Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Mám notebook Acer TravelMate 2302 LC a dlouhou dobu jsem nemohl přijít na to, proč mi jádro nechce hlásit stav baterie a adaptéru, i když mám ACPI správně zakompilováno a nastaveno. Navíc, hlásí mi třeba teplotu na senzoru nebo stav některých speciálních "čudlíků", takže ACPI musí fungovat. Zdá se, že problém půjde vyřešit. Musím to ještě vyzkoušet.
Zkoušel jsem zjistit stav pomocí různých live distribucí i znovu zkompilovat jádro, ale pořád to samé. Na netu nic moc směrodatného, až jsem v jednom vláknu (resp. asi ve dvou) na zdejším fóru našel podobný problém i u stejného modelu notebooku. Uživatel Nobody zde nakonec poskytl link na zmínku o jednom novém projektu, který má daný problém řešit. V seznamu "podporovaných" (tj. ozkoušených) modelů, ten můj není, ale někdo v fóru k projektu hlásí, že mu to funguje (varianta pro TM 4xxx) i na Acer TM 2300!
V čem je vlastně problém? Podle toho, co jsem četl (třeba v jednom krásném článku), jsem pochopil, že je chyba v tzv. DSDT (Differentiated System Description Table). Jedná se o nějakou tabulku s popisem, která zařízení v systému vlastně ACPI spravuje. Je psána v nějakém pseudojazyce, který se kompiluje. Problém je v tom, že na některých strojích je kompilována microsoftím kompilerem, který přimhouří oko, i když nejsou zdrojáky úplně košer (nepřipomíná vám to IE?). Wokna to sice překousnou, ale co chudáci operační systémy, které se snaží pracovat v souladu se standardy? Pak si chybnou DSDT tabulku musíme opravit sami... Taková pěkná databáze DSDT existuje - jako součást projetku ACPI4Linux, ale ne vždy tam najdete opravu právě pro svůj model.
Naštěstí je tu dříve zmiňované podrobné HOWTO: Fix Common ACPI Problems (DSDT, ECDT, etc.) a taktéž zmiňovaný projekt Smart Battery System for Linux.
Až si najdu čas, pokusím se vyzkoušet popsanou opravu DSDT a pak poreferuji o případném úspěchu / neúspěchu. Doufám, že to přinese alespoň nějaký užitek majitelům podobných modelů notebooků, kteří chtějí svého mazlíčka používat i pod GNU/Linuxem.
Tiskni
Sdílej: