Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravím všechny, tentokát v krátkosti: v prvním zápisku jsem popisoval IBM PS/2 server, který se ke mně dostal (omlouvám se za nefunkčnost fotek). Tento u mně nenašel žádné použití (na experimenty by se hodil - tedy hlavně Token Ring, ale MAU - centrální TR jednotka - njde nikde v ČR sehnat) a tak bych se ho rád zbavil. Vezme si ho někdo?
Nevím, co všechno potřebujete za informace - zkusím napsat, co by zajímalo mě. Je v tom 486 procesor, 64MB ECC RAM, asi 400MB SCSI disk, Token Ring síťovka, deska má PS/2 porty na myš a klávesnici. Je k tomu originální klávesnice IBM z roku 1988 a myš (ta už originální není, pokud vím) a můžu dát i 8 PCI Token Ring síťovek, které jsem obdržel zdarma od jednoho člena zdejší komunity.
Co za to? Když někdo něco dá, bude to super, ale hlavně mě zajímá odvoz. Na vlastní náklady to asi nikam nedopravím (leda byste platili) a do šrotu to dávat nechci (myslím si, že má svoji hodnotu, když ne užitnou, tak určitě historickou). Bydlím ve vesnici Petrov nad Desnou asi 6 km od Šumperka. Ozvěte se v diskuzi :)
Díky všem :)
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Právě že není ... kdyby šla, udělal bych z toho router (to byl původní záměr). Ale i tak - má to úplně luxusní case, celou ji zevnitř chladí podélný větrák a podobně. Kdyby se dal nějak použít ten zdroj, popřípadě nějak to překopat ... má to i zepředu display z diod (nevím, jak se tomu říká, nevyznám se) a jeden borec měl utilitku v Linuxu, kterou si tam dokázal kreslit, co chtěl. Holt kdyby to bylo vážně k něčemu nebo kdyby po mně otec neřval, že na půdě už to leží od léta, tak bych si to nechal :/
Přečtěte si ten předchozí zápis - jsou tam jenom MCA sloty. Bohužel. Samozřejmě - i kdyby tam byla ISA, tak bych s tím něco dělal, ale ...