Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nějakou dobu jsem řešil, jakým způsobem synchronizovat data mezi svým MDA se systémem Windows Mobile 5 a stolním počítačem s Linuxem, konkrétně PIM aplikací Kontact. Teď si můžete přečíst alespoň částečné řešení pomocí Google Calendar, OGGsync na straně PDA/MDA a GCALDaemon na straně mého SuSE Linux Desktopu.
Až vás omrzí programování, prohlížení internetu nebo bůhví co u toho svého PC děláte, skočte si do obchodu pro lentilky s mini cédéčkem. Najdete na něm 3 hry. Konkrétně Arkanoid, Tetris a Pacman. Nebudu se tady o těch hrách vypisovat, beztak je všichni znáte. Píšu to jen proto, že mne docela překvapilo, že se to dalo bez problémů spustit ve wine (konkrétně: distro SuSE 10.1, WINE 0.9.11).
Tři "skrýnšoty", abyste viděli, že nekecám
Tento návod se krok za krokem zabývá instalací JRE do systému SUSE Linux 10.1 pomocí *.rpm.bin balíčku.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Včera jsem se, jako obvykle, chystal naskenovat objednávky pro odeslání na firmu.
Tak se mi po několika hodinách googlování povedlo rozjet na svém Suse 10.1 MySQL databázi. Tedy jak na to?
Tak jsem během minulého týdne přešel na SuSE 10.1 a musel jsem vyřešit, jak připojit k internetu svůj PC a notebook, když mám u poskytovatele zaregistrovanou konkrétní MAC adresu.
Návod pro Mandrivu a SuSE:
Konečně jsem přišel na to, jak zálohovat data poštovního klienta Evolution.
Tak jsem po dlouhé době opět přispěl jistému Billovi G. na zvýšení životní úrovně.
Kdysi, celkem nedávno, způsobila můj přechod od Windows k GNU/Linux live distribuce Danixu. Danix se mi zalíbil natolik, že jsem nainstaloval Community verzi Mandrakelinuxu, která vyšla v LinuxExpresu.