Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.
Říkáte si, to je přece blbost. Něco jako bootstrapping, tj. když se baron Prášil vytahoval z močálu za své vlastní tkaničky. Ale detailnější pohled do README nám celé tajemství osvětlí.
Pokusím se zde hlavní fintu interpretovat: První počítač, říkejme mu Anežka, leží stejně jako druhý (Barbora) za dvěma různými firewally, které jim dělají NAT (překládají IP adresy z veřejné na privátní a naopak). Anežka Barboru nevidí, vidí jen jení firewall, pro druhou stranu platí totéž. Oba firewally neforwardují žádné porty na mašiny za sebou.
A teď to přijde. Anežka vyšle několik UDP paketů na firewall Barbory, ten je zahodí. Barbora v tu samou chvíli pošle pár paketů na firewall Anežky, ten si ale už myslí, že jde o odpověd na Anežčino volání. Anežka pošle pár dalších paketů, Barbořin firewall si také už myslí, že jde o odpověď a pakety pošle dál. Hurá! Anežka a Barbora spolu komunikují!
Teď si mohou buď něco povádat přes stdin/stdout, nebo raději nahodil PPPd, netcat či nějaký VPN software, aby měli i "TCP"/IP spojení. TCP u uvozovkách, protože ve skutečnosti jede přes UDP, takže s vymoženostmi TCP (kontrola toku) nelze moc počítat. Pokud ale máme kontrolu toku i na další úrovni (PPPd, ...), tak je to snad ok.
Na takovéto lince pak můžete sdílet soubory, tahat SSH spojení, hrát hry... i když oba jsou za NATem.
Ještě bych zmínil podobné projekty. Před nějakou dobou jsem narazil na perlový skript Chownat, který mi ale osobně nefungoval... (asi jsem dělal něco špatně). NAT-traverse je také psané v Perlu a je prý docela stabilní. Pak ještě existuje program Hamachi, který znají spíš pařani a který pro inicializaci připojení využívá třetí stranu.
Tiskni
Sdílej: