Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Český amatér je nejlepší! Jedná se o klávesová rozložení, které kombinuje výhody původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českými nabodeníčky. Přepínat totiž mezi dvěma rozloženími (českým a anglickým) není to pravé ořechové.
Púvodní implementace pochází z roku 1995, autorem je Michal Mareš. Nevýhodou je, že je pouze pro windows 95 a 98. Verze pro windows 2000 a xp existují nejméně dvě. Jedna od Tomáše Kouby a druhá od Martina Koníčka. Druhá zmiňovaná se mi moc nelíbí.
Já jsem si pro svůj noťas vytvořil vlastní rozložení, které se snaží napodobit českého amatéra. Problém je, že nemám samostatnou numerickou klávesnici a ta intergrovaná pod numlockem se používá děsně. Proto mám nad písmeny české znaky s diakritikou. Když přidám shift, dostanu čísla, a s pravým altem mám znaky !@#$%^&*(). Kromě toho mám vpravo klasické speciální znaky z anglického rozložení. Přes pravý alt by pak měly jít použít původní české znaky. Pokud jde o mrtvé klávesy, háček a čárka jsou na svých místech. Ů píšu jako háček + U. Dvě čárky dají =, dva háčky dají +. Vlevo je nad tabem zpětný apostrof, se shiftem pak tilda. Vedle pravého shiftu se nachází neobvykle navíc hvězdička - to aby se dobře psaly komentáře /* */. Jen mi zbývá ho přeportovat na Linux.
Pro Linux (alespoň pro Xka) existuje docela dobrá klávesnice od Yetiho. Je dost dobrá, ale stejně to není úplně ono. Naproti tomu v konzoli je rozložení úplně super. Tam se asi nejvíc blíží českému amatéru.
Jaké používáte rozložení vy? Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.
Tiskni
Sdílej:
Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.jak ze se tomu rika? nemuzu si vzpomenout na ten odborny vyraz - cesky snad protimluva, ne?
Můj soubor vypadá takto (ve FreeBSD je umístění jiné):
// Czech and Slovak keyboard symbols for XKB and PC keyboard // klávesová mapa do /etc/X11/xkb/symbols/pc/leby partial alphanumeric_keys xkb_symbols "basic" { Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Slovak"; include "pc/latin" key <TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, semicolon ] }; key <AE01> { [ plus, exclam, 1, plus ] }; key <AE02> { [ ecaron, at, ecaron, 2 ] }; key <AE03> { [scaron, numbersign, 3, scaron ] }; key <AE04> { [ccaron, dollar, 4, ccaron ] }; key <AE05> { [rcaron, percent, 5, rcaron ] }; key <AE06> { [zcaron, asciicircum, 6, zcaron ] }; key <AE07> { [yacute, ampersand, 7, yacute ] }; key <AE08> { [aacute, asterisk, 9, aacute ] }; key <AE09> { [iacute, parenleft, 0, iacute ] }; key <AE10> { [eacute, parenright, eacute ] }; key <AE12> { [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key <RALT> { type[Group1]="TWO_LEVEL", [ ISO_Level3_Shift, Multi_key ] }; modifier_map Mod5 { <RALT> }; };
Nahazuji to pomocí příkazu v .xinitrc:
setxkbmap -rules xorg -model pc104 -layout "leby,cz_qwerty" -option "grp:shift_shift_toggle" -compat group_led