plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Český amatér je nejlepší! Jedná se o klávesová rozložení, které kombinuje výhody původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českými nabodeníčky. Přepínat totiž mezi dvěma rozloženími (českým a anglickým) není to pravé ořechové.
Púvodní implementace pochází z roku 1995, autorem je Michal Mareš. Nevýhodou je, že je pouze pro windows 95 a 98. Verze pro windows 2000 a xp existují nejméně dvě. Jedna od Tomáše Kouby a druhá od Martina Koníčka. Druhá zmiňovaná se mi moc nelíbí.
Já jsem si pro svůj noťas vytvořil vlastní rozložení, které se snaží napodobit českého amatéra. Problém je, že nemám samostatnou numerickou klávesnici a ta intergrovaná pod numlockem se používá děsně. Proto mám nad písmeny české znaky s diakritikou. Když přidám shift, dostanu čísla, a s pravým altem mám znaky !@#$%^&*(). Kromě toho mám vpravo klasické speciální znaky z anglického rozložení. Přes pravý alt by pak měly jít použít původní české znaky. Pokud jde o mrtvé klávesy, háček a čárka jsou na svých místech. Ů píšu jako háček + U. Dvě čárky dají =, dva háčky dají +. Vlevo je nad tabem zpětný apostrof, se shiftem pak tilda. Vedle pravého shiftu se nachází neobvykle navíc hvězdička - to aby se dobře psaly komentáře /* */. Jen mi zbývá ho přeportovat na Linux.
Pro Linux (alespoň pro Xka) existuje docela dobrá klávesnice od Yetiho. Je dost dobrá, ale stejně to není úplně ono. Naproti tomu v konzoli je rozložení úplně super. Tam se asi nejvíc blíží českému amatéru.
Jaké používáte rozložení vy? Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.
Tiskni
Sdílej:
Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.jak ze se tomu rika? nemuzu si vzpomenout na ten odborny vyraz - cesky snad protimluva, ne?
Můj soubor vypadá takto (ve FreeBSD je umístění jiné):
// Czech and Slovak keyboard symbols for XKB and PC keyboard // klávesová mapa do /etc/X11/xkb/symbols/pc/leby partial alphanumeric_keys xkb_symbols "basic" { Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Slovak"; include "pc/latin" key <TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, semicolon ] }; key <AE01> { [ plus, exclam, 1, plus ] }; key <AE02> { [ ecaron, at, ecaron, 2 ] }; key <AE03> { [scaron, numbersign, 3, scaron ] }; key <AE04> { [ccaron, dollar, 4, ccaron ] }; key <AE05> { [rcaron, percent, 5, rcaron ] }; key <AE06> { [zcaron, asciicircum, 6, zcaron ] }; key <AE07> { [yacute, ampersand, 7, yacute ] }; key <AE08> { [aacute, asterisk, 9, aacute ] }; key <AE09> { [iacute, parenleft, 0, iacute ] }; key <AE10> { [eacute, parenright, eacute ] }; key <AE12> { [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key <RALT> { type[Group1]="TWO_LEVEL", [ ISO_Level3_Shift, Multi_key ] }; modifier_map Mod5 { <RALT> }; };
Nahazuji to pomocí příkazu v .xinitrc:
setxkbmap -rules xorg -model pc104 -layout "leby,cz_qwerty" -option "grp:shift_shift_toggle" -compat group_led