Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Někdy letos na podzim plánuji v Žamberku uspořádat setkání zaměřené na Linux a svobodný software. Zatím je vše v plenkách, a tak přemýšlím, jak to celé provést a hlavně sháním lidi, kteří by byli ochotni se zapojit - účastí, radou, nebo pomocí s přípravou.
Původní myšlenka je uspořádat Linuxovou akci (jako InstallFest, ale v miniaturním měřítku) pro spolužáky z Gymnázia Žamberk. Jednalo by se nejspíš o přednášku o tom, co je svobodný software, co je Linux, jaké má výhody, jakou má filozofii systému a práce s ním, jak je neuvěřitelně flexibilní, že si ho může uživatel svobodně přizpůsobovat a má téměř vždy možnost volby, ... atd. Pak by následovalo představení reálného fungujícího prostředí, liveCDček a případně rozdání instalačních CD, LiveCD, ... rady k instalacali... však to znáte. Tohle by se asi dalo provést v budově gymnázia, nejlépe ve výpočetce.
Další možností by bylo uspořádat akci pro veřejnost. Pak si ale nejsem jist, zdali by to v GŽ šlo uspořádat. Rád bych, aby se podobné akce konaly i jinde než ve velkých městech. Myslím, že v okolí bude jistě pár lidí, co se zabývají svobodným sw, nebo by se s ním chtěli seznámit, ale neznají se osobně.
Já osobně s organizací podobné akce nemám zkušenosti (dokonce jsem ani na žádné bohužel zatím nebyl :( ), ale myslím, že v rámci školy by to nebylo zas tak složité (mohla by to být první zkouška, jak to bude fungovat). Pokud jde o přednášku o freesw, myslím, že bych byl schopen toho dost připravit a mluvit tak, aby tomu rozuměli i ti, kteří o tom moc neví, ale rádi by věděli. Mohl bych ukázat svůj linuxový systém (musím ho ale nejdřív trochu oprášit a vyladit) a možná si i půjčit školní projektor.
Entusiasmus je dobrý, ale problém může být volný čas. Maturita se blíží a tak nevím, jestli budu schopen to celé dát do kupy sám. Určitě bych ocenil jakoukoliv pomoc, ať už by šlo o radu od zkušenějších organizátorů (kteří se na AbcLinuxu určitě vyskytují), účast na akci, propagaci, nebo dokonce o zapojení se do organizace. Pokud myslíte, že byste mi mohli jakkoli pomoci, komentáře pod článkem nebo wiki linux.zamecnik.org/cs/linuxove-setkani jsou tím správným místem. Díky moc.
Kontakt:
Bohumír Zámečník (bohous)
zamecnik.org
linux.zamecnik.org
icq #193034733
profil na AbcLinuxu.cz
Tiskni
Sdílej: