Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Nějakou dobu jsem řešil, jakým způsobem synchronizovat data mezi svým MDA se systémem Windows Mobile 5 a stolním počítačem s Linuxem, konkrétně PIM aplikací Kontact. Teď si můžete přečíst alespoň částečné řešení pomocí Google Calendar, OGGsync na straně PDA/MDA a GCALDaemon na straně mého SuSE Linux Desktopu.
Až vás omrzí programování, prohlížení internetu nebo bůhví co u toho svého PC děláte, skočte si do obchodu pro lentilky s mini cédéčkem. Najdete na něm 3 hry. Konkrétně Arkanoid, Tetris a Pacman. Nebudu se tady o těch hrách vypisovat, beztak je všichni znáte. Píšu to jen proto, že mne docela překvapilo, že se to dalo bez problémů spustit ve wine (konkrétně: distro SuSE 10.1, WINE 0.9.11).
Tři "skrýnšoty", abyste viděli, že nekecám
Tento návod se krok za krokem zabývá instalací JRE do systému SUSE Linux 10.1 pomocí *.rpm.bin balíčku.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Včera jsem se, jako obvykle, chystal naskenovat objednávky pro odeslání na firmu.
Tak jsem během minulého týdne přešel na SuSE 10.1 a musel jsem vyřešit, jak připojit k internetu svůj PC a notebook, když mám u poskytovatele zaregistrovanou konkrétní MAC adresu.
Návod pro Mandrivu a SuSE:
Tak jsem po dlouhé době opět přispěl jistému Billovi G. na zvýšení životní úrovně.
Kdysi, celkem nedávno, způsobila můj přechod od Windows k GNU/Linux live distribuce Danixu. Danix se mi zalíbil natolik, že jsem nainstaloval Community verzi Mandrakelinuxu, která vyšla v LinuxExpresu.