Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zaujimave :) Pripomina mi to NodeBox, na ktory som vcera nahodou narazil.
Díky :) Některé věci, které NodeBox umí s grafy by se mi taky moc líbily. Ale celkově mám pocit, že je NodeBox příliš zaměřený na to, jak bude výsledek vypadat - ne že by to nebylo důležité, ale potom je v kódu algoritmu více stylování a grafiky než samotného algoritmu. Tenhle poměr se snažím držet na minimu. Každopádně bych chtěl, aby i ty obrázky vypadaly co nejlépe - pro začátek by to mohl být nějaký chytřejší (méně křížení) layout, nejradši bych aby byla nějaká možnost zobrazit si graf a natahat vrcholy kam se mi zachce s tím, že si podle toho on ten layout upraví. Ne že by to nešlo, jen jsem prakticky ještě k programování GUI nečuchnul a tohle by bylo docela velké sousto na začátek... konec meditace :)
NetworkX umí použít pygraphviz na generování layoutu, ale to musí být pygraphviz přítomný a musí to zrovna fungovat (narážím na to, že asi ještě neopravili chyby způsobené změnou reprezentace dat na hraně). Když jsem to ale zkoušel na grafy, se kterými to fungovalo, vypadalo to slibně. Zkusím to někdy čistě graphvizem a pokud v tom bude nějaký rozdíl, třeba to implementuju :)
No podla celej stranky mam pocit, ze NodeBox je jednoducho zamerany skor na umenie a umelecku tvorbu.. Je to asi sw z trochu ineho sudku, len som sa s nim prave hral, ked som videl tvoj blog.
Asi to bude hlavní účel, ale když se kouknu na Graph, tak by se to dalo v pohodě využít na to, co dělám já, a ještě by to mělo nějaké výhody navíc - animace, oblé hrany a podobně, takže čistě na umění to asi není. Kdyby to nebylo jen pro Mac, tak bych si to určitě vyzkoušel, takhle mám asi smůlu :/
Tiskni
Sdílej: