Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Přestože snad všichni vysokou školou povinní už musejí mít zkouškové, a tedy většinu zápočtů za sebou, objevuje se tady podezřele málo zmínek o zápočtových projektech a podobně. Tak to zkusím napravit se svou zápočtovou prací do Algoritmů a datových struktur 2, kterou jsem psal o velmi zajímavém algoritmu Hashlife.
Nx-algs je nástroj pro usnadnění výuky grafových algoritmů a obecně hraní si s grafy. Je postavený nad knihovnou NetworkX a ovládaný z pythonu. Rád se od vás dozvím, co si o něm myslíte, zda vám bude k něčemu dobrý nebo jaké funkce byste rádi v budoucnosti viděli :)
Opět po nějaké době zdravím, tentokrát s problémem, který je moc divný, než abych ho dával do poradny .. snad nedělám chybu se zařazením zápisku. Problém je ten, že jsem na si rozjel emailovou konferenci přes mailman, ale do té nechodí maily minimálně ze seznam.cz a centrum.cz s docela podivnou chybou. Pokud myslíte, že byste mi mohli pomoct, čtěte dál, díky :)
Repost z mého osobního blogu, aby se článku dostalo alespoň nějakého ohlasu. Aneb jak jsem uspěl při náhradě squidu za statický webserver.
Trapný blogpost o výběru školy - MFF UK vs. FI MUNI vs. FIT VUT, kdo tam byl někdy nedávno, prosím čtěte a raďte :)
Tak už zase píšu. Minule jsem byl nadšený a plný nápadů - teď už se mi jich pár podařilo dotáhnout do konce (i s vaší pomocí), ale stále jich několik čeká. Teda hlavně dva. Závažné. Aneb co jsem si představovat úplně jinak a otevřený konec ...
Dnes si přečtete o tom, jak nastavit Apache, abyste nemuseli používat safe_mode, open_basedir a podobné bezpečnostní obezličky, když Apache je nastavený na mass hosting, taky padne něco o finálním nastavení mého hostingového serveru (o kterém jsem psal dříve a ještě tady) a ještě pár komentářů k současnému dění na Ábíčku :)
Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Zdravím všechny, tentokát v krátkosti: v prvním zápisku jsem popisoval IBM PS/2 server, který se ke mně dostal (omlouvám se za nefunkčnost fotek). Tento u mně nenašel žádné použití (na experimenty by se hodil - tedy hlavně Token Ring, ale MAU - centrální TR jednotka - njde nikde v ČR sehnat) a tak bych se ho rád zbavil. Vezme si ho někdo?
Z okolností vyplynulo, že se stanu adminem celkem pěkného serveru, na kterém budeme ještě s jedním známým provozovat určitou (převážně) LAMP službu. A vzhledem k tomu, že jsem totální nováček v administraci serverů, budu zde psát, jak bych chtěl vše dělat a spolehnu se na komunitu, že mi poradí a pomůže :) První díl se týká výběru filesystému na server, konfigurace RAIDu a výhledu do budoucnosti, ohledně použitého síťového FS.
Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...