Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Český amatér je nejlepší! Jedná se o klávesová rozložení, které kombinuje výhody původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českými nabodeníčky. Přepínat totiž mezi dvěma rozloženími (českým a anglickým) není to pravé ořechové.
Púvodní implementace pochází z roku 1995, autorem je Michal Mareš. Nevýhodou je, že je pouze pro windows 95 a 98. Verze pro windows 2000 a xp existují nejméně dvě. Jedna od Tomáše Kouby a druhá od Martina Koníčka. Druhá zmiňovaná se mi moc nelíbí.
Já jsem si pro svůj noťas vytvořil vlastní rozložení, které se snaží napodobit českého amatéra. Problém je, že nemám samostatnou numerickou klávesnici a ta intergrovaná pod numlockem se používá děsně. Proto mám nad písmeny české znaky s diakritikou. Když přidám shift, dostanu čísla, a s pravým altem mám znaky !@#$%^&*(). Kromě toho mám vpravo klasické speciální znaky z anglického rozložení. Přes pravý alt by pak měly jít použít původní české znaky. Pokud jde o mrtvé klávesy, háček a čárka jsou na svých místech. Ů píšu jako háček + U. Dvě čárky dají =, dva háčky dají +. Vlevo je nad tabem zpětný apostrof, se shiftem pak tilda. Vedle pravého shiftu se nachází neobvykle navíc hvězdička - to aby se dobře psaly komentáře /* */. Jen mi zbývá ho přeportovat na Linux.
Pro Linux (alespoň pro Xka) existuje docela dobrá klávesnice od Yetiho. Je dost dobrá, ale stejně to není úplně ono. Naproti tomu v konzoli je rozložení úplně super. Tam se asi nejvíc blíží českému amatéru.
Jaké používáte rozložení vy? Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.
Tiskni
Sdílej:
Na tohle by se asi hodila anketa, ale jelikož každý má asi trošku jiné rozložení, anketa by asi nebyla to pravé.jak ze se tomu rika? nemuzu si vzpomenout na ten odborny vyraz - cesky snad protimluva, ne?
Můj soubor vypadá takto (ve FreeBSD je umístění jiné):
// Czech and Slovak keyboard symbols for XKB and PC keyboard // klávesová mapa do /etc/X11/xkb/symbols/pc/leby partial alphanumeric_keys xkb_symbols "basic" { Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Slovak"; include "pc/latin" key <TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, semicolon ] }; key <AE01> { [ plus, exclam, 1, plus ] }; key <AE02> { [ ecaron, at, ecaron, 2 ] }; key <AE03> { [scaron, numbersign, 3, scaron ] }; key <AE04> { [ccaron, dollar, 4, ccaron ] }; key <AE05> { [rcaron, percent, 5, rcaron ] }; key <AE06> { [zcaron, asciicircum, 6, zcaron ] }; key <AE07> { [yacute, ampersand, 7, yacute ] }; key <AE08> { [aacute, asterisk, 9, aacute ] }; key <AE09> { [iacute, parenleft, 0, iacute ] }; key <AE10> { [eacute, parenright, eacute ] }; key <AE12> { [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key <RALT> { type[Group1]="TWO_LEVEL", [ ISO_Level3_Shift, Multi_key ] }; modifier_map Mod5 { <RALT> }; };
Nahazuji to pomocí příkazu v .xinitrc:
setxkbmap -rules xorg -model pc104 -layout "leby,cz_qwerty" -option "grp:shift_shift_toggle" -compat group_led