Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Někdy letos na podzim plánuji v Žamberku uspořádat setkání zaměřené na Linux a svobodný software. Zatím je vše v plenkách, a tak přemýšlím, jak to celé provést a hlavně sháním lidi, kteří by byli ochotni se zapojit - účastí, radou, nebo pomocí s přípravou.
Původní myšlenka je uspořádat Linuxovou akci (jako InstallFest, ale v miniaturním měřítku) pro spolužáky z Gymnázia Žamberk. Jednalo by se nejspíš o přednášku o tom, co je svobodný software, co je Linux, jaké má výhody, jakou má filozofii systému a práce s ním, jak je neuvěřitelně flexibilní, že si ho může uživatel svobodně přizpůsobovat a má téměř vždy možnost volby, ... atd. Pak by následovalo představení reálného fungujícího prostředí, liveCDček a případně rozdání instalačních CD, LiveCD, ... rady k instalacali... však to znáte. Tohle by se asi dalo provést v budově gymnázia, nejlépe ve výpočetce.
Další možností by bylo uspořádat akci pro veřejnost. Pak si ale nejsem jist, zdali by to v GŽ šlo uspořádat. Rád bych, aby se podobné akce konaly i jinde než ve velkých městech. Myslím, že v okolí bude jistě pár lidí, co se zabývají svobodným sw, nebo by se s ním chtěli seznámit, ale neznají se osobně.
Já osobně s organizací podobné akce nemám zkušenosti (dokonce jsem ani na žádné bohužel zatím nebyl :( ), ale myslím, že v rámci školy by to nebylo zas tak složité (mohla by to být první zkouška, jak to bude fungovat). Pokud jde o přednášku o freesw, myslím, že bych byl schopen toho dost připravit a mluvit tak, aby tomu rozuměli i ti, kteří o tom moc neví, ale rádi by věděli. Mohl bych ukázat svůj linuxový systém (musím ho ale nejdřív trochu oprášit a vyladit) a možná si i půjčit školní projektor.
Entusiasmus je dobrý, ale problém může být volný čas. Maturita se blíží a tak nevím, jestli budu schopen to celé dát do kupy sám. Určitě bych ocenil jakoukoliv pomoc, ať už by šlo o radu od zkušenějších organizátorů (kteří se na AbcLinuxu určitě vyskytují), účast na akci, propagaci, nebo dokonce o zapojení se do organizace. Pokud myslíte, že byste mi mohli jakkoli pomoci, komentáře pod článkem nebo wiki linux.zamecnik.org/cs/linuxove-setkani jsou tím správným místem. Díky moc.
Kontakt:
Bohumír Zámečník (bohous)
zamecnik.org
linux.zamecnik.org
icq #193034733
profil na AbcLinuxu.cz
Tiskni
Sdílej: