Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.
Říkáte si, to je přece blbost. Něco jako bootstrapping, tj. když se baron Prášil vytahoval z močálu za své vlastní tkaničky. Ale detailnější pohled do README nám celé tajemství osvětlí.
Pokusím se zde hlavní fintu interpretovat: První počítač, říkejme mu Anežka, leží stejně jako druhý (Barbora) za dvěma různými firewally, které jim dělají NAT (překládají IP adresy z veřejné na privátní a naopak). Anežka Barboru nevidí, vidí jen jení firewall, pro druhou stranu platí totéž. Oba firewally neforwardují žádné porty na mašiny za sebou.
A teď to přijde. Anežka vyšle několik UDP paketů na firewall Barbory, ten je zahodí. Barbora v tu samou chvíli pošle pár paketů na firewall Anežky, ten si ale už myslí, že jde o odpověd na Anežčino volání. Anežka pošle pár dalších paketů, Barbořin firewall si také už myslí, že jde o odpověď a pakety pošle dál. Hurá! Anežka a Barbora spolu komunikují!
Teď si mohou buď něco povádat přes stdin/stdout, nebo raději nahodil PPPd, netcat či nějaký VPN software, aby měli i "TCP"/IP spojení. TCP u uvozovkách, protože ve skutečnosti jede přes UDP, takže s vymoženostmi TCP (kontrola toku) nelze moc počítat. Pokud ale máme kontrolu toku i na další úrovni (PPPd, ...), tak je to snad ok.
Na takovéto lince pak můžete sdílet soubory, tahat SSH spojení, hrát hry... i když oba jsou za NATem.
Ještě bych zmínil podobné projekty. Před nějakou dobou jsem narazil na perlový skript Chownat, který mi ale osobně nefungoval... (asi jsem dělal něco špatně). NAT-traverse je také psané v Perlu a je prý docela stabilní. Pak ještě existuje program Hamachi, který znají spíš pařani a který pro inicializaci připojení využívá třetí stranu.
Tiskni
Sdílej: