Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jsem po dlouhé době opět přispěl jistému Billovi G. na zvýšení životní úrovně. Pořídil jsem totiž notebook a prodejce nesouhlasil se slevou, když nechci Windows. (Z různých důvodů jsem jej nemohl koupit jinde – tolik pro rýpaly.)
Po příchodu domů jsem ho zapnul abych zjistil co se s tím dá dělat. Překvapilo mne, že je disk rozdělený na dvě partišny, jedna na systém a druhá zřejmě na data. Tedy jsem nelenil, zmenšil jednu win partišnu na asi 9 GB a na zbytek nainstaloval Mandrivu. Paráda! Instalace proběhla naprosto bez problémů a jediné, co jsem před koncem instalace musel nastavit byla grafická karta. Tedy slovo nastavit je asi přehnané, stačilo totiž dvakrát kliknout touchpadem a bylo to. Podle toho, co jsem před koupí vygooglil, jsem čekal, že s grafikou budou velké problémy, ale ona funguje dokonce i 3D akcelerace!
Když jsem se dosyta pokochal svojí první Mandrivou (na PC mám MDK 10,1), rebootnul jsem do win, no spíš chtěl rebootovat. Windows očividně psychicky neunesly čachry s dělením disku a odmítly nastartovat. Po nátlaku přítelkyně jsem se tedy pustil do instalace Windows a ouha, kde je instalační CD? V krabici sice leží 5 CD, ale žádné není s instalací. Kurňa, to mě namíchlo, Bill za to chce takový peníze a instalačky nikde. Po prohlédnutí oněch disků vidím, že jedno CD je označeno jako bootovací, vložil jsem ho do mechaniky a vida, začala obnova systému Windows, pak jsem ještě opravil LILO a už je to v pohodě.
Zatím jsem se moc nevěnoval rozchození power managmentu (teď NB běží na baterky tak hodinu a půl - 2150mAh), modemu a PCMCIA slotu (protože nemám žádnou kartu)
Typ Acer Travel Mate 2354 LC (Intel Celeron M 350 – 1,3 GHz, 400 Mhz FSB, 15` LCD, 40 GB HDD, DVD/CD-RW combo, 256 MB DDR – vše opsáno ze štítku pod klávesnicí).
Tiskni
Sdílej:
Testováno v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, test závěsu víka, test pádu v zapnutém a vypnutém stavu, akustický test, testován tlak na vrchní víko a v oblasti opření dlaní, testována konstrukční odolnost na otřesy a vibrace, test na elektrostatický výboj, testován při polití kapalinou, test MTBF (střední doba bezporuchového provozu)Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu. Detailní fotečky najdete na mé stránce o tomto kompíku.
Mám TravelMate 2302LC. Šasi je pravděpodobně z plastu. Pokud ho nenosíte v speciální notebookové brašně nebo batohu, ale v obyčejném batohu, může se trochu poškrábat. Od zápěstí mám ošoupané fleky před klávesnicí a od prstů na jednotlivých klávesách.
V zasade stejne vypadal mu TM420 po 2,5letech noseni v batohu akorat stribrne viko postupne ztratilo lesk a misty bylo pouze sedive
Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu.
Pred dvema dny jsem mel naprosto rozebrany starsi plastovy R30 okolo displeje je kovovy ram z cca 0,8 list na zkrut velmi tuhy, bohuzel kostka zamkove dlazby z vysky cca 0,5m prosla plastem :(
Na zavrenou T40 /slitina/ si muze 80kg chlap bez problemu stoupnout /overeno kolegou/
Ja momentalne vlastnim X40 /plast/ uz jsem ji i ucil letat O:) a zatim vsechno OK..
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
/dev/hda:
Model=HTS424040M9AT00, FwRev=MA2OA71A, SerialNo=MPA248Q2EJA9SE
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
BuffType=DualPortCache, BuffSize=1739kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=78140160
IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 *udma2 udma3 udma4 udma5
AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a:
* signifies the current active mode
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.