Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Našel jsem si volnou chvíli, abych zkusil konečně uvést do provozu podporu baterie na svém notebooku Acer TravelMate 2302LC. Povedlo se!
Po předchozím zkoumání (ACPI na Acer TravelMate 2302) jsem zjistil, že problém je v tom, že můj notebook obsahuje tzv. Smart Battery, pro jejíž podporu v linuxu vznikl nový projekt linux-sbs. Konečně jsem se odhodlal zkusit dříve upravené DSDT použít na Mandraku 10.1 s jádrem 2.6.8.1. DSDT obsahuje patch z projektu linux-sbs: acer-tm4xxx-sbs-cm.diff z 13.2.2005. Po nějaké chvíli zkoumání jsem zjistil, že Mandrake obsahuje už zakompilovanou podporu pro naše vlastní DSDT v initrd, což mě překvapilo, ale potěšilo. Pak už jen stačilo:
$ cp -f /boot/initrd-2.6.8.1-12mdk.img \
/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk-dsdt.img
$ echo -n "INITRDDSDT123DSDT123" >> \
/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk-dsdt.img
$ cat dsdt.aml >> \
/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk-dsdt.img
$ echo -n "INITRDDSDT321DSDT321" >> \
/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk-dsdt.img
Úprava lilo.conf (to tu nebudu rozepisovat, je to jen přidání další položky), aktualizace boot sectoru a reboot:
$ lilo
$ reboot
Funguje!!! Baterka i adaptér. Hurá! Dokonce se mi i automaticky spustil monitor KLaptop a vesele mi tu ukazuje, že mi dochází baterka. Teď už se mi doufám nestane, že se mi kompík vypne bez varování zrovna uprostřed napínavého kola ve Frozen Bubble ;)
$ cat /proc/acpi/battery/BAT0/info
present: yes
design capacity: 2200 mAh
last full capacity: 2016 mAh
battery technology: rechargeable
design voltage: 14800 mV
design capacity warning: 220 mAh
design capacity low: 110 mAh
capacity granularity 1: 1 mAh
capacity granularity 2: 1 mAh
model number: 3004
serial number: 32583
battery type: LION
OEM info: SANYO
Tiskni
Sdílej: