Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Nazdar. Střípky znalostí, jak už název napovídá, jsou určeny k sbírání různých útržků, které bych si jinam asi nezapsal. Tady je na ně vhodné místo. Ale píšu sem jenom občas. Jinak, další zajímavé informace najdete na mých stránkách.
Osvěžit si, jak správně připojit wokenní diskový oddíl tak, aby správně běžela čeština není nikdy na škodu. Nikdy nevíme, kdo to zrovna bude potřeba. A pak lovit správné nastavení v manuálu a metodou pokus-omyl není zrovna to pravé ořechové (zvláště, když právě někomu ukazujete, jak je ten Linux super i na nevšední úkoly ;).
Brácha dneska potřeboval zazálohovat data z jeho disku na XPčkách (NTFS) na disk s W98 (FAT32). W98 si s NTFS neporadí, XP nenabootuje. Mnou navrhované řešení: SystemRescueCD (Gentoo based).
Boot ok, autodetekce hw také. Pouze disky se mi nepřimontovaly, ani se nezapsaly do /etc/fstab
. Tak jsem si mount adresáře vytvořil ručně podle /proc/partitions
. Jenže na mě vybaflo hafo hlášek, že nelze překódovat znaky z utf8 do iso8859-1. Aha, ještě bylo potřeba nastavit korektně češtinu (názvy souborů). Věděl jsem, že NTFS používá utf8, ale Gentoo mělo nastaveno locale se znakovou sadou iso8859-1. Parametr iocharset
v příkazu mount
je prý zastaralý, prý mám použít nls
(do něj se bude konvertovat z utf8):
# mount -o nls=iso8859-2 /dev/hdd1 /mnt/hdd1
Vypadalo to ok, ale ještě bylo nutno nastavit český font na konzoli:
# setfont lat2-16
Ok, české znaky se zobrazily. Teď ještě nastavit češtinu na FATce. Věděl jsem, že iocharset
má být iso8859-2 a codepage
u W98 cp852, jenže ouha, mount to nechtěl spolknout a vytrvale bojkotovat, všechny možné i nemožné kombinace. Nakonec se ukázalo, že musím cp vynechat:
# mount -o iocharset=iso8859-2,codepage=852 /dev/hdd2 /mnt/hdd2
Pak jsem již mohl vesele kopírovat data a postup blognout sem. Snad už si to budu pamatovat - 100x na tabuli: Už nebudu psát žádné "cp" v codepage=852
!
Tiskni
Sdílej:
Věděl jsem, že NTFS používá utf8, ale Gentoo mělo nastaveno locale se znakovou sadou iso8859-1.FYI - Lokalizace Gentoo Linuxu
Charta národů # 3943615880932/B - All nations attending the conference are only allowed one car-parking space. (362358892_B) - Všechny národy na konferenci mají nárok pouze na jedno parkovací místo. (33.Pistolníci z Apokalypsy - Gunmen of the Apocalypse) # 3943615880932/C - The right of POW's to non-violent constraint. (67832_C) - (Nebyla přesně řečena) Váleční zajatci mají právo na nenásilné zacházení. (33.Pistolníci z Apokalypsy - Gunmen of the Apocalypse)původní anlgická verze: ganymede-titan.info
All Nations Agreements Only two of these, both from Gunmen of the Apocalypse: #39436175880932/B All nations attending the conference are only allocated one parking space. #39436175880932/C Not exactly quoted, but it is to do with "the right of POW's to non-violent constraint".
mount -t ntfs-3g -o nls=nls_utf8 /dev/sda5 /mnt/ntfs
.
Pak mi na rootu poradili, že mám dát iocharset=utf8,codepage=852 Verze která mě fungovala: mount -o ro,iocharset=utf8,codepage=852 /dev/sda2 /mnt/hdd