Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Objevil jsem nějakou nesrovnalost na svém účtu za mobil, tak jsem zvedl telefon a zavolal operátorovi na infolinku. Automat mi mimochodem oznámil, že "Vodafone začal blokovat všem svým uživatelům některé internetové stránky".
Bc. Šimon Tóth nám napsal, že prý Gentoo umírá. Ve svém třístránkovém blogpostu popsal, jaké jsou podle něj hlavní problémy, a zároveň si několikrát neopomněl kopnout. Nu což, svobodu slova tu máme. Pojďme se však na jím uváděné výroky podívat zblízka. Pomineme přitom to, že je "Python pomalý" (píšou to na internetech, musí to být pravda) a že pod pojmem Portage myslí něco jiného než my, vývojáři Gentoo. Uvedeme na pravou míru některé lži a zkreslené informace.
Pokud vám v poslední době přestaly chodit maily z některých poštovních konferencí a máte svůj mail svěřen společnosti seznam.cz, nedivte se. Nějakého seznam-chytráka totiž napadlo, že znak =
není povolený v poli From.
V jedne organizaci mame neco kolem deseti serveru, kterych se tento problem tyka (a na dalsi stovky se mozna bude rozsirovat), a radove stovky uzivatelu. Potrebujeme na nich nejak sdilet seznam uzivatelu.
Blésmrt je sice všemocná a všudypřítomná, ale proč bychom nemohli dát hnusným buržoázním kapitalistům na vědomí, že se naše srdce snadno nevzdá a že budeme o alkohol bojovat do posledního promile!
Synchronizace PIM věcí, jako je adresář, kalendář a nebo třeba SMS zprávy, může být občas pěkná blésmrt, zvlášť pokud má člověk mobil, který staré dobré nástroje typu scmxx
až tak moc nepodporují.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych napsal nějaké to XSLT a vygeneroval na web deník z putování po Bulharsku, kteréžto se uskutečnilo na konci prázdnin roku 2005. Samozřejmě i s fotkama.
Tak jsem si přečetl poslední zápis (a zejména diskusi) v thingwathově blogu; spolu s diskusí pod tímhle mě to malinko překvapilo. Až do teď jsem si o tolerantnosti některých lidí myslel o něco víc. No nic, no.
Začněme tedy vyvracet nejpopulárnější FUDy, které o Gentoo kolují, a rýpněme si do největších perel objevivších se v diskusi :-). Takže nano
...
Není pravda, že Gentoo vyžaduje přítomnost balíčku app-editors/nano
v systému. Je to pouze výchozí volba. Ono je totiž v /usr/portage/profiles/base/packages
specifikováno pouze virtual/editor
, ne app-editors/nano
, které je pouze ve výchozím nastavení v /usr/portage/profiles/base/virtuals
. Dokonce jsem si dal i tu práci a ověřil si přímo u vývojářů Portage, že opravdu stačí před emerge system
napsat emerge vim
a ono to bude fungovat.
Poučení na závěr - před psaním flejmoidních [blog]postů se vyplatí přečíst dokumentaci, použít oblíbený vyhledávací server a nebo se aspoň někoho zeptat. Ušetřil by se čas, místo na disku i kapacita sítě.
Protože jsem byl z diskuze "vyhozen" a protože chci zároveň nějak prezentovat, jak jsme s překladem daleko, začal jsem si psát blog :-)
Snažím se překládat dokumentaci Gentoo Linuxu do češtiny.
Pokud se k nám chcete přidat, dejte mi vědět, co překládáte, aby na něčem nedělalo víc lidí. Hledám lidi (ideálně Gentooisty), kdož by byli ochotní ty dokumenty po překladu přečíst a případně upozornit na chyby, samozřejmě.