Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nx-algs je nástroj pro usnadnění výuky grafových algoritmů a obecně hraní si s grafy. Je postavený nad knihovnou NetworkX a ovládaný z pythonu. Rád se od vás dozvím, co si o něm myslíte, zda vám bude k něčemu dobrý nebo jaké funkce byste rádi v budoucnosti viděli :)
Nejvíce se toho dozvíte na homepage nx-algs. Prográmek vznikl jako zápočtový projekt do předmětu Programování II a můj cíl bylo nějak vizualizovat znalosti nabyté v algoritmech a datových strukturách 1 - takže si můžete vyrobit jakýkoliv graf a potom pozorovat, jak se na něm bude chovat prohledávání do šířky, do hloubky, Dijkstra, Kruskal a podobně. To je první záměr - aby si mohli studenti vyzkoušet, jak se ty algoritmy chovají na grafech, které se vymyslí.
Pochopitelně ten algoritmus musí někdo napsat - to je druhý záměr nx-algs - zjednodušit vytváření takového výukového algoritmu. Když se podíváte na kapitolku o psaní algoritmu, můžete posoudit sami, jak se to povedlo.
Nx-algs je prográmek velmi mladý a určitě ještě plný chyb všeho druhu (naneštěstí i některých chyb v návrhu), za které se v první řadě omlouvám a v druhé řadě vás prosím o jejich hlášení. Taky budu rád za jakékoliv nápady na vylepšení, další funkce a podobně (v další verzi bych například rád jednoduché GUI a něco, co by zpohodlnilo práci s hranami, které obsahují nějaká data - vyrobit graf s ohodnocenými hranami je zatím tak trochu utrpení). Ask me anything.
P.S.: Python, NetworkX a Sphinx jsou super!
Tiskni
Sdílej:
Zaujimave :) Pripomina mi to NodeBox, na ktory som vcera nahodou narazil.
Díky :) Některé věci, které NodeBox umí s grafy by se mi taky moc líbily. Ale celkově mám pocit, že je NodeBox příliš zaměřený na to, jak bude výsledek vypadat - ne že by to nebylo důležité, ale potom je v kódu algoritmu více stylování a grafiky než samotného algoritmu. Tenhle poměr se snažím držet na minimu. Každopádně bych chtěl, aby i ty obrázky vypadaly co nejlépe - pro začátek by to mohl být nějaký chytřejší (méně křížení) layout, nejradši bych aby byla nějaká možnost zobrazit si graf a natahat vrcholy kam se mi zachce s tím, že si podle toho on ten layout upraví. Ne že by to nešlo, jen jsem prakticky ještě k programování GUI nečuchnul a tohle by bylo docela velké sousto na začátek... konec meditace :)
NetworkX umí použít pygraphviz na generování layoutu, ale to musí být pygraphviz přítomný a musí to zrovna fungovat (narážím na to, že asi ještě neopravili chyby způsobené změnou reprezentace dat na hraně). Když jsem to ale zkoušel na grafy, se kterými to fungovalo, vypadalo to slibně. Zkusím to někdy čistě graphvizem a pokud v tom bude nějaký rozdíl, třeba to implementuju :)
No podla celej stranky mam pocit, ze NodeBox je jednoducho zamerany skor na umenie a umelecku tvorbu.. Je to asi sw z trochu ineho sudku, len som sa s nim prave hral, ked som videl tvoj blog.
Asi to bude hlavní účel, ale když se kouknu na Graph, tak by se to dalo v pohodě využít na to, co dělám já, a ještě by to mělo nějaké výhody navíc - animace, oblé hrany a podobně, takže čistě na umění to asi není. Kdyby to nebylo jen pro Mac, tak bych si to určitě vyzkoušel, takhle mám asi smůlu :/