Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...
Nápad byl - vytvořit si Token Ring síť s nějakými starými počítači a podobně - tak trošku pro zajímavost, ale mělo by to i své praktické využití - ve svých smělých plánech jsem ze serveru vytvořil router a WiFi AP :D Nějaké technické údaje, abyste pochopili smělost plánu:
CPU: 486DX RAM: 64MB ECC Grafika: Nepodstatné ;) Disk: 250MB SCSI CD-ROM: Rychlost neznámá, SCSI, nehodlá bootovat FDD: 2.88MB, bootovala by, kdyby bylo z čeho Přídavné karty - všemožné, rozeberu dále ...
V počítači se nachází různé přídavné karty, jedná se hlavně o LPT porty a další, to hlavní je ale pro mě síťování a sloty na desce.
A tady přichází můj první dotaz - sloty na desce nevypadají jako cokoliv, co bych znal, leč - přídavné karty jsou jakési podivné PCI. Proč podivné? Čelní strana karty je totiž otočena na druhou stranu - postavíme-li si normální PCI kartu do počítače a podíváme se na ni svrchu, čelní panel bude povysunut NALEVO od PCB desky. U přídavných karet v mém serveru je to ale naopak - více napoví přiložené fotky. Sloty jsou navíc mnohem delší, ve většině případů rozdělené na dvě části (jako u normálního PCI, ale "kratší" část je delší) - v některých dokonce do tří částí - do tohoto slotu ani PCI karta zasunout nejde. ISA sloty zde nejsou
Nejvíc mě ale zajímalo síťování. V serveru jsou dvě karty s nálepkou 16/4 Token Ring - co je divné, první z nich má normální RJ-45 konektor (to je v pořádku), druhá ale COM port. Kdo mi to vysvětlí?! Navíc - abych mohl postavit TR síť, potřeboval jsem síťovek víc - ty mi obstaral jeden milý člen zdejší komunity - a čemu jsem se nepodivil - síťovky měly vždy kromě jednoho RJ-45 konektoru jeden COM. Nechápu, kdo mě osvítí? ;)
Problém téměř poslední - po krutém faceliftu mého serveru (odstranění zadní příčky u přídavných karet) a také darované TR karty, tak, aby šla do serveru narvat, server odmítá bootovat. Tedy - odmítá bootovat s novou síťovkou, jestliže ji vyjmu, zase funguje. Ale bez karet by nebyl router, takže je to pro mě docela zásadní. Jenom na okraj - v mém desktopu (poměrně moderním) funguje ta darovaná TR karta úplně v pohodě. Tímto zápiskem tedy vás všechny uctivě žádám o nějaké informace, protože jsem ztracen - užitečnost mého hraní je asi takřka nulová, ale to prosím teď neuvažujte :D
Fotečky - je jich více, karty jsem radši nafotil z více pohledů, aby bylo jasno.
Server - kratší slot (jde zasunout PCI karta)Díky za veškerou pomoc, snad vám i ty fotky nějak pomohou :)
Zdravím, al-Quaknaa
Tiskni
Sdílej:
Co se týká těch podivných slotů, tipoval bych buď EISA nebo VLB, ale netroufám si hádat, ani jedno jsem nikdy v počítači neměl.
Že jsem šťoura, označení základní desky by nebylo?
Jinak dík za pokoukání, takový políčko pamětí je dost pěkný
Wow, takže díky všem :D Označení desky zkusím vyšťárat, ačkoliv to nebude tak docela snadné - každopádně si taky sám rád najdu nějaké další informace, protože tohle vypadá ještě zajímavě - hlavně specifikace MCA budou důležité. Budu hledat, ale kdybyste mi chtěli sami pomoci - asi neexistuje něco jako MCA karta, která by se chovala jako PCI hub? Neboli - je nějaké možnost, jak do serveru, který má jenom tyhle sloty zapojit moderní PCI zařízení? A ještě jedna věc - MCA existuje ve dvou variantách, nebo co tedy znamenají ty kratší a delší sloty?
Ještě se ozvu, zatím vážně všem moc díky
al-Quaknaa
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jo, to chápu :D, akorát by to už nebyla taková sranda - navíc ten server je vážně tak sladkej ;) Nakonec to tak asi vážně dopadne, ale ten server si stejně nechám a do sítě ho nějakým způsobem zapojím - bude to sranda. Ještě bych se zeptal na jednu věc - nemáte někdo doma nějaké MCA karty? Nejvíc bych potřeboval ATA řadič a Ethernet nebo TR kartu. Klidně vám za to i nějaký peníze dám - ačkoliv stejně pochybuju, že někdo tohle doma bude mít. Jinak - chcete další pokračování příběhu se serverem, nebo aspoň nějaký doplňující fotky?
Zdravím,
al-Quaknaa
Táákže ... bližší specifikace - je to IBM PS/2 Server 95 a "trocha" počtení by byla tady, tady, vyšťáráno z perfektních stránek - doporučuji především The Story of "Blackbird". To mi asi teďka pomůže - majitel stránek a pravděpodobně stejného kousku hardwaru jako já tam popisuje instalaci linuxu přes TR adaptér, což je to, co se chystám udělat.
Noo, ja se v tom nevyznám, ale pokud mi hodíte nějaké specifikace, tak vám můžu pomoct pohledat. Starý hardware mě začíná zajímat - a teďka bych to nedělal kvůli nějakému zisku, věřte mi :)
Hodně zdaru,Na to jsem se taky koukal - opravdu je ten MAU nutnej? Popravdě - na eBayi prodávají MAU za babku - za 1$, neznám kvalitu a podobně, ale každopádně - kdyby se do toho neplatilo to poštovný, tak si koupím. ALE. Poštovný by mě vyšlo víc než samotnej MAU (a na krabičku co váží 3kg tuplem) a pokud bych si chtěl koupit Ethernetovou kartu, tak to ztrácí exotičnost - Ethernet je teďka všude. Ještě bych měl jeden dotaz - používají se někde ty kabely, co jsou u Token Ringu, nebo bych si je musel vyrobit sám, tedy částečně vyrobit? Zkrátka - přes normální UTP kabel to asi nepůjde, že? Alespoň ze všeho, co jsem vyčetl, se to tak zdá :(
Jinak díky za všechny příspěvky - al-QuaknaaStačil by takovýto návod?
:D Díky, mohl jsem vám ušetřit práci - tohle už jsem našel, jenom vždycky radši z více zdrojů, už jsem četl více článků a z ničeho jsem nebyl moc moudrý - takže ano, tyhle stránky budou asi nejlepším návodem. A teďka kde sehnat ten MAU ...
Ještě jedna všetečná otázka - Token Ring používá jenom 4 z přítomných 8 drátů? Aspoň mi to tak z tohoto obrázku tak vyplývá ...