Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Právě jsem si trochu vyzkoušel známé příkazy diff
a patch
pěkně v praxi. Jak jednoduše na to, tak aby to opravdu fungovalo?
Jednoduše řečeno, diff
zkoumá rozdíly s souborech (difference) a patch
provádí na základě těchto rozdílů záplatu (patch). Nejčastěji se s tím setkáme u patchů do jádra, nebo do jiných programů, ale dá se to dobře využít téměř na jakékoli textové soubory, které se hodně mění a my o tom chceme mít přehled.
[pozadí] Mám tu lokalizaci jednoho známého publikačního systému (ano je Wordpress) a chci do ní aplikovat nové bezpečnostní záplaty. Před nějakým časem jsem ručně mergoval změny mezi verzí 1.5 a 1.5.1 do 1.5-cz za vzniku 1.5.1-cz. Možná to zní složitě, ale je to tak. A je to pracné. Tady moc patch a diff použít nešel, ale možná, že by mi ušetřil trochu práce. Jenže než jsem stihnul vydat 1.5.1-cz, objevily se bezpečností updaty - 1.5.1.1 a 1.5.1.2. Tentokrát jsem se rozhodl použít patch.[/pozadí]
Takže cílem bylo zanést změny mezi 1.5.1 a 1.5.1.2 do 1.5.1-cz za vzniku 1.5.1.2-cz. Ok? Nejdřív si tedy uděláme diff mezi 1.5.1 a 1.5.1.2:
wordpress$ diff -ruN 1.5.1 1.5.1.2 > 1.5.1.2.diff
Parametry: -r
= rekurzivně prohledá podadresáře. -u
= unified format, a defaultní počet (3) okolních řádků (jako kontext). -N
= neexistující soubory bereme jako prázdné.
Poté si zkopírujeme 1.5.1-cz do 1.5.1.2-cz a přesuneme se tam. Pak provedeme samotný patch:
1.5.1.2-cz$ patch -p1 --verbose < ../1.5.1.2.diff &> ../patch.log
Parametry: -p1
= počet lomítek na začátku, které se uříznou. --verbose
= ukecaný výstup. Ještě pro testování můžeme použít --dry-run
= neprovádět akci doopravdy, jen ukázat, co to udělá.
Patch načítá ze standardního vstupu, proto <
. Jinak můžeme použít rouru, máme-li diff soubor komprimovaný: bzcat neco.diff | patch -p1
. Nakonec si oba výstupy šoupnem do souboru patch.log
pomocí &>
.
Tím se provede sloučení změn, neboli merge. Občas se však vyskytnou kolize, které sám patch neumí vyřešit a nechá to na nás. Dá nám to alespoň vědět podobnými hláškami:
Hunk #1 FAILED at 2.
1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file wp-content/themes/default/header.php.rej
Zanechá nám ještě soubory *.rej
(jako rejected), kde se dozvíme, s čím si patch neví rady a co musíme sloučit ručně.
Pokud máte rádi trochu pohodlnější práci (nemyslím zrovna hromadné zpracování pomocí automatických skriptů), zkuste KDiff3, což je velice povedený program, který umí hodně, pokud jde o diffování a patchování v grafickém prostředí.
To by k jednoduchému příkladu použití patche a diffu snad stačilo. Více informací a příkladů použití najdete jako obvykle v manuálech, howto a jiných článcích. Možná tu mám někde chybu(y), tak se nehňevejte.
Odkazy:
man diff
man patch
Tiskni
Sdílej: