plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Účel tohoto zápisníku: Publikovat střípky objevů, nových znalostí a postupů, jak se s nimi setkávám v praxi, ale které by jinak by upadly do bláta zapomnění okolo cesty. Snad někomu pomohou, tak jako mně pomohly jiné zdroje generací dřívějších. Cítím to jako morální povinnost. Tak doufám, že mi toto předsevzetí vydrží.
Přiznám se, že když jsem se na vlastní kůže seznamoval s GNU/Linuxem (což dělám snad už od roku 2000), často jsem narážel na nové, velice zajímavé poznatky. Říkal jsem si, že by to chtělo někam si to psát. Pracně vybojované znalosti a postupy stejně člověk časem zapomene, pokud je nepoužívá každodenně. Pak také začátečníkům by se tyto střípky určitě hodily. Ale takového nespojité úlomky nelze moc dobře publikovat jako článek a navíc to hodně lidí zná (hlavně těch zkušenějších). Zbývá tedy cesta blogu.
Už před rokem, nebo ještě dříve jsem se pokoušel dát do kupy své stránky a případně i blog, ale nedařilo se mi najít vhodný software, který by mi opravdu vyhovoval. Teď jsem narazil na implementaci wiki, která mne nadchla. Ale koncept blogu také není od věci. Proto velice děkuji Leoši Literákovi, že implementoval blog přímo zde na AbcLinuxu.cz a dal tak prostor pro ještě lepší možnost sdílení znalostí mezi lidmi s podobným zaměřením.
Držte mi prosím palce, aby mi můj záměr vyšel. ;)
Tiskni
Sdílej: