plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Mám notebook Acer TravelMate 2302 LC a dlouhou dobu jsem nemohl přijít na to, proč mi jádro nechce hlásit stav baterie a adaptéru, i když mám ACPI správně zakompilováno a nastaveno. Navíc, hlásí mi třeba teplotu na senzoru nebo stav některých speciálních "čudlíků", takže ACPI musí fungovat. Zdá se, že problém půjde vyřešit. Musím to ještě vyzkoušet.
Zkoušel jsem zjistit stav pomocí různých live distribucí i znovu zkompilovat jádro, ale pořád to samé. Na netu nic moc směrodatného, až jsem v jednom vláknu (resp. asi ve dvou) na zdejším fóru našel podobný problém i u stejného modelu notebooku. Uživatel Nobody zde nakonec poskytl link na zmínku o jednom novém projektu, který má daný problém řešit. V seznamu "podporovaných" (tj. ozkoušených) modelů, ten můj není, ale někdo v fóru k projektu hlásí, že mu to funguje (varianta pro TM 4xxx) i na Acer TM 2300!
V čem je vlastně problém? Podle toho, co jsem četl (třeba v jednom krásném článku), jsem pochopil, že je chyba v tzv. DSDT (Differentiated System Description Table). Jedná se o nějakou tabulku s popisem, která zařízení v systému vlastně ACPI spravuje. Je psána v nějakém pseudojazyce, který se kompiluje. Problém je v tom, že na některých strojích je kompilována microsoftím kompilerem, který přimhouří oko, i když nejsou zdrojáky úplně košer (nepřipomíná vám to IE?). Wokna to sice překousnou, ale co chudáci operační systémy, které se snaží pracovat v souladu se standardy? Pak si chybnou DSDT tabulku musíme opravit sami... Taková pěkná databáze DSDT existuje - jako součást projetku ACPI4Linux, ale ne vždy tam najdete opravu právě pro svůj model.
Naštěstí je tu dříve zmiňované podrobné HOWTO: Fix Common ACPI Problems (DSDT, ECDT, etc.) a taktéž zmiňovaný projekt Smart Battery System for Linux.
Až si najdu čas, pokusím se vyzkoušet popsanou opravu DSDT a pak poreferuji o případném úspěchu / neúspěchu. Doufám, že to přinese alespoň nějaký užitek majitelům podobných modelů notebooků, kteří chtějí svého mazlíčka používat i pod GNU/Linuxem.
Tiskni
Sdílej: