Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Tak jsem po dlouhé době opět přispěl jistému Billovi G. na zvýšení životní úrovně. Pořídil jsem totiž notebook a prodejce nesouhlasil se slevou, když nechci Windows. (Z různých důvodů jsem jej nemohl koupit jinde – tolik pro rýpaly.)
Po příchodu domů jsem ho zapnul abych zjistil co se s tím dá dělat. Překvapilo mne, že je disk rozdělený na dvě partišny, jedna na systém a druhá zřejmě na data. Tedy jsem nelenil, zmenšil jednu win partišnu na asi 9 GB a na zbytek nainstaloval Mandrivu. Paráda! Instalace proběhla naprosto bez problémů a jediné, co jsem před koncem instalace musel nastavit byla grafická karta. Tedy slovo nastavit je asi přehnané, stačilo totiž dvakrát kliknout touchpadem a bylo to. Podle toho, co jsem před koupí vygooglil, jsem čekal, že s grafikou budou velké problémy, ale ona funguje dokonce i 3D akcelerace!
Když jsem se dosyta pokochal svojí první Mandrivou (na PC mám MDK 10,1), rebootnul jsem do win, no spíš chtěl rebootovat. Windows očividně psychicky neunesly čachry s dělením disku a odmítly nastartovat. Po nátlaku přítelkyně jsem se tedy pustil do instalace Windows a ouha, kde je instalační CD? V krabici sice leží 5 CD, ale žádné není s instalací. Kurňa, to mě namíchlo, Bill za to chce takový peníze a instalačky nikde. Po prohlédnutí oněch disků vidím, že jedno CD je označeno jako bootovací, vložil jsem ho do mechaniky a vida, začala obnova systému Windows, pak jsem ještě opravil LILO a už je to v pohodě.
Zatím jsem se moc nevěnoval rozchození power managmentu (teď NB běží na baterky tak hodinu a půl - 2150mAh), modemu a PCMCIA slotu (protože nemám žádnou kartu)
Typ Acer Travel Mate 2354 LC (Intel Celeron M 350 – 1,3 GHz, 400 Mhz FSB, 15` LCD, 40 GB HDD, DVD/CD-RW combo, 256 MB DDR – vše opsáno ze štítku pod klávesnicí).
Tiskni
Sdílej:
Testováno v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, test závěsu víka, test pádu v zapnutém a vypnutém stavu, akustický test, testován tlak na vrchní víko a v oblasti opření dlaní, testována konstrukční odolnost na otřesy a vibrace, test na elektrostatický výboj, testován při polití kapalinou, test MTBF (střední doba bezporuchového provozu)Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu. Detailní fotečky najdete na mé stránce o tomto kompíku.
Mám TravelMate 2302LC. Šasi je pravděpodobně z plastu. Pokud ho nenosíte v speciální notebookové brašně nebo batohu, ale v obyčejném batohu, může se trochu poškrábat. Od zápěstí mám ošoupané fleky před klávesnicí a od prstů na jednotlivých klávesách.
V zasade stejne vypadal mu TM420 po 2,5letech noseni v batohu akorat stribrne viko postupne ztratilo lesk a misty bylo pouze sedive
Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu.
Pred dvema dny jsem mel naprosto rozebrany starsi plastovy R30 okolo displeje je kovovy ram z cca 0,8 list na zkrut velmi tuhy, bohuzel kostka zamkove dlazby z vysky cca 0,5m prosla plastem :(
Na zavrenou T40 /slitina/ si muze 80kg chlap bez problemu stoupnout /overeno kolegou/
Ja momentalne vlastnim X40 /plast/ uz jsem ji i ucil letat O:) a zatim vsechno OK..
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
/dev/hda:
Model=HTS424040M9AT00, FwRev=MA2OA71A, SerialNo=MPA248Q2EJA9SE
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
BuffType=DualPortCache, BuffSize=1739kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=78140160
IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 *udma2 udma3 udma4 udma5
AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a:
* signifies the current active mode
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.