Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Mám notebook Acer TravelMate 2302 LC a dlouhou dobu jsem nemohl přijít na to, proč mi jádro nechce hlásit stav baterie a adaptéru, i když mám ACPI správně zakompilováno a nastaveno. Navíc, hlásí mi třeba teplotu na senzoru nebo stav některých speciálních "čudlíků", takže ACPI musí fungovat. Zdá se, že problém půjde vyřešit. Musím to ještě vyzkoušet.
Zkoušel jsem zjistit stav pomocí různých live distribucí i znovu zkompilovat jádro, ale pořád to samé. Na netu nic moc směrodatného, až jsem v jednom vláknu (resp. asi ve dvou) na zdejším fóru našel podobný problém i u stejného modelu notebooku. Uživatel Nobody zde nakonec poskytl link na zmínku o jednom novém projektu, který má daný problém řešit. V seznamu "podporovaných" (tj. ozkoušených) modelů, ten můj není, ale někdo v fóru k projektu hlásí, že mu to funguje (varianta pro TM 4xxx) i na Acer TM 2300!
V čem je vlastně problém? Podle toho, co jsem četl (třeba v jednom krásném článku), jsem pochopil, že je chyba v tzv. DSDT (Differentiated System Description Table). Jedná se o nějakou tabulku s popisem, která zařízení v systému vlastně ACPI spravuje. Je psána v nějakém pseudojazyce, který se kompiluje. Problém je v tom, že na některých strojích je kompilována microsoftím kompilerem, který přimhouří oko, i když nejsou zdrojáky úplně košer (nepřipomíná vám to IE?). Wokna to sice překousnou, ale co chudáci operační systémy, které se snaží pracovat v souladu se standardy? Pak si chybnou DSDT tabulku musíme opravit sami... Taková pěkná databáze DSDT existuje - jako součást projetku ACPI4Linux, ale ne vždy tam najdete opravu právě pro svůj model.
Naštěstí je tu dříve zmiňované podrobné HOWTO: Fix Common ACPI Problems (DSDT, ECDT, etc.) a taktéž zmiňovaný projekt Smart Battery System for Linux.
Až si najdu čas, pokusím se vyzkoušet popsanou opravu DSDT a pak poreferuji o případném úspěchu / neúspěchu. Doufám, že to přinese alespoň nějaký užitek majitelům podobných modelů notebooků, kteří chtějí svého mazlíčka používat i pod GNU/Linuxem.
Tiskni
Sdílej: