Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takže je tady druhý díl o mém snažení, jež má za cíl vytvoření fungujícího a celkově prostě pěkného hostingu. Dnes se budu zabývat konfigurací Apache, protože potřebuju taky vyřešit jeden problém s ním související ;)
Ukončení - pro ty, co nechtějí číst až do konce:
Po dlouhém experimentování s MPM-ITK, MPM-Peruser, Apachem 2.2, suPHP, FastCGI, benchmarkování a podobně jsem došel k následujícím závěrům:
Takže - na serveru teď běží Gentoo Linux, se kterým jsem byl vždycky spokojený a o kterém věřím, že se s pomocí skvělého nástroje glsa-check se vyrovná i některým ... "profesionálnějším" distribucím. Já mám prostě Gentoo rád a myslím, že popisované problémy nejsou gentoo-specific, takže prosím no flame :) Co už mám: skoro nic. Vpodstatě hlavně myšlenky a lehce započatou práci s Apachem. Kde jsem se zasekl:
Mám Apache 2.0.58-r2. Chci, aby Apache běžel s dynamickými vhosty (tzn. že sleduje nějaký adresář a podle názvů adresářů uvnitř "přidává" vhosty. Zkrátka každou složku interpretuje jako vhost. Více přímo na odkazovaných stránkách). To se mi podařilo - dokonce oběma možnými způsoby - první je přes mod_rewrite, kterýžto nevypadá tak hezky, ale funkčně je to to samé a umožňuje jednoduše přesměrovat na předdefinovanou výchozí stránků v případě, že Apache požadované stránky nenajde. Druhý způsob je přes "VirtualDocumentRoot" direktivu, která toto (prý, oprav te mně, jestli se mýlím) neumožňuje. A teď opravdový problém - chtěl bych zfunkčnit věc, která mi chybí na všech zatím mnou používaných hostech - totiž, že FTP uživatel a uživatel, kterým jsou stránky interpretovány, není stejný. Vyplývá to z toho, že Apache provádí všechny operace jako jeden uživatel a skupina (ať už www:www-group, nebo apache:apache, viděl jsem všechno možné) a vy pak nemůžete dělat některé operace, které by se vážně přes to FTP hodily - obvzlášť v případě, že třeba redakční systém uploaduje soubory jako 0600 :D. Co s tím? Použít mpm-peruser, který umožňuje pro každý VHost nadefinovat jiného uživatele:skupinu, pod kterým má Apache běžet. Ale jak to skloubit s dynamickými vhosty? To se mi zatím nepodařilo. Asi by se hodilo vypsat důležité části mých konfiguráků :)
Tohle je ta metoda dynamických vhostů přes mod_rewrite/etc/apache2/httpd.conf
UseCanonicalName Off RewriteEngine On # a ServerName derived from a Host: header may be any case at all RewriteMap lowercase int:tolower RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/icons/ # Duplicate the above for whatever other system-wide aliases you have RewriteCond /storage/www/hosts/${lowercase:%{SERVER_NAME}} -d RewriteRule ^/(.*)$ /storage/www/hosts/${lowercase:%{SERVER_NAME}}/$1 [L] RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/icons/ # Duplicate the above for whatever other system-wide aliases you have RewriteRule ^/(.*)$ /storage/www/default/$1 # this log format can be split per-virtual-host based on the first field LogFormat "%V %h %l %u %t \"%r\" %s %b" vcommon CustomLog logs/access_log vcommon
/etc/apache2/vhosts.d/10_dynamic_vhosts.conf
<VirtualHost *:80> # Security Directive # <Directory "/storage/www/hosts/"> Options -Indexes FollowSymLinks MultiViews AllowOverride All Order allow,deny Allow from all </Directory> <IfModule mod_vhost_alias.c> #Přesně tohle by to nějak mělo dělat. Jenže. Tahle direktiva nemá co dělat v <VirtualHost>, ale mimo něj zase nevím jak získat ty %0.0 pro název hostu. <IfModule peruser.c> ServerLimit 256 MaxClients 256 MinSpareProcessors 2 MaxProcessors 10 MaxRequestsPerChild 1000 # kill off idle processors after this many seconds # set to 0 to disable ExpireTimeout 1800 # Přesně tohle nefunguje Multiplexer %0.0 %0.0 Processor %0.0 %0.0 # chroot dir is optional: # Processor user group /path/to/chroot </IfModule> #Odsuď dále to zase funguje ;) <IfModule> # CGI Directives # <DirectoryMatch "^/storage/www/hosts/[^/]+/cgi"> AllowOverride None Options ExecCGI <IfModule mod_access.c> Order allow,deny Allow from all </IfModule> </DirectoryMatch> </IfModule> </VirtualHost> </IfDefine>
Snad je to alespoň trošku srozumitelné. Díky všem za pomoc - slibuju, že to dolním do těch konfiguráků tady, aby to mohl kdokoliv příště použít :). Příště: FTP, SSH, MySQL a kokmplexní správa přes nějaké webové rozranní (jak pro mě, tak pro uživatele/zákazníka). Stay tuned!
Tiskni
Sdílej:
Ano, tohle vypadá, že by mohlo pomoci vyřešit ten problém s přesměrováním na výchozí stránky v případě, že požadovaný host neexistuje. Ale problém, který mě teď pálí víc, je ten s oddělenými uživateli pro jednotlivé VHosty ... I tak díky :)
To právě nepůjde - uživatelé by si pak "lezli do zelí". PHP skripty by nejspíš mohly běžet i mimo svůj dynamický vhost a když by běžely všehcny za jednoho uživatele, tak by mohly i psát do dalších hostů.
Problém spočívá asi hlavně v tom, že já potřebuju, by to byl systémový uživatel, protože chci dát i SSH účet, chci, aby FTP používalo systémové účty, zkrátka složka /www/stranky by byla vlastněna uživatelem, stranky, přistupovalo by se k ni s ftp uživatelem stranky, php skripty by v ní běžely za uživatele stranky a přes ssh by s tím vším pracoval uživatel stranky, který by nebyl vpuštěn nikam jinam. Doufám, že to jde z tohohle zmatku pochopit :)
A teď opravdový problém - chtěl bych zfunkčnit věc, která mi chybí na všech zatím mnou používaných hostech - totiž, že FTP uživatel a uživatel, kterým jsou stránky interpretovány, není stejný. Vyplývá to z toho, že Apache provádí všechny operace jako jeden uživatel a skupina (ať už www:www-group, nebo apache:apache, viděl jsem všechno možné) a vy pak nemůžete dělat některé operace, které by se vážně přes to FTP hodily - obvzlášť v případě, že třeba redakční systém uploaduje soubory jako 0600 :D. Co s tím?Nyní si mohu přihřát svoji polívčičku a říci, že by se na to dal použít incron (při vytvoření nebo přesunu souboru do adresáře by se automaticky spustilo něco jako
chown uzivatel:skupina soubor
). Jenže incron zatím není dostatečně stabilní na to, abych ho mohl doporučit na produkční server Situaci kolem incronu samozřejmě sleduju a pro některé účely se určitě bude hodit. Ale - pokud tady tohle už má nějak Apache v sobě (a to s tím, že nejde jen o vlastníky souborů, ale i vlastníky procesů), tak mi přeci jenom jde spíš o to rozchodit něco, co ještě není dokonale zdokumentované (tedy MPM-Peruser), než vymýšlet nějaký (nechci se nikoho dotknout :D) quick'n'dirty řešení. Ale jinak - incronu přeju hodně úspěchu!
tak mi přeci jenom jde spíš o to rozchodit něco, co ještě není dokonale zdokumentovanéSpíš bych řekl nezdokumentované
Dokaze incron sledovat cely podstrom?Nedokáže. Zatím.
Mal som pocit, ze inotify to vobec neumoznuje a ani nemoze.Neumožňuje (a může, i když to není implementováno - jenže je otázka, jaké by mělo výkonnostní dopady, kdyby se to implementovalo). Proto mám v plánu implementovat to na úrovni aplikace. Jenže je to složité, takže to nebude hned.
Jedine, ze by uplodavani adresara rovno pridalo samo zebe, aby sledovalo aj tento podadressar.Ano, tohle je zatím bohužel jediné řešení. Navíc netriviální, protože by se muselo zjišťovat, jestli to nově vložené (vytvořené/přesunuté) je adresář.
Ano, to by bylo rozhodně skvělé. Taky jsem se k tomu už nějak dohrabal (jaké jsou možnosti), ale zajímalo by mě srovnání z praxe. Osobně jsem třeba zjistil, že nevím, jestli jde použít MPM-peruser pro dynamický virtuální hosting, protože mu mod_vhost_alias
asi nemůže předat %0
(jméno hostu), aby podle něj pracoval pod nějakým uživatelem (direktiva ServerEnvironment
). Teď se chystám vyzkoušet mod_suphp
, ale nevím, jak je na tom zase výkonostně ve srovnání s MPM. A řešení přes proxy? Tohle by asi chtělo podrobnější vysvětlení. Díky :)
No, tak zatím to funguje pomocí mod_suphp. Běží to pod správným uid:gid a všechno, co jsem vlastně chtěl, akorát se zdá, že je to přes CGI, což je prý pomalejší, bohužel nevím, jak to otestovat. Našel jsem httperf benchmark, který vyzkouším, ale nevím, jestli je to to, co hledám (benchmark výkonu Apache/PHP). Uvidím. Takže: zatím to chodí, jak má, akorát ne přes MPM (peruser segfaultoval a po odladění, aby nesegfaultoval tak jsem stejně nevěděl, jak ho nastavit tak, aby spouštěl pod uživatelem, který se získal pomocí mod_vhost_alias
jako %0), ale přes mod_suphp, tedy CGI. Za další reakce budu samozřejmě vděčný ;)