V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Dneska prší, takže je ideální volné odpoledne a večer na instalaci vytouženého Gentoo. Za šest hodin se mi ho podařilo napasovat na příšerně rozdělený disk někam vedle WinXP a Mandrake.
Zatím je to jen úplně základní instalace ze stage3 a ještě mi zbývá něco z GRP. Instalace byla docela pohodová (ač zdlouhavá - hodně času jsem strávil čtením a opisováním handbooku). Jen na konci jsem měl problémy s instalací GRUBu. /boot
byl na samostatném oddílu, ale parametr --root-directory
doporučovaný v grub-install tam neměl co dělat:
grub-install --root-directory=/boot /dev/hda
Postupem času budu tedy systém vylaďovat k obrazu svému: doinstaluji potřebný software, celý systém překompiluji a pokusím se ho maximálně vyladit. Průběžně o tom snad budu psát na stránku o svém počítači.
Kdybych tu jen měl pořádek a ne staré zbytky Fedory, Slackwaru, jeden Mandrake a ještě Wokna, v nichž zatím pracuju (...a disk rozkrájený jako dort). Přechod na pouze Linux ze dne na den bych by nebyl dobrým nápadem. Vím totiž, že vyladit si systém do použitelného stavu, s nímž bych byl opravdu spokojen a mohl pracovat na 100%, potrvá dlouho - zvlášt když mě porád něco nedobrovolně zaměstnává, i přestože jsou prázdniny... :(
Tiskni
Sdílej:
/dev/hda1
je (hd0,0), nikoli hd(0,0) nebo nedejboze hd(0,1).
Takhle jsem koumal nad grubem, kterej me nechtel poradne nabootovat, ani me rucne pustit do systemu s tim, ze mam blbej format toho nazvu - a manual nikde.
<tab>
.
V Gentoo Handbooku sice přešli na tento nový, vámi popisovaný, neinteraktivní způsob, ale mně přijde složitější.