Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Vyrobil jsem si jednoduchý PHP skriptík na zálohování databáze na svých stánkách. Na požádání vyexportuje databázi (mysql) do souboru, volitelně ho zkomprimuje a vypíše URL zálohy. Nic složitého, ale někomu by se to mohlo hodit. (Třeba mě, až na něj zapomenu. ;)
Při spuštění se to zeptá na typ komprese (bzip2, gzip, bez komprese). Jakmile to ví typ komprese, databázi vyexportuje, zkompimuje a uloží do souboru a zobrazí odkaz na něj. Např. databaze-2005_05_18-21_30.sql.bz2
.
Co si s tím dál uživatel udělá je na jeho fantazii. Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu. Lepší by ale bylo si napsat shellový skriptík (nejlépe volaný pravidelně z cronu), který tuhle stránku zavolá, soubor stáhne a uloží. Případně by se ten soubor dal ještě automaticky nahrát do lokalního mysql serveru pro vývoj doma. Fantazii se meze nekladou.
<?php
/* Skript na jednoduche zalohovani mysql databaze.
* Autor: Bohumir Zamecnik - zamecnik.org
* Licence: GNU LGPL
*/
$host = "pocitac";
$user = "uzivatel";
$pass = "heslo";
$db = "databaze";
$path = getcwd();
$file="$path/$db-".date('Y_m_d-H_i').'.sql';
$self = basename($_SERVER["SCRIPT_NAME"]);
switch($_GET["c"]){
case "gz"; case "gzip":
$compress = "|gzip -c"; $file .= ".gz"; break;
case "bz2"; case "bzip2":
$compress = "|bzip2 -c"; $file .= ".bz2"; break;
case "none":
$compress = "";break;
default:
$ask = true;
?>
<p>Typ komprese:</p>
<ul>
<li><a href="./<?=$self?>?c=bz2">bzip2</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=gz">gzip</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=none">žádná</a></li>
</ul>
<?
}
if(!$ask){
echo "<a href='./".basename($file)."'>".basename($file)."</a>";
exec("/usr/bin/mysqldump -u $user -p$pass -h $host --opt $db $compress > $file");
}
?>
Ještě může být vhodné si do adresáře na serveru, kde je onen zálohovací skript, pokud tam teda běží Apache, dát vhodně nastavené soubory .htacces
a .htpasswd
:
$cat .htaccess
Options +Indexes
AuthUserFile /cesta/k/adresari/kde/lezi/.htpasswd
AuthName "Backup"
AuthType Basic
Require user uzivatel
$htpasswd -c .htpasswd uzivatel
$cat .htpasswd
uzivatel:ja_jsem_sifovane_heslo_bla_bla_bla
První řádek v htaccessu nám povolí ukazovat obsah adresáře, pokud tam není výchozí soubor (většinou index.html nebo index.php). To je proto, abychom mohli vidět i staré zálohy. Zbylé řádky se starají o zaheslování pomocí HTTP autorizace. Přece nenecháme naše zálohy ani přístup ke skriptu otevřený veřejnosti. Nakonec si vytvoříme soubor se šifrovaným heslem. K tomu slouží program htpasswd
(přibalený k Apachovi), který se nás zeptá na heslo a celé to zašifrovaně uloží do souboru.
Ani to nebolelo, co? No snad tam někde nejsou překlepy v tom kódu. Jinak, asi existuje dost sofistikovanějších skriptů a programů, ale já jsem potřeboval něco úplně jednoduchého. A pokud se to někomu hodí (byť jako inspirace), budu rád.
Tiskni
Sdílej:
InnoDB does locking on the row level and also provides an Oracle-style consistent non-locking read in SELECT statements.
Podivej se na zdrojaky phpmyadmina jak to tam resi, je tam presne to co delas ty, akorat je to klikaci.hm, na phpMyAdmin jsem taky pomyslel, a když jsem četl:
Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu.tak jsem pak chvíli dumal, na co vlastní skript ...?
mysqldump
nemusí být o moc lepší…
mysqldump
volám proto s parametrem --opt
, což je zkratka pro mysqldump --quick --add-drop-table --add-locks --extended-insert --lock-tables
. Právě pomocí --lock-tables
se před vlastním dumpem zamknou tabulky, aby se v nich nic nemohlo měnit. Dále je tam volba --add-locks
, která do dumpu přidá příkazy pro opětovné zamknutí tabulek, při nahrávání do databáze. Tak jsem to alespoň pochopil z manuálu.
Kdyby se jednalo o web s třeba tisíci a více přístupů za den, kde to opravdu žije, databáze a konzistence dat by mě asi trochu zajímala více. Ale tohle jsou zatím obyčejné osobní stránky se skromným trafficem. Takže mě to zatím nějak moc netrápí. A nouzi nejhorší můžu použít nějakou starší zálohu a zkusit to mergnout s tou nejnovější, která by byla poškozená tak, aby se ztratilo, co nejméně informací.