Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Český amatér je nejlepší! Jedná se o klávesová rozložení, které kombinuje výhody původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českými nabodeníčky. Přepínat totiž mezi dvěma rozloženími (českým a anglickým) není to pravé ořechové.
Púvodní implementace pochází z roku 1995, autorem je Michal Mareš. Nevýhodou je, že je pouze pro windows 95 a 98. Verze pro windows 2000 a xp existují nejméně dvě. Jedna od Tomáše Kouby a druhá od Martina Koníčka. Druhá zmiňovaná se mi moc nelíbí.
Já jsem si pro svůj noťas vytvořil vlastní rozložení, které se snaží napodobit českého amatéra. Problém je, že nemám samostatnou numerickou klávesnici a ta intergrovaná pod numlockem se používá děsně. Proto mám nad písmeny české znaky s diakritikou. Když přidám shift, dostanu čísla, a s pravým altem mám znaky !@#$%^&*(). Kromě toho mám vpravo klasické speciální znaky z anglického rozložení. Přes pravý alt by pak měly jít použít původní české znaky. Pokud jde o mrtvé klávesy, háček a čárka jsou na svých místech. Ů píšu jako háček + U. Dvě čárky dají =, dva háčky dají +. Vlevo je nad tabem zpětný apostrof, se shiftem pak tilda. Vedle pravého shiftu se nachází neobvykle navíc hvězdička - to aby se dobře psaly komentáře /* */. Jen mi zbývá ho přeportovat na Linux.
Pro Linux (alespoň pro Xka) existuje docela dobrá klávesnice od Yetiho. Je dost dobrá, ale stejně to není úplně ono. Naproti tomu v konzoli je rozložení úplně super. Tam se asi nejvíc blíží českému amatéru.
Jaké používáte rozložení vy? Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.
Tiskni
Sdílej:
Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.jak ze se tomu rika? nemuzu si vzpomenout na ten odborny vyraz - cesky snad protimluva, ne?
Můj soubor vypadá takto (ve FreeBSD je umístění jiné):
// Czech and Slovak keyboard symbols for XKB and PC keyboard // klávesová mapa do /etc/X11/xkb/symbols/pc/leby partial alphanumeric_keys xkb_symbols "basic" { Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Slovak"; include "pc/latin" key <TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, semicolon ] }; key <AE01> { [ plus, exclam, 1, plus ] }; key <AE02> { [ ecaron, at, ecaron, 2 ] }; key <AE03> { [scaron, numbersign, 3, scaron ] }; key <AE04> { [ccaron, dollar, 4, ccaron ] }; key <AE05> { [rcaron, percent, 5, rcaron ] }; key <AE06> { [zcaron, asciicircum, 6, zcaron ] }; key <AE07> { [yacute, ampersand, 7, yacute ] }; key <AE08> { [aacute, asterisk, 9, aacute ] }; key <AE09> { [iacute, parenleft, 0, iacute ] }; key <AE10> { [eacute, parenright, eacute ] }; key <AE12> { [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key <RALT> { type[Group1]="TWO_LEVEL", [ ISO_Level3_Shift, Multi_key ] }; modifier_map Mod5 { <RALT> }; };
Nahazuji to pomocí příkazu v .xinitrc:
setxkbmap -rules xorg -model pc104 -layout "leby,cz_qwerty" -option "grp:shift_shift_toggle" -compat group_led