet, jelikož jsem nejsem zkušeným programátorem. Pokusil jsem se sice kód vyčistit jakousi základní hierarchií tříd ale i tak se mě to zdá jako "prasárna".
Přeji všem příjemný podvečer.
Jistě jste někdy využili služeb webhostingu. Můj dotaz je následující, co Vám na webhostinzích chybí. Myslím tím služby pro uživatele, jako je třeba databáze (nejčastěji asi MySQL+MyPhpAdmin), emial(třeba Horde) atd. Docela by mě zajímalo co nonBFU uživatelům chybí. Nechť se jedná o placený webhosting, služba/služby by asi měla být nenáročná. Jedná se mi o nějaké, jak se říká, špeky. Samozřejmě něco prakticky využitelného.
Zdravím všechny vespolek, nebudu dlouho otálet a přejdu rovnou k věci.
Jistě všichni znáte google.com/codesearch, mooc dobrá věcička. Ale ještě dříve než byla spuštěna zmiňovaná služba Mr. Googla jsem jednou narazil na stránky, tenkrát ještě v testovacím provozu, www.krugle.com. Neváhal jsem a okamžitě se přihlásil k testovacímu provozu. Vše fungovalo tak jak má, služba se mi moc líbila ale před několika týdny byla služba nasazena do ostrého provozu. Od té doby mi nefunguje vyhledávání, respektive pokusí se vyhledat ale okamžitě vrátí titulní stranu bez výsledků hledání. Zkoušel jsem se i znovu registrovat ale nepomohlo to.
Moje otázka do pléna je následující, používáte někdo tuto službu, funguje vám? Děkuji za odpovědi.
Zdravim vsechny, nevite nekdo o nejake vhodne linuxove alternative ke CodeWarioru
. Jedna se o asembler IDE k nekterym DSP od Motoroly a TexasInstruments (Freescale).
Stacilo by me kdyby umel simulovat nektere ze signalovych procesoru, konkretne rady MC 56 F 8367.
Mate nejake zkusenosti?? Dik za odpovedi.
Zdravim, poradte nejakou dobrou aplikaci realizujici TODO list. Jsem strasne zapometlivy a proto takovou alpikaci potrebuji jako sul.
Zatim sem zkousel jen zakladni devtodo
ale moc mi to nevyhovuje. Take se mi casto stane ze si eventy zapomenu precist:-) Chtelo by to tedy neco na plose, napr. nejaka aplikace provazana treba s conky, ktera by na sebe dostatecne upozornila, treba barvou pisma. Nebylo by spatne kdyby treba umela posilat SMS nebo E-maily.
Mozna nezbude nic jineho nez si neco takoveho napsat.
Apropos jaky nazor mate na conky?
Dik za podnetnou diskuzi:-)
Zdravim vsechny pritomne.
Jiz nejakou dobu se snazim jakozto zacatecnik vytvorit nejakou Javskou aplikaci, jakou neni dulezite.
Jedna se mi ted o to jak resit nasledujici situaci, potreboval bych aby program bezel na pozadi, rekneme po startu pocitace, a pokud je splnena nejaka podminka, dejme tomu prekroceno jiste datum, byl by uzivatel patricne informovan.
A ted muj dotaz, jak to realizovat v jave, premyslel sem o jednoduchouckem vlakne, jez by bezelo pozadi a v pripade one udalosti by jen informovalo a uzivatel by se pak sam rozhodnul zda chce celou Swing aplikaci spustit nebo ne.
Je me jasne ze implementovat tohle v Jave neni zrovna to prave orechove ale dal sem se do Javy tak bych to chtel realizovat v ni.
Mateli tedy nejake rady prosim napiste je do diskuze, dekuji.
Jakekoliv pripominky vytany.
Dneska, respektive vcera, me k memu prekvapeni chkrootkit
informoval o nasledujici nemile inforaci:
#:chkrootkit
Searching for Showtee... Warning: Possible Showtee Rootkit installednebo jinak:
#:chkrootkit -q The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/realplay-10.0.7/share/default/.realplayerrc /usr/lib/firefox/.autoreg /usr/lib/GNUstep/System/.GNUsteprc Warning: Possible Showtee Rootkit installed /usr/lib/security /usr/lib/security/classpath.security eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3355])Mam se toho obavat nebo ne??Z kousel sem i
tiger
ale se stejnym vysledkem. Googli sem ale s zadnym uspokojivym vysledkem.
Diky za odpovedi.
Delsi dobu pouzivam Eclise ale vubec se nebranim vyzkouset neco noveho, tak proc ne treba NetBeans. K tomuto rozhodnuti jsem dospel po nedavnych spatnych zkusenostech s navrhem GUI v Eclipse. Nechci rict ze byl navrh nezvladnutelny ale ponekud zmateny a pomaly. Na druhou stranu jsem jej po case pochopil a dotahl do zdarneho konce a navic jsem se naucil mnohem vice nez kdybych jej jen slepe naklikal. Na druhou stranu kdyz jsem videl WYSIWYG editor v podani NetBeans byl sem prekvapen jeho, rekl bych, blbuvzdornosti. Jen doplnim, ze tento editor (Matiss) je postaven na zbrusu novem layout manageru
, ktery by se mel dostat i do JAVA JDK6. Eclipse podobny editor take obsahuje ale jen ve forme nekomercniho pluginu MyEclipse
Opet je tu novy den a ja se probudil s novou otazkou.
Je mozne nekde na netu stahnout zdroje napovedy pro wikipedii, tedy mysleno v one wikisyntaxi.
A jeste jedna, je treba si vytvorit, tedy na zacatku svoje vlastni sablony. Nefunguje mi napriklad {{CURRENTDATE}}
Dobrodincum a znalcum diky :-)
Dnes se potykam s problemem kterak realizovat graf v Jave.
Mam tabulku, ktera je plnena z .xml a na zaklade tohoto .xml nebo tabulky bych potreboval vykreslit graf. Po vcerejsim hledani vhodneho baliku, pro vykreslovani grafu jsem se rozhodnul pro JFreeChart netrvam na nem, tim chci tedy naznacit ze pokud vi nekdo o necem vhodnejsim a lepsim, sem s tim:-)
Problem je nasledujici, tento balik obsahuje sice specialni metodu pro cteni dat grafu z xml, ale je jasne ze ja stejne tagy ve svem .xml nemam.
Odsud tedy vyplyva moje otazka, jak dale postupovat? Zvoli cestu prevodu jednoho xml na druhy, nebo si metodu napsat sam(asi nejlepsi varianta), nebo radeji neco uplne jineho. Jen pro doplneni vyse zminovana metoda je pouze pro kolacovy graf, ja bych spise potreboval graf sloupcovy neco XY.
Pokud jste nekdo neco podobneho delal tak prosim podelte se s lamkou:), dekuji.
Zdravim.
Shanim delsi dobu free webhosting.
Existuje nespocet dobrych webhostingu ale ja zatim nenarazil na takovy ktery by mi vyhovoval. Me pozadavky:
php5+
MySQL 5+
ftp pristup bohate staci
ssh pristup (neni nutny)
bez nutnosti vlastnictvi domeny
freespace pro prezentaci min.20MB
freespace pro MySQL min.250MB
Pokud nekdo o necem vite dejte prosim vedet do diskuze, diky vsem.
Zdravim vsechny. Potrebaval bych poradit s implementaci tabulky pomoci XMLTableModelu
z baliku DOM4J
Zdravím všechny, nechci obtěžovat diskuzi a tak zatěžuji blog.
Chtěl bych si na svých stránkách vytvořit následující věc.
Pokud pošlu pomocí jednoduchého formuláře zprávu, chtěl bych aby se mi
zobrazilo malé popup okno, ale ne přímo nové okno ale malý obrázek(message send
, nebo message send error
), neco na styl okýnek Loading...
(nevím přesně jak to nazvat).
Zdracim vsechny ve spolek, jelikoz jsem nechtel diskuzi plnit takovymito orientacnimi dotazy, rozhodl sem se tedy pro blog.
Problem je nasledujici, ve firme uvazujeme o prechodu na clusterove reseni databaze(konkretne Oracle 10). No a me otazky jsou takoveto:
Dnes jsem se rozhodnul že si udělám svůj osobní, soukromý; soukromí, osobní blog, nebo lépe řečeno svůj deníček, debilníček, zápisníček atd.:-)
Vždy když jsem viděl nějaké recenze takovýchto systémů přešel sem je mlčením a s myšlenkou: "Tohle přece v životě nebudu potřebovat", ale zmýlil sem se a to šeredně. Je to dobrá věc a tímto uznávám svůj omyl.
Jedná sem me spíše i nějaký WikiEngine ale nějaký dobrý, hezký a přehledný blog by také nebyl k zahození. Jo abych nezapomněl, mělo by to být napsáno v Javě. Zatím jsem čerpal z java-source.net/open-source/wiki-engines
Líbí se mi:
jspwiki nebo
A z blogovacích systémů se mi zamlouvá: b2evolution
Takže kdo by se rád podělil o zkušenosti nechť se projeví v diskuzi, diky všem.
Zdravím všechny, možná by se tento zápis hodil spíše do diskuze a proto nejprve žádám o zchovívavost
Už nějaký ten čas se na svém osobním PC zprovoznit lokálně ABCLinuxu, pro úplnost, snažím se tak za pomoci rad Leoše. Tímto ho také zdravím
Problém je s kontaktem na databázi, alespoň tomu vše nasvědčuje. Touto cestou bych chtěl požádat všechny ty kteří se o zprovoznění ABCLinuxu pokoušeli, o pár poznatků a rad, popřípadě podrobností z tohoto zprovozňování. Trápí mě nasledujici vyjimka: cz.abclinuxu.exceptions.PersistanceException: Nemohu se spojit s databazi!
Přikádám logy:
Nevím jestli bylo toto téma zde v blozích už někdy probíráno, nepochybně ano. Tudíž se předem omlouvám jestli se budu opakovat.
Jsem zhruba přes rok plnokrevným, nutno říci spokojeným, uživatelem GNU/Linuxu
. Za tento rok sem se přiučil mnoha zajímavým věcem, mimo jiné že nic není nemožné a tvůj nejlepší kamarád je pan Google
.
Jenomže studnice mých nápadů ohledně užitečných činností na svém desktopu pomalu ale jistě vysychá. Chtěl bych tedy názor nebo radu kde hledat nějakou vhodnou brigádku, práci na částečný úvazek v tomhle oboru a jestli to má smysl (tohle je asi hloupá úvaha) když nemám prakticky žádné větší zkušenosti.
Byl bych rád pokud byste se se mnou podělili o vaše linuxové začátky. Předem dík.