Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přestože snad všichni vysokou školou povinní už musejí mít zkouškové, a tedy většinu zápočtů za sebou, objevuje se tady podezřele málo zmínek o zápočtových projektech a podobně. Tak to zkusím napravit se svou zápočtovou prací do Algoritmů a datových struktur 2, kterou jsem psal o velmi zajímavém algoritmu Hashlife.
Nx-algs je nástroj pro usnadnění výuky grafových algoritmů a obecně hraní si s grafy. Je postavený nad knihovnou NetworkX a ovládaný z pythonu. Rád se od vás dozvím, co si o něm myslíte, zda vám bude k něčemu dobrý nebo jaké funkce byste rádi v budoucnosti viděli :)
Trapný blogpost o výběru školy - MFF UK vs. FI MUNI vs. FIT VUT, kdo tam byl někdy nedávno, prosím čtěte a raďte :)
Tak už zase píšu. Minule jsem byl nadšený a plný nápadů - teď už se mi jich pár podařilo dotáhnout do konce (i s vaší pomocí), ale stále jich několik čeká. Teda hlavně dva. Závažné. Aneb co jsem si představovat úplně jinak a otevřený konec ...
Dnes si přečtete o tom, jak nastavit Apache, abyste nemuseli používat safe_mode, open_basedir a podobné bezpečnostní obezličky, když Apache je nastavený na mass hosting, taky padne něco o finálním nastavení mého hostingového serveru (o kterém jsem psal dříve a ještě tady) a ještě pár komentářů k současnému dění na Ábíčku :)
Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Zdravím všechny, tentokát v krátkosti: v prvním zápisku jsem popisoval IBM PS/2 server, který se ke mně dostal (omlouvám se za nefunkčnost fotek). Tento u mně nenašel žádné použití (na experimenty by se hodil - tedy hlavně Token Ring, ale MAU - centrální TR jednotka - njde nikde v ČR sehnat) a tak bych se ho rád zbavil. Vezme si ho někdo?
Z okolností vyplynulo, že se stanu adminem celkem pěkného serveru, na kterém budeme ještě s jedním známým provozovat určitou (převážně) LAMP službu. A vzhledem k tomu, že jsem totální nováček v administraci serverů, budu zde psát, jak bych chtěl vše dělat a spolehnu se na komunitu, že mi poradí a pomůže :) První díl se týká výběru filesystému na server, konfigurace RAIDu a výhledu do budoucnosti, ohledně použitého síťového FS.
Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...