Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
S potěšením se musím pochlubit, že se mi před nedávnem podařilo na svém desktopu přejít na Linux! Do rukou se mi dostalo CD Ubuntu Dapper Drake. Našel jsem si pár dní času. Zalálohoval jsem si data, udělal trochu pořádek v diskových oddílech a instaloval. To šlo docela hladce a byl jsem docela překvapen, že mám před sebou celkem funkční a použitelný systém. Dále jsem několik dní instaloval hromadu potřebných programů (připojení k netu mi dnes funguje podstatně lépe, než dřív). Podařilo se mi také přejít z ICQ na Jabber. Poučil jsem se z minulých pokusů - detaily si můžu ladit až někdy později, ne však dřív, než mám funkční prostředí.
Asi 5 let poté, co jsem se poprvé setkal s Linuxem tu nyní tu mám funkční linuxový desktop a do zpět Windows už nemám důvod rebootovat. ;) Hurá!!!
Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.
Máte rádi programátorské rozložení klávesnice? Tedy spojení původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českou (s nabodeníčky), kde ale nemusím přepínat. Já ho mám fakt rád! Dnes se mi jej konečně podařilo implementovat.
Český amatér je nejlepší! Jedná se o klávesová rozložení, které kombinuje výhody původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českými nabodeníčky. Přepínat totiž mezi dvěma rozloženími (českým a anglickým) není to pravé ořechové.
Před nedávnem jsem se dozvěděl o docela zajímavých vlastnostech OpenSuse. Tak jsem se rozhodl ho nainstalovat na svého Acer Travelmate 2302LC. Hardwarová detekce mě docela překvapila. Fakt ok. Při instalaci mě trochu potrápilo druhé CD, které instalační program ignoroval. Jinak je instalační program (nejspíš YAST) nejpropracovanější, co jsem kdy viděl. Po celkově asi dvou hodinách, jsem měl funkční Suse desktop. Dobrá, hodně toho bude ještě potřeba nastavit a doinstalovat. Zatím se mi podařilo rozběhnout síť po bluetooth.
Zatím se mi OpenSuse docela zamlouvá. Uvidím, za jak dlouho bude plně nastaven, aby se dal použít pro každodenní práci. Pokud to půjde dobře, třeba u něj zůstanu (a budu moci opustit WXP ;).
Začínají pozdimní prázdniny a já jsem po několika měsících našel trochu volného času. I řekl jsem se, že bych se mohl zase trochu věnovat Linuxu. Pořád se o něj zajímám spíš na teoretické úrovni, ale nikdy jsem na něj úplně nepřešel. Teď prožívám takovou trochu linuxovou krizi. Vím, že je to skvělý systém, ale moje cesta k němu je křivolaká.
Potřebuji pracovat a ne se piplat se systémem.
V Žamberku plánuji uspořádat takové menší Linuxové setkání. Zatím by to měla být první beta verze určená pro spolužáky z gymnázia, která by měla za cíl předstvit svobodný software a Linux (a vyzkoušet, jak se mi povede celá organizace a prezentace). Zároveň s myslím, že v okolí Žamberka musí být také pár lidí, kteří se zajímají o svobodný software. Rád bych, abychom se také setkali a seznámili. Možná by byla lepší nějaká hospoda nebo tak. Je tu někdo z okolí? Chcete něco uspořádat? Komentáře jsou otevřené!
Kromě lidí ze školy, by měl zatím zájem i Jirka Fogl (Eregon) a možná i Honza Štěpán.
Odkaz: Wiki stránka Linuxové setkání.Někdy letos na podzim plánuji v Žamberku uspořádat setkání zaměřené na Linux a svobodný software. Zatím je vše v plenkách, a tak přemýšlím, jak to celé provést a hlavně sháním lidi, kteří by byli ochotni se zapojit - účastí, radou, nebo pomocí s přípravou.
Tak jsem své stránky, které věnuji Linuxu předělal na wiki otevřenou všem. Zatím je zde sice jen nějaké detailní povídání o mém notebooku Acer TravelMate řady 2300, ale do budoucna plánuji sem přesunout a dále vkládat zkušenosti s provozem Linuxového desktopu na tomto stroji i obecně. Wiki je otevřená, takže můžete i vy přispět - drobnou opravou i vlastní zkušeností. Jo a je to hned v češtině i v angličtině. ;)
Dneska prší, takže je ideální volné odpoledne a večer na instalaci vytouženého Gentoo. Za šest hodin se mi ho podařilo napasovat na příšerně rozdělený disk někam vedle WinXP a Mandrake.
Osvěžit si, jak správně připojit wokenní diskový oddíl tak, aby správně běžela čeština není nikdy na škodu. Nikdy nevíme, kdo to zrovna bude potřeba. A pak lovit správné nastavení v manuálu a metodou pokus-omyl není zrovna to pravé ořechové (zvláště, když právě někomu ukazujete, jak je ten Linux super i na nevšední úkoly ;).
Právě jsem si trochu vyzkoušel známé příkazy diff
a patch
pěkně v praxi. Jak jednoduše na to, tak aby to opravdu fungovalo?
Během června nejspíše zavítám do klubu Gentooistů. ;) Na červen plánuji přechod na jednu z nejpovedenějších distribucí a dnes mi konečně dorazila céda. Moc se mi totiž líbí její filozofie a specifické vlastnosti. Chci si konečně udělat čas a přejít na opravdu funkční linuxový desktop, abych mohl naplno využívat výkon své mašiny jménem sluníčko.
Vyrobil jsem si jednoduchý PHP skriptík na zálohování databáze na svých stánkách. Na požádání vyexportuje databázi (mysql) do souboru, volitelně ho zkomprimuje a vypíše URL zálohy. Nic složitého, ale někomu by se to mohlo hodit. (Třeba mě, až na něj zapomenu. ;)
Našel jsem si volnou chvíli, abych zkusil konečně uvést do provozu podporu baterie na svém notebooku Acer TravelMate 2302LC. Povedlo se!
Mám notebook Acer TravelMate 2302 LC a dlouhou dobu jsem nemohl přijít na to, proč mi jádro nechce hlásit stav baterie a adaptéru, i když mám ACPI správně zakompilováno a nastaveno. Navíc, hlásí mi třeba teplotu na senzoru nebo stav některých speciálních "čudlíků", takže ACPI musí fungovat. Zdá se, že problém půjde vyřešit. Musím to ještě vyzkoušet.
Povídání o mém putování za opravdovým desktopem... Hledání opravdu dobrého pracovního prostředí je jako hledání svatého grálu.
Tak jsem se rozhodl trochu oprášit "stařečka" Woodyho na mém routeru a dát mu trochu novější jádro. Přeci jenom od vydání verze 2.4.24 nějaká ta voda uplynula a trochu mě trápí WiFi ovladače. Nebylo to složité, ale ani úplně triviální, zabralo to jedeno odpoledne a večer. Občas jsem byl vystaven nemilému překvapení. A jestli se to povedlo, uvidím, až dopíši tento příspěvek - nechci, aby mi předtím lehla síť ;)
Našel jsem velice zajímavou implementaci wiki jménem DokuWiki. Jelikož to je přesně software, který jsem dlouho hledal pro použití na svých stránkách a zatím splňuje snad všechny mé požadavky, rozhodl jsem se si ho lokalizovat do češtiny. Hotovo! Textu nebylo moc, ale jsem rád, že jsem našel projekt, na jehož vývoji bych se asi mohl podílet. Na bližší popis tady do blogu dnes bohužel nemám čas, ale plánuji o tom za nějakou dobu napsat článek. Pro netrpělivé: navštivte testovací provoz.
Účel tohoto zápisníku: Publikovat střípky objevů, nových znalostí a postupů, jak se s nimi setkávám v praxi, ale které by jinak by upadly do bláta zapomnění okolo cesty. Snad někomu pomohou, tak jako mně pomohly jiné zdroje generací dřívějších. Cítím to jako morální povinnost. Tak doufám, že mi toto předsevzetí vydrží.