Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Vyrobil jsem si jednoduchý PHP skriptík na zálohování databáze na svých stánkách. Na požádání vyexportuje databázi (mysql) do souboru, volitelně ho zkomprimuje a vypíše URL zálohy. Nic složitého, ale někomu by se to mohlo hodit. (Třeba mě, až na něj zapomenu. ;)
Při spuštění se to zeptá na typ komprese (bzip2, gzip, bez komprese). Jakmile to ví typ komprese, databázi vyexportuje, zkompimuje a uloží do souboru a zobrazí odkaz na něj. Např. databaze-2005_05_18-21_30.sql.bz2
.
Co si s tím dál uživatel udělá je na jeho fantazii. Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu. Lepší by ale bylo si napsat shellový skriptík (nejlépe volaný pravidelně z cronu), který tuhle stránku zavolá, soubor stáhne a uloží. Případně by se ten soubor dal ještě automaticky nahrát do lokalního mysql serveru pro vývoj doma. Fantazii se meze nekladou.
<?php
/* Skript na jednoduche zalohovani mysql databaze.
* Autor: Bohumir Zamecnik - zamecnik.org
* Licence: GNU LGPL
*/
$host = "pocitac";
$user = "uzivatel";
$pass = "heslo";
$db = "databaze";
$path = getcwd();
$file="$path/$db-".date('Y_m_d-H_i').'.sql';
$self = basename($_SERVER["SCRIPT_NAME"]);
switch($_GET["c"]){
case "gz"; case "gzip":
$compress = "|gzip -c"; $file .= ".gz"; break;
case "bz2"; case "bzip2":
$compress = "|bzip2 -c"; $file .= ".bz2"; break;
case "none":
$compress = "";break;
default:
$ask = true;
?>
<p>Typ komprese:</p>
<ul>
<li><a href="./<?=$self?>?c=bz2">bzip2</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=gz">gzip</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=none">žádná</a></li>
</ul>
<?
}
if(!$ask){
echo "<a href='./".basename($file)."'>".basename($file)."</a>";
exec("/usr/bin/mysqldump -u $user -p$pass -h $host --opt $db $compress > $file");
}
?>
Ještě může být vhodné si do adresáře na serveru, kde je onen zálohovací skript, pokud tam teda běží Apache, dát vhodně nastavené soubory .htacces
a .htpasswd
:
$cat .htaccess
Options +Indexes
AuthUserFile /cesta/k/adresari/kde/lezi/.htpasswd
AuthName "Backup"
AuthType Basic
Require user uzivatel
$htpasswd -c .htpasswd uzivatel
$cat .htpasswd
uzivatel:ja_jsem_sifovane_heslo_bla_bla_bla
První řádek v htaccessu nám povolí ukazovat obsah adresáře, pokud tam není výchozí soubor (většinou index.html nebo index.php). To je proto, abychom mohli vidět i staré zálohy. Zbylé řádky se starají o zaheslování pomocí HTTP autorizace. Přece nenecháme naše zálohy ani přístup ke skriptu otevřený veřejnosti. Nakonec si vytvoříme soubor se šifrovaným heslem. K tomu slouží program htpasswd
(přibalený k Apachovi), který se nás zeptá na heslo a celé to zašifrovaně uloží do souboru.
Ani to nebolelo, co? No snad tam někde nejsou překlepy v tom kódu. Jinak, asi existuje dost sofistikovanějších skriptů a programů, ale já jsem potřeboval něco úplně jednoduchého. A pokud se to někomu hodí (byť jako inspirace), budu rád.
Tiskni
Sdílej:
InnoDB does locking on the row level and also provides an Oracle-style consistent non-locking read in SELECT statements.
Podivej se na zdrojaky phpmyadmina jak to tam resi, je tam presne to co delas ty, akorat je to klikaci.hm, na phpMyAdmin jsem taky pomyslel, a když jsem četl:
Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu.tak jsem pak chvíli dumal, na co vlastní skript ...?
mysqldump
nemusí být o moc lepší…
mysqldump
volám proto s parametrem --opt
, což je zkratka pro mysqldump --quick --add-drop-table --add-locks --extended-insert --lock-tables
. Právě pomocí --lock-tables
se před vlastním dumpem zamknou tabulky, aby se v nich nic nemohlo měnit. Dále je tam volba --add-locks
, která do dumpu přidá příkazy pro opětovné zamknutí tabulek, při nahrávání do databáze. Tak jsem to alespoň pochopil z manuálu.
Kdyby se jednalo o web s třeba tisíci a více přístupů za den, kde to opravdu žije, databáze a konzistence dat by mě asi trochu zajímala více. Ale tohle jsou zatím obyčejné osobní stránky se skromným trafficem. Takže mě to zatím nějak moc netrápí. A nouzi nejhorší můžu použít nějakou starší zálohu a zkusit to mergnout s tou nejnovější, která by byla poškozená tak, aby se ztratilo, co nejméně informací.