V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.
Říkáte si, to je přece blbost. Něco jako bootstrapping, tj. když se baron Prášil vytahoval z močálu za své vlastní tkaničky. Ale detailnější pohled do README nám celé tajemství osvětlí.
Pokusím se zde hlavní fintu interpretovat: První počítač, říkejme mu Anežka, leží stejně jako druhý (Barbora) za dvěma různými firewally, které jim dělají NAT (překládají IP adresy z veřejné na privátní a naopak). Anežka Barboru nevidí, vidí jen jení firewall, pro druhou stranu platí totéž. Oba firewally neforwardují žádné porty na mašiny za sebou.
A teď to přijde. Anežka vyšle několik UDP paketů na firewall Barbory, ten je zahodí. Barbora v tu samou chvíli pošle pár paketů na firewall Anežky, ten si ale už myslí, že jde o odpověd na Anežčino volání. Anežka pošle pár dalších paketů, Barbořin firewall si také už myslí, že jde o odpověď a pakety pošle dál. Hurá! Anežka a Barbora spolu komunikují!
Teď si mohou buď něco povádat přes stdin/stdout, nebo raději nahodil PPPd, netcat či nějaký VPN software, aby měli i "TCP"/IP spojení. TCP u uvozovkách, protože ve skutečnosti jede přes UDP, takže s vymoženostmi TCP (kontrola toku) nelze moc počítat. Pokud ale máme kontrolu toku i na další úrovni (PPPd, ...), tak je to snad ok.
Na takovéto lince pak můžete sdílet soubory, tahat SSH spojení, hrát hry... i když oba jsou za NATem.
Ještě bych zmínil podobné projekty. Před nějakou dobou jsem narazil na perlový skript Chownat, který mi ale osobně nefungoval... (asi jsem dělal něco špatně). NAT-traverse je také psané v Perlu a je prý docela stabilní. Pak ještě existuje program Hamachi, který znají spíš pařani a který pro inicializaci připojení využívá třetí stranu.
Tiskni
Sdílej: