Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.
Říkáte si, to je přece blbost. Něco jako bootstrapping, tj. když se baron Prášil vytahoval z močálu za své vlastní tkaničky. Ale detailnější pohled do README nám celé tajemství osvětlí.
Pokusím se zde hlavní fintu interpretovat: První počítač, říkejme mu Anežka, leží stejně jako druhý (Barbora) za dvěma různými firewally, které jim dělají NAT (překládají IP adresy z veřejné na privátní a naopak). Anežka Barboru nevidí, vidí jen jení firewall, pro druhou stranu platí totéž. Oba firewally neforwardují žádné porty na mašiny za sebou.
A teď to přijde. Anežka vyšle několik UDP paketů na firewall Barbory, ten je zahodí. Barbora v tu samou chvíli pošle pár paketů na firewall Anežky, ten si ale už myslí, že jde o odpověd na Anežčino volání. Anežka pošle pár dalších paketů, Barbořin firewall si také už myslí, že jde o odpověď a pakety pošle dál. Hurá! Anežka a Barbora spolu komunikují!
Teď si mohou buď něco povádat přes stdin/stdout, nebo raději nahodil PPPd, netcat či nějaký VPN software, aby měli i "TCP"/IP spojení. TCP u uvozovkách, protože ve skutečnosti jede přes UDP, takže s vymoženostmi TCP (kontrola toku) nelze moc počítat. Pokud ale máme kontrolu toku i na další úrovni (PPPd, ...), tak je to snad ok.
Na takovéto lince pak můžete sdílet soubory, tahat SSH spojení, hrát hry... i když oba jsou za NATem.
Ještě bych zmínil podobné projekty. Před nějakou dobou jsem narazil na perlový skript Chownat, který mi ale osobně nefungoval... (asi jsem dělal něco špatně). NAT-traverse je také psané v Perlu a je prý docela stabilní. Pak ještě existuje program Hamachi, který znají spíš pařani a který pro inicializaci připojení využívá třetí stranu.
Tiskni
Sdílej: