Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...
Nápad byl - vytvořit si Token Ring síť s nějakými starými počítači a podobně - tak trošku pro zajímavost, ale mělo by to i své praktické využití - ve svých smělých plánech jsem ze serveru vytvořil router a WiFi AP :D Nějaké technické údaje, abyste pochopili smělost plánu:
CPU: 486DX RAM: 64MB ECC Grafika: Nepodstatné ;) Disk: 250MB SCSI CD-ROM: Rychlost neznámá, SCSI, nehodlá bootovat FDD: 2.88MB, bootovala by, kdyby bylo z čeho Přídavné karty - všemožné, rozeberu dále ...
V počítači se nachází různé přídavné karty, jedná se hlavně o LPT porty a další, to hlavní je ale pro mě síťování a sloty na desce.
A tady přichází můj první dotaz - sloty na desce nevypadají jako cokoliv, co bych znal, leč - přídavné karty jsou jakési podivné PCI. Proč podivné? Čelní strana karty je totiž otočena na druhou stranu - postavíme-li si normální PCI kartu do počítače a podíváme se na ni svrchu, čelní panel bude povysunut NALEVO od PCB desky. U přídavných karet v mém serveru je to ale naopak - více napoví přiložené fotky. Sloty jsou navíc mnohem delší, ve většině případů rozdělené na dvě části (jako u normálního PCI, ale "kratší" část je delší) - v některých dokonce do tří částí - do tohoto slotu ani PCI karta zasunout nejde. ISA sloty zde nejsou
Nejvíc mě ale zajímalo síťování. V serveru jsou dvě karty s nálepkou 16/4 Token Ring - co je divné, první z nich má normální RJ-45 konektor (to je v pořádku), druhá ale COM port. Kdo mi to vysvětlí?! Navíc - abych mohl postavit TR síť, potřeboval jsem síťovek víc - ty mi obstaral jeden milý člen zdejší komunity - a čemu jsem se nepodivil - síťovky měly vždy kromě jednoho RJ-45 konektoru jeden COM. Nechápu, kdo mě osvítí? ;)
Problém téměř poslední - po krutém faceliftu mého serveru (odstranění zadní příčky u přídavných karet) a také darované TR karty, tak, aby šla do serveru narvat, server odmítá bootovat. Tedy - odmítá bootovat s novou síťovkou, jestliže ji vyjmu, zase funguje. Ale bez karet by nebyl router, takže je to pro mě docela zásadní. Jenom na okraj - v mém desktopu (poměrně moderním) funguje ta darovaná TR karta úplně v pohodě. Tímto zápiskem tedy vás všechny uctivě žádám o nějaké informace, protože jsem ztracen - užitečnost mého hraní je asi takřka nulová, ale to prosím teď neuvažujte :D
Fotečky - je jich více, karty jsem radši nafotil z více pohledů, aby bylo jasno.
Server - kratší slot (jde zasunout PCI karta)Díky za veškerou pomoc, snad vám i ty fotky nějak pomohou :)
Zdravím, al-Quaknaa
Tiskni
Sdílej:
Co se týká těch podivných slotů, tipoval bych buď EISA nebo VLB, ale netroufám si hádat, ani jedno jsem nikdy v počítači neměl.
Že jsem šťoura, označení základní desky by nebylo?
Jinak dík za pokoukání, takový políčko pamětí je dost pěkný
Wow, takže díky všem :D Označení desky zkusím vyšťárat, ačkoliv to nebude tak docela snadné - každopádně si taky sám rád najdu nějaké další informace, protože tohle vypadá ještě zajímavě - hlavně specifikace MCA budou důležité. Budu hledat, ale kdybyste mi chtěli sami pomoci - asi neexistuje něco jako MCA karta, která by se chovala jako PCI hub? Neboli - je nějaké možnost, jak do serveru, který má jenom tyhle sloty zapojit moderní PCI zařízení? A ještě jedna věc - MCA existuje ve dvou variantách, nebo co tedy znamenají ty kratší a delší sloty?
Ještě se ozvu, zatím vážně všem moc díky
al-Quaknaa
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jo, to chápu :D, akorát by to už nebyla taková sranda - navíc ten server je vážně tak sladkej ;) Nakonec to tak asi vážně dopadne, ale ten server si stejně nechám a do sítě ho nějakým způsobem zapojím - bude to sranda. Ještě bych se zeptal na jednu věc - nemáte někdo doma nějaké MCA karty? Nejvíc bych potřeboval ATA řadič a Ethernet nebo TR kartu. Klidně vám za to i nějaký peníze dám - ačkoliv stejně pochybuju, že někdo tohle doma bude mít. Jinak - chcete další pokračování příběhu se serverem, nebo aspoň nějaký doplňující fotky?
Zdravím,
al-Quaknaa
Táákže ... bližší specifikace - je to IBM PS/2 Server 95 a "trocha" počtení by byla tady, tady, vyšťáráno z perfektních stránek - doporučuji především The Story of "Blackbird". To mi asi teďka pomůže - majitel stránek a pravděpodobně stejného kousku hardwaru jako já tam popisuje instalaci linuxu přes TR adaptér, což je to, co se chystám udělat.
Noo, ja se v tom nevyznám, ale pokud mi hodíte nějaké specifikace, tak vám můžu pomoct pohledat. Starý hardware mě začíná zajímat - a teďka bych to nedělal kvůli nějakému zisku, věřte mi :)
Hodně zdaru,Na to jsem se taky koukal - opravdu je ten MAU nutnej? Popravdě - na eBayi prodávají MAU za babku - za 1$, neznám kvalitu a podobně, ale každopádně - kdyby se do toho neplatilo to poštovný, tak si koupím. ALE. Poštovný by mě vyšlo víc než samotnej MAU (a na krabičku co váží 3kg tuplem) a pokud bych si chtěl koupit Ethernetovou kartu, tak to ztrácí exotičnost - Ethernet je teďka všude. Ještě bych měl jeden dotaz - používají se někde ty kabely, co jsou u Token Ringu, nebo bych si je musel vyrobit sám, tedy částečně vyrobit? Zkrátka - přes normální UTP kabel to asi nepůjde, že? Alespoň ze všeho, co jsem vyčetl, se to tak zdá :(
Jinak díky za všechny příspěvky - al-QuaknaaStačil by takovýto návod?
:D Díky, mohl jsem vám ušetřit práci - tohle už jsem našel, jenom vždycky radši z více zdrojů, už jsem četl více článků a z ničeho jsem nebyl moc moudrý - takže ano, tyhle stránky budou asi nejlepším návodem. A teďka kde sehnat ten MAU ...
Ještě jedna všetečná otázka - Token Ring používá jenom 4 z přítomných 8 drátů? Aspoň mi to tak z tohoto obrázku tak vyplývá ...