Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Po nějaké době sem se opět pustil do zpracovávání školního projektu věnovanému bezpečnosti. Jak tak sbírám informace tak mě zaráží jedna věc. Všude v různých návodech, tutoriálech se objevuje nutnost nastavení příznaku suid bit
. Mám na mysli útoky dejme tomu nějakým druhem přetečení.
Co mě vrtá hlavou je, jak může potenciální hacker získat suid bit
pro svůj potenciálně škodlivý program, exploit, skript a co já vím co ještě.
Je někdo tak ochotný a znalý aby mi tuto problematiku objasnil? Děkuji
PS: Nejsem hacker, ani script kiddies, jen obyčejná lamka (moc mě nekamenujte pls)
Tiskni
Sdílej:
/bin/sh
nebo cokoliv jineho), kterou vola nejaky systemovy program bezici pod rootem. Rekneme, ze ma nekdo treba v cronu uvedeno, ze se kazdou hodinu spusti skript /usr/local/bin/skript
, typicky nejake zalohovani apod. Pokud se utocnikovi podari nahradit ten skript svym vlastnim programem, pak diky tomu ze treba cron
bezi pod rootem ziska pro svuj program UID 0.
A nebylo by pár příkladů, prosím? Budu teď na vzduch [veřejný INet] umisťovat svůj první webhostingový server a vcelku by mě tohle zajímalo ... Dík
chmod +s vas_program
. Případně, pokud uživatel nepoužívá nějaký váš program, poradit mu to v diskuzním fóru, v e-mailové konferenci…
Tenhle scenar je sice hezky, ale dost nepravdepodobny.Vsechny scenare jsou o pravdepodobnosti. Tazatel chtel vedet, jak vyrobit SUID spustitelny program. Toto je jeden ze zpusobu. Samozrejme ze zadny zaruceny zpusob neni. To bychom pak mohli resit autorizaci ve stylu RMS :D
Za druhe si nejsem jisty, ze budes mit opravneni na prepis docasne ulozene prilohy.Pravda. Tak proste budu hadat jmeno souboru a mezi stat() a open() stihnu vyrobit spravny symlink. Aplikaci pouzivajaci mktemp() je porad dost :)
jen tak stranou, SUID se pro skript nastavit nedá
Pro pořádek: nastavit se samozřejmě dá, jen nemá potřebný efekt. :-)
Pokud nepoužijeme suidperl...jen tak stranou, SUID se pro skript nastavit nedáPro pořádek: nastavit se samozřejmě dá, jen nemá potřebný efekt. :-)