Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Hmm, tak tohle jsou dobré připomínky - o JFS jsem si vždycky myslel, že je na tom jako XFS - dobrý filesystém pro databázi a spolehlivý, ale že by byl i rychlý ;) Dík za doporučení.
V čem je výhoda LVM, když by se disk na serveru (v mém případě) měl rozdělit a nechat, jak je (a potom jenom nasdílet v případě přírůstku serveru)? LVM jsem používal, ale nevím, proč přidávat další vrstvu - ačkoliv to moc výkonu asi nesebere, tak minimálně další vrstva, která může selhat. A k mirrorování - myslíte ten SW RAID, který jsem uváděl? Každopádně díky za přípsěvek :)
Ještě k těm zálohám - doporučil byste mi vytvořit další oddíl na zálohy? Protože mít zálohy právě v tom disku, který může být onou nešťastnou náhodou smazán, přeci jenom není tak chytré, ne?
Snaha o maximalní dostupnost - to, co mě na pipni.cz vždycky tak štvalo, bylo to, že jim prostě vypadne server, neběží půl hodiny, hodinu, dvě, půl dne ... a nikoho to neštve. Ano, mají to ošetřené, takže další servery jedou v pohdoě (toho bych chtěl taky dosáhnout), ale dá se tohle dělat jenom s NFS/jak si myslíte, že j eto dělané?
Jak nacpat jedno terra mirrorovany? Další řadiče? Celkem by mě to zajímalo - do současné doby jsem se zajímal jenom desktopy, takže když jsem viděl desku, na kterou je možno připojit 6 PATA disků a 6 SATA disků, tak se mi to líbilo (teda - ne že by to někdo na té desce využil, je to jenom desktopová deska s PATA a SATA řadičem navíc ...). High avaivibility - myslíme tím spolehlivost/dostupnost serveru? No, myslím, že ta je hoděn důležitá, ne? Viz zmínku o pipni.cz ;)
Dík az reakci ;)
al-QuaknaaTakže inkrementální zálohy? O těch jsem četl tady - nevím, jestli je opravdu svn a cvs nejlepší volba - obzvlášť když by to pro mě bylo první setkání s nimi, kromě svn/cvs/git checkout při updatu mých svn/cvs/git aplikací :D - takže ... myslíte, že je ten návod dobrý?
Umí XFS zmenšení (I třeba ne za běhu)? A dále - LVM by pro mě byla výhoda při přidání disku do stávajícího serveru, že ano? Jinak to co doporučujete, je vytvořit si /boot a potom velkou partition, z té udělat LVM volume a v tom si normálně čachrovat s LVM partitionama? Tedy nějak jako ukazuje tohle HOWTO? LVM umí tedy i RAID?
I přes pomalost XFS při práci s malými soubory? Budu tam provozovat (v několika instalacích - postupem času několika desítkách ...) redakční systém, který je sestaven z asi ~1000 php souborů, ~2kB laždý. takže nevím. XFS se mi líbí rozsahem svých možností a tím, jak funguje (cachování atp.), ale ... proč JFS ne?
al-QuaknaaŽe si vystačím s extem neznamená, že mi dobře poslouží i XFS, ne? Jinak s tim rozšířením - každopádně nepočítám s tím, že bychom to nějak rychle naplnili, já jen .. co kdyby někdy bylo třeba rozšířit ;) A porno tam vážně nebude ... Jo, a KISS bych chtěl samozřejmě zachovat. proto jsem nejprve byl taky proti LVM, ale .. to HOWTO vypadá celkem spolehlivě.
sestaven z asi ~1000 php souborů, ~2kB laždý.
IMHO se ty 2 MB načtou a pak to stejně půjde z cache. Navic ta pomalost s malymi soubory nebude zas tak strasna
XFS na datový disk půjde. ZFS vypadá zajímavě co se týče funkcí, ale výkonostně (prý, žádné opravdu seriózní testy jsem nenašel) to není zas taková sláva, takže nevím. OpenSolarisu bych se zas tak moc nebál - ano, musel bych se učit něco nového, ale pokud by to vážně něco přineslo, šel bych do toho. Ale ten projekt vážně asi zas tak velký (aspoň ne hned) nebude, takže to bude linux. Dík za příspěvek :)
Díky za zkušenost! Pokud bych měl tedy OCFS2 vyloučit (ne, nebudu mít jedno centrální úložiště), tak je lepší NFS než Coda? Coda by mi měla umožnit minimálně trošku větší výkon skrze to, že povoluje paralelní zápis, ale zůstává pravdou, že s ní bude mít méně lidí zkušenost - a hlavně to teda teď nemusím řešit :)
No, ale nebude pak zase příliš komplikované to řešit nějak za běhu? Navíc - samozřejmě to teď vůbec nevypadá tak, že bychom se mohli dostat na tak vysoký provoz, ale pokud si vytvořím rozložení fungující "univerzálněji", na škodu to snad být nemůže ... Každopádně díky za všechny rady.
Další díl bude nejspíš o softwarovém vybavení, takže všichni, co rozumí konfiguraci LAMPu, zabezúpečení a podobně budou vítáni :)
al-Quaknaa
Tiskni
Sdílej: