Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Dneska prší, takže je ideální volné odpoledne a večer na instalaci vytouženého Gentoo. Za šest hodin se mi ho podařilo napasovat na příšerně rozdělený disk někam vedle WinXP a Mandrake.
Zatím je to jen úplně základní instalace ze stage3 a ještě mi zbývá něco z GRP. Instalace byla docela pohodová (ač zdlouhavá - hodně času jsem strávil čtením a opisováním handbooku). Jen na konci jsem měl problémy s instalací GRUBu. /boot
byl na samostatném oddílu, ale parametr --root-directory
doporučovaný v grub-install tam neměl co dělat:
grub-install --root-directory=/boot /dev/hda
Postupem času budu tedy systém vylaďovat k obrazu svému: doinstaluji potřebný software, celý systém překompiluji a pokusím se ho maximálně vyladit. Průběžně o tom snad budu psát na stránku o svém počítači.
Kdybych tu jen měl pořádek a ne staré zbytky Fedory, Slackwaru, jeden Mandrake a ještě Wokna, v nichž zatím pracuju (...a disk rozkrájený jako dort). Přechod na pouze Linux ze dne na den bych by nebyl dobrým nápadem. Vím totiž, že vyladit si systém do použitelného stavu, s nímž bych byl opravdu spokojen a mohl pracovat na 100%, potrvá dlouho - zvlášt když mě porád něco nedobrovolně zaměstnává, i přestože jsou prázdniny... :(
Tiskni
Sdílej:
/dev/hda1
je (hd0,0), nikoli hd(0,0) nebo nedejboze hd(0,1).
Takhle jsem koumal nad grubem, kterej me nechtel poradne nabootovat, ani me rucne pustit do systemu s tim, ze mam blbej format toho nazvu - a manual nikde.
<tab>
.
V Gentoo Handbooku sice přešli na tento nový, vámi popisovaný, neinteraktivní způsob, ale mně přijde složitější.