Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
No to je mi právě v celku jedno, Praha, Brno, Ostrava jsou všechny přibližně stejně daleko (na kilometry ani ne, ale doba strávená ve vlaku vyjde skoro stejně), koleje nejspíš dostanu taky všude, ... nechci jít do Plzně, to JE daleko, ale především mě to ani nikam jinam moc neláká. Ptám se na školy, protože se chci vážně rozhodovat podle kvality a vhodnosti dané školy ... :)
Kozzi má nejspíš pravdu, jsme totiž ze Šumperka, kde jedeš vždycky přes Zábřeh, někdy se přestupuje i v Třebová, v Brně mám bratra i sestru, bratr má koleje, sestra měla, teď je na privátě, bratr na VUT, oba spokojení. Ale když už jsme u toho - jak je to s kolejemi na UK (je nějaký rozdíl v tom, jestli jdu na MFF nebo někam jinam ...?) :)? Dík.
Trapný blogpost o výběru školy - MFF UK vs. FI MUNI vs. FIT VUT...To je jasný - jedině jaderka
Jo, o té mi taky někteří básnili, ale nelíbí se mi tam povinný další jazyk kromě angličtiny a navíc na stránkách je lehký bordel, protože (když jsem se díval na posledy) u jediného oboru, co mě zaujal (jakési softwarové inženýrství) byly i základy ekonomie a práva a podobné hovadiny, se kterými nechci mít nic společnýho. Ale pak mi zas jeden student FJFI povídal, že je tam jiný obor, kde tohle není ... přidje mi to zmatené. A navíc ještě prý teď přechází FJFI na M$ platformu, nevím kde a jak moc, webserver na ní už jede prý pár let a jestli na M$ přechází i učebny ... tak teda nevím :/
No já už mám školu vybranou (MFF), ale jinak s tebou hlubcoe nesouhlasím prakticky ve všem co píšeš, namátkou bych řekl, že na FJFI je poměrně méně looserů než na VŠE. A Červený trpaslík rulezz (čímž možná dokazuju, že se řadím mezi tenhle typ "hňupů", budiž).
ale obcas si rikam ze jsem si mohl vybrat neco lehcihoKdyž jsem viděl matiku FELáků, tak jsem málem umřel závistí...
Aha, tak teď nevím, kterýho smajlíka vybrat :D Matika mě baví a asi proto jsem chtěl na ten matfyz nejprve - - že bych tam potkal bandu nadšenců, že by ta matika byla taková nějaká ... dobrodružná ;) Ano, vím, že na žádné škole se nebudu zabývat nejvíce věcma, co mě baví, ale i tak ... ale jinak bys hodnotila Matfyz co se týče kolektivu(ů), přednášejících a podbně kladně? Sice už psal outside výše, že pro každého je "ta jeho" nejlepší, ale stejně se zeptám :)
Jestli programátořina spočívá v tom, že si sice umim spočítat po kolika iteracích cyklus skončí (což umím)mno, umíš pro libovolný cyklus dokázat, že vůbec skončí? (ani po tobě nechci počet iterací) - jestli jo, tak klobouk dolů a jdi šupem sepisovat a těšit se na nobelovku
... což narozdíl od MUňáků umím ...tak mimochodem, hodnotil jsi po prvním semestru, jestli správně čtu ... jak víš, že to nebudou umět ani po dokončení školy? a k čemu tobě bude assembler, hodláš se specializovat na nějaký jednočipy či co?
Díky, to je přesně ten typ zkušenosti, který hledám :)
No, nadává. Spíš myslím, že ho někteří nepochopili - on se *myslím* snažil říct, že pokud se chci hrabat v počítačích a chci, aby mi ostatní říkali, jak funguje IPv6, jak na konfigurovat to a to, tak je lepší prakticky zaměřená škola, jako je FIT, ale že když půjdu na Matfyz, tak to bde hlavně o té matice. Že prostě studovat informatiku na zemědělce nemá moc smysl, protože do tebe hlavně budou cpát nějaký zemědělka-specific věci, což se mi líbí, protože pro matfyz z toho vyplývá, že do mě budou cpát matiku, ale bude tam i ta informatika. Každopádně je tahle diskuse užitečná i bez jeho příspěvku ;)
No tady jde o to, že informatika je hlavně o té maticeTakže matiku budou do tebe cpát pro to, že je to vlastně také informatika. To právě pochopíš na MFF informatice. Pokud chceš programovat něco složitějšího, matematický aparát prostě potřebovat budeš.
Pokud si praktičtěji zaměřen, MFF si rozhodně nevybírej, i když také tady máme spoustu praktických předmětů.
Dám ti ještě jednu radu k výběru školy, kterou jsem já sám provedl a podle toho si vybral školu. Podívej se na kompletní studijní plány oboru, který bys chtěl studovat, podívej se na sylaby a odhadni, jestli je to pro tebe dobré. Já se takhle rozhodl pro MFF a rozhodl jsem se dobře.
... než člověk skončí studium pátého ročníku, postupy z prváku se dávno nepoužívají a technologie jsou zastaralé: Například my jsme psali cgi programy v C a objektově jsme se učili programovat v Borland Pascalu.A to Ti brání aplikovat zvládnuté principy na novější technologie? Podle mě pokud člověk umí přemýšlet (ať už sám od sebe, nebo ze školy), a pochopí jak funguje a o co vůbec jde například v OOP, nemůže mít problém s jiným OO jazykem - správný zápis se naučíš za pár dnů a jazyk jsi schopný plnohodnotně využívat - dál už se jen seznamuješ se speciálníma fičurkama. To samé platí pro cokoli jiného - sice se různé věci učíš na konkrétních nástrojích, které můžou rychle zastarat, ale principy se nemění.
Tak toto je (velmi mírně řečeno) holý nesmysl. Dokonce bych to nazval tři nesmysly v jednom.
Incik naprosto neví o čem mluví, MFF nejde se zemědělkou vůbec srovnávat. Jednak je nesrovnatelně těžší, jednak je prostě lepší. Je vidět, že vůbec nevíš, co studijní program informatika na MFF obnáší.
Takže moje protiargumenty: tvrdá fyzika - na informatice není fyzika vůbec povinná
tvrdá matika - to je pravda, je tam tvrdá, ale je orientovaná tak, aby se informatikovi hodila i v praxi (pokud nebude programovat 521. implementaci informačního systému pro maličkou firmu). Pro informatika se zejména hodí takové přednášky jako Diskrétní matematika, Kombinatorika a grafy I a II, Výroková a predikátová logika a Lineární algebra (pokud bude programovat například něco ve 3D). Matematiky je na MFF informatice cca 40-50%.
trochu informatiky - informatiky je na MFF spousta, je většinou teoretická a jde do hloubky, což se mi líbí
Já jsem po prvním roce na MFF nejen uměl skvěle diskrétní matematiku, dokázal matematicky funkčnost algoritmů, ale také jsem napsal tunu řádků kódu - 2 zápočťáky na Programování I a II a dokonce umím také obstojně céčko - to ale až v 2 semestru - následuje poměrně těžký zápočtový test (napsat program za 3 hodiny).
Takže pokud chceš být dobrým informatikem s velmi dobrým teoretickým základem, zvol MFF. Pokud chceš být bušič kódu, tak si rozhodně nezvol MFF, byl bys tu nešťastný.
No, v té celkové listině jsem byl naposledy první a když tak počítám, měl bych být první i příště, až to vyvěsí. A co předvádí Julian je rozhodně originální, méně už praktické (obzvlášť chce-li někdy maturovat :D). Jinak - tvoji školu proberem někdy jindy, taky bych chtěl mít s kým chodit na pivo (asi nebudu stíhat, ale co už :D), jen mám zatím pořád ten Matfyz jako první volbu .. ale co, i kdyby to byla ta FI MUNI, tak bude v Brně oba a bude sranda :D. Doména je samozřejmostí ... beztak jsem za ni ani já neplatil ;) A s časem to je špatný všude, takže nbic nehroť ... já bych pak zas neměl čas je číst. Ale dobrej soukromej chat ve veřejné diskusi, ne?
bohuzial nemam uz ten dokument, ako kvalitativne kriterium bolo hodnotene pocet citacii, kvalita vyskumu uplatnenie absolventov a podobne, v podstate vsetky standartne faktory.Děkuji za odpověď. Ohledně uplatnění absolventů doporučuji pozornost věnovat dokumentu o uplatnění vysokoškoláků na trhu práce. Srovnejte prosím PřF a MFF UK oproti PřF a FI MU. Počty citací dodám později, až je dohledám, nicméně již teď jsem přesvědčen, že UK na tom bude opět lépe než MU.
a prosim ja sa nesnazim rozvijat flameJestliže pravděpodobně nepravdivé tvrzení bez důkazů postulujete jako jasnou pravdu, myslím, že o flame si zjevně říkáte. Nicména já se o flame nesnažím, ale vyvracím vaše tvrzení argumenty.
ehm, mozem sa opytat co ten dokument dokazuje? ze uplatnenie je +- rovnake (mimochodom je to kriterium s vahou okolo 10%) take dokumenty mam aj jaZjevně každý chápeme zcela jinak, co znamená plus-mínus stejné. Nechť si čtenář sám udělá názor o hodnotách míry neúspěšnosti absolventů na trhu práce: 0,7 % (MFF UK) vs 1,5 % (FEL ČVUT) vs 4,1 % (FI MU), anebo 1,7 % (PřF UK) vs 6,4 % (PřF MU) – zdroj. Vámi odkazovaný dokument není užitečný, neboť nesrovnává s ostatními vysokými školami. Snažně vás žádám, ukažte metodiku, podle které by snad mělo platit, že „najkvalitnejsie vzdelanie z prirodnych vied, ekonomie a informatiky poskytuje Masarykova univerzita v Brne“. Diplomaticky řečeno, vaše tvrzení je značně nepodložené, někteří by se jej možná nezdráhali označit za lživé. Až metodiku ukážete, snad se mi nebude dostávat překvapení, že kritérium, které jste ve svém výčtu tří kritérií uvedl jako druhé, má najednou váhu „jen okolo 10 %“.
dalej jednoznacen v prospech fimuni vravi IS (informacny system) pretoze to je snad prva skola ktora uz je v 21. storociProbůh, řešíme kvalitu vzdělávání, jak jste uvedl ve svém prvním příspěvku, anebo kvalitu IS?!
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Zaprvé chci odejít na koleje a domů se podívat ... poněkud méně často, zadruhé jsem na ni dostával takové roztodivné reference. Jakože dříve byla super, ale pak tam došlo k jakémusi rozkolu, někteří vyučující odešli na VŠB a někteří jinam a že už to prostě není ono. Asi tak.
Tak bych svůj dotaz ještě rozšířil na jednu věc - jak je na tom MFF s ISem? A jak s kolejemi? Vím, že MUNI má dost promakaný IS, VUT na tom taky není vůbec špatně, mimochodem weby obou škol/fakult vypadají ... poměrně aktuálně. Naproti tomu stránky MFF tak dobrým dojmem nepůsobí a o ISu nemůžu najít žádnou zmínku ... Co se týče kolejí - jak jsem psal, jsem ze Šumperka, tedy asi 3 hodiny cesty vlakem, jeden přestup, 217 km - myslíte, že bych měl problém s kolejemi? Dík :)
No já bych teorii právě chtěl dělat spíš než C a Assembler :D A proto bude moje první volba asi ten Matfyz, každopádně IS se mi líbí. A co se týče kolejí ... bratr (co dělá VUT) říkal, že MUNI s nima má problém všeobecně (nedostatek) a já bych prý měl problém sehnat koleje třeba v druháku nebo tak (sestra dělala medicínu a dostala koleje tuším jen na prvák). Takže asi tak... ale dík moc za info :)
Je to vynikajici pro alkace, byt denne na plech :)a vo tom to je
ale myslim, ze naj bude ak si obehnes jednotlive fakulty na den otvorenych dveri a rozhodnes sa sam...Zrovna DOD je jeden z mála dnů, kdybych tam určitě nechodil
A ještě jeden dotaz - mortalita. Nevíte, kde sehnat linky s údaji mortality, zajímal by mě samozřejmě nejvíc matfyz, ale i FIT a FI by mě zajímaly. Nějak nemůžu sám nic najít, ale přísahám, že jsem hledal ;)! Dík ještě jednou :)
Tiskni
Sdílej: