Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Máte rádi programátorské rozložení klávesnice? Tedy spojení původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českou (s nabodeníčky), kde ale nemusím přepínat. Já ho mám fakt rád! Dnes se mi jej konečně podařilo implementovat.
Jestli si někdo vzpomínáte, na starých woknech jej někdo vytvořil pod názvem Český amatér. Více jsem o něm a jemu podobných psal v minulém zápisu v blogu.
V čem spočívá Český amatér? Hlavní rys je zmíněné spojení české a anglické klávesnice bez nutnosti mezi nimi přepínat. Nad základní qwerty částí máme písmenka s diakritikou, se shiftem číslice a s AltGr znaky !@#$%... a s AltGr+Shift mrtvá diakritická znamínka. Vpravo od písmen jsou původní znaky z anglické klávesnice (různé závorky, uvozovky, atd.). Zajímavé jsou klávesy vedle backspace: mrtvý háček a čárka. Praktické je, že 'čárka+u' dělá 'ú', 'háček+u' dělá 'ů' a 'čárka+čárka' dělá '='. Na druhé straně pod ESC je backtick (`), se shiftem tilda (~), s AltGr dead kroužek.
Kromě toho fungují (stejně jako v původní české/anglické xkb klávesnici) některé speciální znaky pod AltGr+písmena (např. AltGr+e -> euro). Praktická je i Compose klávesa - zvolil jsem Pause (např. Compose o u -> ů). Existují tuny kombinací snad pro každý Unicode znak.
Klávesové rozložení je maličko uzpůsobeno notebookové klávesnici. Numlock mám pořád "zapnutý", resp. v obou stavech hází čísla ;) Čísla tak mohu zadávat na integrované numerické klávesnici i přes Fn+písmeno, nebo zadávám-li mnoho čísel, zapnout si i Numlock. Klávesa \ vlevo od pravého shiftu je předefinována na hvězdičku - to aby se dobře psaly komentáře /* */. ;)
Nyní mám rozložení, které mně osobně maximálně vyhovuje. Nevím, jak ostatním, ale lze jednoduše upravit. Původně jsem myslel, že bych vycházel z Yetiho klávesnice, ale nakonec jsem přišel na jednodušší způsob. Stačilo pouze upravit následující soubory:
/etc/X11/xkb/symbols/cz
/usr/X11/lib/X11/locale/en_US.UTF-8/Compose
Do prvního jsem přidal sekci cz(bohous), ve druhé jsem upravil pár pravidel pro skládání znaků přes Compose a dead keys. Je to na OpenSUSE 10.0, které jede na UTF-8, jinde bude postup obdobný.
Klávesové rozložení lze ozkoušet příkazem:
# pro normalni PC klavesnici:
$ setxkbmap -model pc105 -layout cz -variant bohous
# pro Acer TravelMate 2300:
$ setxkbmap -model acer_tm_800 -layout cz -variant bohous
To platí až do restartu X serveru. Pro trvalé uložení, to nastavte do xfree86.conf
/xorg.conf
.
Tak a slibované rozložení najdete ve formě diffů na adrese: pub.zamecnik.org/linux/xkb/cz-amater/.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena