Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Právě jsem si trochu vyzkoušel známé příkazy diff
a patch
pěkně v praxi. Jak jednoduše na to, tak aby to opravdu fungovalo?
Jednoduše řečeno, diff
zkoumá rozdíly s souborech (difference) a patch
provádí na základě těchto rozdílů záplatu (patch). Nejčastěji se s tím setkáme u patchů do jádra, nebo do jiných programů, ale dá se to dobře využít téměř na jakékoli textové soubory, které se hodně mění a my o tom chceme mít přehled.
[pozadí] Mám tu lokalizaci jednoho známého publikačního systému (ano je Wordpress) a chci do ní aplikovat nové bezpečnostní záplaty. Před nějakým časem jsem ručně mergoval změny mezi verzí 1.5 a 1.5.1 do 1.5-cz za vzniku 1.5.1-cz. Možná to zní složitě, ale je to tak. A je to pracné. Tady moc patch a diff použít nešel, ale možná, že by mi ušetřil trochu práce. Jenže než jsem stihnul vydat 1.5.1-cz, objevily se bezpečností updaty - 1.5.1.1 a 1.5.1.2. Tentokrát jsem se rozhodl použít patch.[/pozadí]
Takže cílem bylo zanést změny mezi 1.5.1 a 1.5.1.2 do 1.5.1-cz za vzniku 1.5.1.2-cz. Ok? Nejdřív si tedy uděláme diff mezi 1.5.1 a 1.5.1.2:
wordpress$ diff -ruN 1.5.1 1.5.1.2 > 1.5.1.2.diff
Parametry: -r
= rekurzivně prohledá podadresáře. -u
= unified format, a defaultní počet (3) okolních řádků (jako kontext). -N
= neexistující soubory bereme jako prázdné.
Poté si zkopírujeme 1.5.1-cz do 1.5.1.2-cz a přesuneme se tam. Pak provedeme samotný patch:
1.5.1.2-cz$ patch -p1 --verbose < ../1.5.1.2.diff &> ../patch.log
Parametry: -p1
= počet lomítek na začátku, které se uříznou. --verbose
= ukecaný výstup. Ještě pro testování můžeme použít --dry-run
= neprovádět akci doopravdy, jen ukázat, co to udělá.
Patch načítá ze standardního vstupu, proto <
. Jinak můžeme použít rouru, máme-li diff soubor komprimovaný: bzcat neco.diff | patch -p1
. Nakonec si oba výstupy šoupnem do souboru patch.log
pomocí &>
.
Tím se provede sloučení změn, neboli merge. Občas se však vyskytnou kolize, které sám patch neumí vyřešit a nechá to na nás. Dá nám to alespoň vědět podobnými hláškami:
Hunk #1 FAILED at 2.
1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file wp-content/themes/default/header.php.rej
Zanechá nám ještě soubory *.rej
(jako rejected), kde se dozvíme, s čím si patch neví rady a co musíme sloučit ručně.
Pokud máte rádi trochu pohodlnější práci (nemyslím zrovna hromadné zpracování pomocí automatických skriptů), zkuste KDiff3, což je velice povedený program, který umí hodně, pokud jde o diffování a patchování v grafickém prostředí.
To by k jednoduchému příkladu použití patche a diffu snad stačilo. Více informací a příkladů použití najdete jako obvykle v manuálech, howto a jiných článcích. Možná tu mám někde chybu(y), tak se nehňevejte.
Odkazy:
man diff
man patch
Tiskni
Sdílej: