Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Účel tohoto zápisníku: Publikovat střípky objevů, nových znalostí a postupů, jak se s nimi setkávám v praxi, ale které by jinak by upadly do bláta zapomnění okolo cesty. Snad někomu pomohou, tak jako mně pomohly jiné zdroje generací dřívějších. Cítím to jako morální povinnost. Tak doufám, že mi toto předsevzetí vydrží.
Přiznám se, že když jsem se na vlastní kůže seznamoval s GNU/Linuxem (což dělám snad už od roku 2000), často jsem narážel na nové, velice zajímavé poznatky. Říkal jsem si, že by to chtělo někam si to psát. Pracně vybojované znalosti a postupy stejně člověk časem zapomene, pokud je nepoužívá každodenně. Pak také začátečníkům by se tyto střípky určitě hodily. Ale takového nespojité úlomky nelze moc dobře publikovat jako článek a navíc to hodně lidí zná (hlavně těch zkušenějších). Zbývá tedy cesta blogu.
Už před rokem, nebo ještě dříve jsem se pokoušel dát do kupy své stránky a případně i blog, ale nedařilo se mi najít vhodný software, který by mi opravdu vyhovoval. Teď jsem narazil na implementaci wiki, která mne nadchla. Ale koncept blogu také není od věci. Proto velice děkuji Leoši Literákovi, že implementoval blog přímo zde na AbcLinuxu.cz a dal tak prostor pro ještě lepší možnost sdílení znalostí mezi lidmi s podobným zaměřením.
Držte mi prosím palce, aby mi můj záměr vyšel. ;)
Tiskni
Sdílej: