Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přestože snad všichni vysokou školou povinní už musejí mít zkouškové, a tedy většinu zápočtů za sebou, objevuje se tady podezřele málo zmínek o zápočtových projektech a podobně. Tak to zkusím napravit se svou zápočtovou prací do Algoritmů a datových struktur 2, kterou jsem psal o velmi zajímavém algoritmu Hashlife.
Nx-algs je nástroj pro usnadnění výuky grafových algoritmů a obecně hraní si s grafy. Je postavený nad knihovnou NetworkX a ovládaný z pythonu. Rád se od vás dozvím, co si o něm myslíte, zda vám bude k něčemu dobrý nebo jaké funkce byste rádi v budoucnosti viděli :)
Opět po nějaké době zdravím, tentokrát s problémem, který je moc divný, než abych ho dával do poradny .. snad nedělám chybu se zařazením zápisku. Problém je ten, že jsem na si rozjel emailovou konferenci přes mailman, ale do té nechodí maily minimálně ze seznam.cz a centrum.cz s docela podivnou chybou. Pokud myslíte, že byste mi mohli pomoct, čtěte dál, díky :)
Repost z mého osobního blogu, aby se článku dostalo alespoň nějakého ohlasu. Aneb jak jsem uspěl při náhradě squidu za statický webserver.
Trapný blogpost o výběru školy - MFF UK vs. FI MUNI vs. FIT VUT, kdo tam byl někdy nedávno, prosím čtěte a raďte :)
Tak už zase píšu. Minule jsem byl nadšený a plný nápadů - teď už se mi jich pár podařilo dotáhnout do konce (i s vaší pomocí), ale stále jich několik čeká. Teda hlavně dva. Závažné. Aneb co jsem si představovat úplně jinak a otevřený konec ...
Dnes si přečtete o tom, jak nastavit Apache, abyste nemuseli používat safe_mode, open_basedir a podobné bezpečnostní obezličky, když Apache je nastavený na mass hosting, taky padne něco o finálním nastavení mého hostingového serveru (o kterém jsem psal dříve a ještě tady) a ještě pár komentářů k současnému dění na Ábíčku :)
Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Zdravím všechny, tentokát v krátkosti: v prvním zápisku jsem popisoval IBM PS/2 server, který se ke mně dostal (omlouvám se za nefunkčnost fotek). Tento u mně nenašel žádné použití (na experimenty by se hodil - tedy hlavně Token Ring, ale MAU - centrální TR jednotka - njde nikde v ČR sehnat) a tak bych se ho rád zbavil. Vezme si ho někdo?
Z okolností vyplynulo, že se stanu adminem celkem pěkného serveru, na kterém budeme ještě s jedním známým provozovat určitou (převážně) LAMP službu. A vzhledem k tomu, že jsem totální nováček v administraci serverů, budu zde psát, jak bych chtěl vše dělat a spolehnu se na komunitu, že mi poradí a pomůže :) První díl se týká výběru filesystému na server, konfigurace RAIDu a výhledu do budoucnosti, ohledně použitého síťového FS.
Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...