Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Mám notebook Acer TravelMate 2302 LC a dlouhou dobu jsem nemohl přijít na to, proč mi jádro nechce hlásit stav baterie a adaptéru, i když mám ACPI správně zakompilováno a nastaveno. Navíc, hlásí mi třeba teplotu na senzoru nebo stav některých speciálních "čudlíků", takže ACPI musí fungovat. Zdá se, že problém půjde vyřešit. Musím to ještě vyzkoušet.
Zkoušel jsem zjistit stav pomocí různých live distribucí i znovu zkompilovat jádro, ale pořád to samé. Na netu nic moc směrodatného, až jsem v jednom vláknu (resp. asi ve dvou) na zdejším fóru našel podobný problém i u stejného modelu notebooku. Uživatel Nobody zde nakonec poskytl link na zmínku o jednom novém projektu, který má daný problém řešit. V seznamu "podporovaných" (tj. ozkoušených) modelů, ten můj není, ale někdo v fóru k projektu hlásí, že mu to funguje (varianta pro TM 4xxx) i na Acer TM 2300!
V čem je vlastně problém? Podle toho, co jsem četl (třeba v jednom krásném článku), jsem pochopil, že je chyba v tzv. DSDT (Differentiated System Description Table). Jedná se o nějakou tabulku s popisem, která zařízení v systému vlastně ACPI spravuje. Je psána v nějakém pseudojazyce, který se kompiluje. Problém je v tom, že na některých strojích je kompilována microsoftím kompilerem, který přimhouří oko, i když nejsou zdrojáky úplně košer (nepřipomíná vám to IE?). Wokna to sice překousnou, ale co chudáci operační systémy, které se snaží pracovat v souladu se standardy? Pak si chybnou DSDT tabulku musíme opravit sami... Taková pěkná databáze DSDT existuje - jako součást projetku ACPI4Linux, ale ne vždy tam najdete opravu právě pro svůj model.
Naštěstí je tu dříve zmiňované podrobné HOWTO: Fix Common ACPI Problems (DSDT, ECDT, etc.) a taktéž zmiňovaný projekt Smart Battery System for Linux.
Až si najdu čas, pokusím se vyzkoušet popsanou opravu DSDT a pak poreferuji o případném úspěchu / neúspěchu. Doufám, že to přinese alespoň nějaký užitek majitelům podobných modelů notebooků, kteří chtějí svého mazlíčka používat i pod GNU/Linuxem.
Tiskni
Sdílej: