Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Máte rádi programátorské rozložení klávesnice? Tedy spojení původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českou (s nabodeníčky), kde ale nemusím přepínat. Já ho mám fakt rád! Dnes se mi jej konečně podařilo implementovat.
Jestli si někdo vzpomínáte, na starých woknech jej někdo vytvořil pod názvem Český amatér. Více jsem o něm a jemu podobných psal v minulém zápisu v blogu.
V čem spočívá Český amatér? Hlavní rys je zmíněné spojení české a anglické klávesnice bez nutnosti mezi nimi přepínat. Nad základní qwerty částí máme písmenka s diakritikou, se shiftem číslice a s AltGr znaky !@#$%... a s AltGr+Shift mrtvá diakritická znamínka. Vpravo od písmen jsou původní znaky z anglické klávesnice (různé závorky, uvozovky, atd.). Zajímavé jsou klávesy vedle backspace: mrtvý háček a čárka. Praktické je, že 'čárka+u' dělá 'ú', 'háček+u' dělá 'ů' a 'čárka+čárka' dělá '='. Na druhé straně pod ESC je backtick (`), se shiftem tilda (~), s AltGr dead kroužek.
Kromě toho fungují (stejně jako v původní české/anglické xkb klávesnici) některé speciální znaky pod AltGr+písmena (např. AltGr+e -> euro). Praktická je i Compose klávesa - zvolil jsem Pause (např. Compose o u -> ů). Existují tuny kombinací snad pro každý Unicode znak.
Klávesové rozložení je maličko uzpůsobeno notebookové klávesnici. Numlock mám pořád "zapnutý", resp. v obou stavech hází čísla ;) Čísla tak mohu zadávat na integrované numerické klávesnici i přes Fn+písmeno, nebo zadávám-li mnoho čísel, zapnout si i Numlock. Klávesa \ vlevo od pravého shiftu je předefinována na hvězdičku - to aby se dobře psaly komentáře /* */. ;)
Nyní mám rozložení, které mně osobně maximálně vyhovuje. Nevím, jak ostatním, ale lze jednoduše upravit. Původně jsem myslel, že bych vycházel z Yetiho klávesnice, ale nakonec jsem přišel na jednodušší způsob. Stačilo pouze upravit následující soubory:
/etc/X11/xkb/symbols/cz
/usr/X11/lib/X11/locale/en_US.UTF-8/Compose
Do prvního jsem přidal sekci cz(bohous), ve druhé jsem upravil pár pravidel pro skládání znaků přes Compose a dead keys. Je to na OpenSUSE 10.0, které jede na UTF-8, jinde bude postup obdobný.
Klávesové rozložení lze ozkoušet příkazem:
# pro normalni PC klavesnici:
$ setxkbmap -model pc105 -layout cz -variant bohous
# pro Acer TravelMate 2300:
$ setxkbmap -model acer_tm_800 -layout cz -variant bohous
To platí až do restartu X serveru. Pro trvalé uložení, to nastavte do xfree86.conf
/xorg.conf
.
Tak a slibované rozložení najdete ve formě diffů na adrese: pub.zamecnik.org/linux/xkb/cz-amater/.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena