Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem po dlouhé době opět přispěl jistému Billovi G. na zvýšení životní úrovně. Pořídil jsem totiž notebook a prodejce nesouhlasil se slevou, když nechci Windows. (Z různých důvodů jsem jej nemohl koupit jinde – tolik pro rýpaly.)
Po příchodu domů jsem ho zapnul abych zjistil co se s tím dá dělat. Překvapilo mne, že je disk rozdělený na dvě partišny, jedna na systém a druhá zřejmě na data. Tedy jsem nelenil, zmenšil jednu win partišnu na asi 9 GB a na zbytek nainstaloval Mandrivu. Paráda! Instalace proběhla naprosto bez problémů a jediné, co jsem před koncem instalace musel nastavit byla grafická karta. Tedy slovo nastavit je asi přehnané, stačilo totiž dvakrát kliknout touchpadem a bylo to. Podle toho, co jsem před koupí vygooglil, jsem čekal, že s grafikou budou velké problémy, ale ona funguje dokonce i 3D akcelerace!
Když jsem se dosyta pokochal svojí první Mandrivou (na PC mám MDK 10,1), rebootnul jsem do win, no spíš chtěl rebootovat. Windows očividně psychicky neunesly čachry s dělením disku a odmítly nastartovat. Po nátlaku přítelkyně jsem se tedy pustil do instalace Windows a ouha, kde je instalační CD? V krabici sice leží 5 CD, ale žádné není s instalací. Kurňa, to mě namíchlo, Bill za to chce takový peníze a instalačky nikde. Po prohlédnutí oněch disků vidím, že jedno CD je označeno jako bootovací, vložil jsem ho do mechaniky a vida, začala obnova systému Windows, pak jsem ještě opravil LILO a už je to v pohodě.
Zatím jsem se moc nevěnoval rozchození power managmentu (teď NB běží na baterky tak hodinu a půl - 2150mAh), modemu a PCMCIA slotu (protože nemám žádnou kartu)
Typ Acer Travel Mate 2354 LC (Intel Celeron M 350 – 1,3 GHz, 400 Mhz FSB, 15` LCD, 40 GB HDD, DVD/CD-RW combo, 256 MB DDR – vše opsáno ze štítku pod klávesnicí).
Tiskni
Sdílej:
Testováno v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, test závěsu víka, test pádu v zapnutém a vypnutém stavu, akustický test, testován tlak na vrchní víko a v oblasti opření dlaní, testována konstrukční odolnost na otřesy a vibrace, test na elektrostatický výboj, testován při polití kapalinou, test MTBF (střední doba bezporuchového provozu)Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu. Detailní fotečky najdete na mé stránce o tomto kompíku.
Mám TravelMate 2302LC. Šasi je pravděpodobně z plastu. Pokud ho nenosíte v speciální notebookové brašně nebo batohu, ale v obyčejném batohu, může se trochu poškrábat. Od zápěstí mám ošoupané fleky před klávesnicí a od prstů na jednotlivých klávesách.
V zasade stejne vypadal mu TM420 po 2,5letech noseni v batohu akorat stribrne viko postupne ztratilo lesk a misty bylo pouze sedive
Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu.
Pred dvema dny jsem mel naprosto rozebrany starsi plastovy R30 okolo displeje je kovovy ram z cca 0,8 list na zkrut velmi tuhy, bohuzel kostka zamkove dlazby z vysky cca 0,5m prosla plastem :(
Na zavrenou T40 /slitina/ si muze 80kg chlap bez problemu stoupnout /overeno kolegou/
Ja momentalne vlastnim X40 /plast/ uz jsem ji i ucil letat O:) a zatim vsechno OK..
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
/dev/hda:
Model=HTS424040M9AT00, FwRev=MA2OA71A, SerialNo=MPA248Q2EJA9SE
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
BuffType=DualPortCache, BuffSize=1739kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=78140160
IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 *udma2 udma3 udma4 udma5
AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a:
* signifies the current active mode
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.