Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:23
Vyrobil jsem si jednoduchý PHP skriptík na zálohování databáze na svých stánkách. Na požádání vyexportuje databázi (mysql) do souboru, volitelně ho zkomprimuje a vypíše URL zálohy. Nic složitého, ale někomu by se to mohlo hodit. (Třeba mě, až na něj zapomenu. ;)
Při spuštění se to zeptá na typ komprese (bzip2, gzip, bez komprese). Jakmile to ví typ komprese, databázi vyexportuje, zkompimuje a uloží do souboru a zobrazí odkaz na něj. Např. databaze-2005_05_18-21_30.sql.bz2
.
Co si s tím dál uživatel udělá je na jeho fantazii. Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu. Lepší by ale bylo si napsat shellový skriptík (nejlépe volaný pravidelně z cronu), který tuhle stránku zavolá, soubor stáhne a uloží. Případně by se ten soubor dal ještě automaticky nahrát do lokalního mysql serveru pro vývoj doma. Fantazii se meze nekladou.
<?php
/* Skript na jednoduche zalohovani mysql databaze.
* Autor: Bohumir Zamecnik - zamecnik.org
* Licence: GNU LGPL
*/
$host = "pocitac";
$user = "uzivatel";
$pass = "heslo";
$db = "databaze";
$path = getcwd();
$file="$path/$db-".date('Y_m_d-H_i').'.sql';
$self = basename($_SERVER["SCRIPT_NAME"]);
switch($_GET["c"]){
case "gz"; case "gzip":
$compress = "|gzip -c"; $file .= ".gz"; break;
case "bz2"; case "bzip2":
$compress = "|bzip2 -c"; $file .= ".bz2"; break;
case "none":
$compress = "";break;
default:
$ask = true;
?>
<p>Typ komprese:</p>
<ul>
<li><a href="./<?=$self?>?c=bz2">bzip2</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=gz">gzip</a></li>
<li><a href="./<?=$self?>?c=none">žádná</a></li>
</ul>
<?
}
if(!$ask){
echo "<a href='./".basename($file)."'>".basename($file)."</a>";
exec("/usr/bin/mysqldump -u $user -p$pass -h $host --opt $db $compress > $file");
}
?>
Ještě může být vhodné si do adresáře na serveru, kde je onen zálohovací skript, pokud tam teda běží Apache, dát vhodně nastavené soubory .htacces
a .htpasswd
:
$cat .htaccess
Options +Indexes
AuthUserFile /cesta/k/adresari/kde/lezi/.htpasswd
AuthName "Backup"
AuthType Basic
Require user uzivatel
$htpasswd -c .htpasswd uzivatel
$cat .htpasswd
uzivatel:ja_jsem_sifovane_heslo_bla_bla_bla
První řádek v htaccessu nám povolí ukazovat obsah adresáře, pokud tam není výchozí soubor (většinou index.html nebo index.php). To je proto, abychom mohli vidět i staré zálohy. Zbylé řádky se starají o zaheslování pomocí HTTP autorizace. Přece nenecháme naše zálohy ani přístup ke skriptu otevřený veřejnosti. Nakonec si vytvoříme soubor se šifrovaným heslem. K tomu slouží program htpasswd
(přibalený k Apachovi), který se nás zeptá na heslo a celé to zašifrovaně uloží do souboru.
Ani to nebolelo, co? No snad tam někde nejsou překlepy v tom kódu. Jinak, asi existuje dost sofistikovanějších skriptů a programů, ale já jsem potřeboval něco úplně jednoduchého. A pokud se to někomu hodí (byť jako inspirace), budu rád.
Tiskni
Sdílej:
InnoDB does locking on the row level and also provides an Oracle-style consistent non-locking read in SELECT statements.
Podivej se na zdrojaky phpmyadmina jak to tam resi, je tam presne to co delas ty, akorat je to klikaci.hm, na phpMyAdmin jsem taky pomyslel, a když jsem četl:
Někomu stačí si ten soubor jednoduše stáhnout a uložit někam do archivu.tak jsem pak chvíli dumal, na co vlastní skript ...?
mysqldump
nemusí být o moc lepší…
mysqldump
volám proto s parametrem --opt
, což je zkratka pro mysqldump --quick --add-drop-table --add-locks --extended-insert --lock-tables
. Právě pomocí --lock-tables
se před vlastním dumpem zamknou tabulky, aby se v nich nic nemohlo měnit. Dále je tam volba --add-locks
, která do dumpu přidá příkazy pro opětovné zamknutí tabulek, při nahrávání do databáze. Tak jsem to alespoň pochopil z manuálu.
Kdyby se jednalo o web s třeba tisíci a více přístupů za den, kde to opravdu žije, databáze a konzistence dat by mě asi trochu zajímala více. Ale tohle jsou zatím obyčejné osobní stránky se skromným trafficem. Takže mě to zatím nějak moc netrápí. A nouzi nejhorší můžu použít nějakou starší zálohu a zkusit to mergnout s tou nejnovější, která by byla poškozená tak, aby se ztratilo, co nejméně informací.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.