Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Hmm, tak tohle jsou dobré připomínky - o JFS jsem si vždycky myslel, že je na tom jako XFS - dobrý filesystém pro databázi a spolehlivý, ale že by byl i rychlý ;) Dík za doporučení.
V čem je výhoda LVM, když by se disk na serveru (v mém případě) měl rozdělit a nechat, jak je (a potom jenom nasdílet v případě přírůstku serveru)? LVM jsem používal, ale nevím, proč přidávat další vrstvu - ačkoliv to moc výkonu asi nesebere, tak minimálně další vrstva, která může selhat. A k mirrorování - myslíte ten SW RAID, který jsem uváděl? Každopádně díky za přípsěvek :)
Ještě k těm zálohám - doporučil byste mi vytvořit další oddíl na zálohy? Protože mít zálohy právě v tom disku, který může být onou nešťastnou náhodou smazán, přeci jenom není tak chytré, ne?
Snaha o maximalní dostupnost - to, co mě na pipni.cz vždycky tak štvalo, bylo to, že jim prostě vypadne server, neběží půl hodiny, hodinu, dvě, půl dne ... a nikoho to neštve. Ano, mají to ošetřené, takže další servery jedou v pohdoě (toho bych chtěl taky dosáhnout), ale dá se tohle dělat jenom s NFS/jak si myslíte, že j eto dělané?
Jak nacpat jedno terra mirrorovany? Další řadiče? Celkem by mě to zajímalo - do současné doby jsem se zajímal jenom desktopy, takže když jsem viděl desku, na kterou je možno připojit 6 PATA disků a 6 SATA disků, tak se mi to líbilo (teda - ne že by to někdo na té desce využil, je to jenom desktopová deska s PATA a SATA řadičem navíc ...). High avaivibility - myslíme tím spolehlivost/dostupnost serveru? No, myslím, že ta je hoděn důležitá, ne? Viz zmínku o pipni.cz ;)
Dík az reakci ;)
al-QuaknaaTakže inkrementální zálohy? O těch jsem četl tady - nevím, jestli je opravdu svn a cvs nejlepší volba - obzvlášť když by to pro mě bylo první setkání s nimi, kromě svn/cvs/git checkout při updatu mých svn/cvs/git aplikací :D - takže ... myslíte, že je ten návod dobrý?
Umí XFS zmenšení (I třeba ne za běhu)? A dále - LVM by pro mě byla výhoda při přidání disku do stávajícího serveru, že ano? Jinak to co doporučujete, je vytvořit si /boot a potom velkou partition, z té udělat LVM volume a v tom si normálně čachrovat s LVM partitionama? Tedy nějak jako ukazuje tohle HOWTO? LVM umí tedy i RAID?
I přes pomalost XFS při práci s malými soubory? Budu tam provozovat (v několika instalacích - postupem času několika desítkách ...) redakční systém, který je sestaven z asi ~1000 php souborů, ~2kB laždý. takže nevím. XFS se mi líbí rozsahem svých možností a tím, jak funguje (cachování atp.), ale ... proč JFS ne?
al-QuaknaaŽe si vystačím s extem neznamená, že mi dobře poslouží i XFS, ne? Jinak s tim rozšířením - každopádně nepočítám s tím, že bychom to nějak rychle naplnili, já jen .. co kdyby někdy bylo třeba rozšířit ;) A porno tam vážně nebude ... Jo, a KISS bych chtěl samozřejmě zachovat. proto jsem nejprve byl taky proti LVM, ale .. to HOWTO vypadá celkem spolehlivě.
sestaven z asi ~1000 php souborů, ~2kB laždý.
IMHO se ty 2 MB načtou a pak to stejně půjde z cache. Navic ta pomalost s malymi soubory nebude zas tak strasna
XFS na datový disk půjde. ZFS vypadá zajímavě co se týče funkcí, ale výkonostně (prý, žádné opravdu seriózní testy jsem nenašel) to není zas taková sláva, takže nevím. OpenSolarisu bych se zas tak moc nebál - ano, musel bych se učit něco nového, ale pokud by to vážně něco přineslo, šel bych do toho. Ale ten projekt vážně asi zas tak velký (aspoň ne hned) nebude, takže to bude linux. Dík za příspěvek :)
Díky za zkušenost! Pokud bych měl tedy OCFS2 vyloučit (ne, nebudu mít jedno centrální úložiště), tak je lepší NFS než Coda? Coda by mi měla umožnit minimálně trošku větší výkon skrze to, že povoluje paralelní zápis, ale zůstává pravdou, že s ní bude mít méně lidí zkušenost - a hlavně to teda teď nemusím řešit :)
No, ale nebude pak zase příliš komplikované to řešit nějak za běhu? Navíc - samozřejmě to teď vůbec nevypadá tak, že bychom se mohli dostat na tak vysoký provoz, ale pokud si vytvořím rozložení fungující "univerzálněji", na škodu to snad být nemůže ... Každopádně díky za všechny rady.
Další díl bude nejspíš o softwarovém vybavení, takže všichni, co rozumí konfiguraci LAMPu, zabezúpečení a podobně budou vítáni :)
al-Quaknaa
Tiskni
Sdílej: