V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Objevil jsem nějakou nesrovnalost na svém účtu za mobil, tak jsem zvedl telefon a zavolal operátorovi na infolinku. Automat mi mimochodem oznámil, že "Vodafone začal blokovat všem svým uživatelům některé internetové stránky".
Bc. Šimon Tóth nám napsal, že prý Gentoo umírá. Ve svém třístránkovém blogpostu popsal, jaké jsou podle něj hlavní problémy, a zároveň si několikrát neopomněl kopnout. Nu což, svobodu slova tu máme. Pojďme se však na jím uváděné výroky podívat zblízka. Pomineme přitom to, že je "Python pomalý" (píšou to na internetech, musí to být pravda) a že pod pojmem Portage myslí něco jiného než my, vývojáři Gentoo. Uvedeme na pravou míru některé lži a zkreslené informace.
Pokud vám v poslední době přestaly chodit maily z některých poštovních konferencí a máte svůj mail svěřen společnosti seznam.cz, nedivte se. Nějakého seznam-chytráka totiž napadlo, že znak =
není povolený v poli From.
V jedne organizaci mame neco kolem deseti serveru, kterych se tento problem tyka (a na dalsi stovky se mozna bude rozsirovat), a radove stovky uzivatelu. Potrebujeme na nich nejak sdilet seznam uzivatelu.
Blésmrt je sice všemocná a všudypřítomná, ale proč bychom nemohli dát hnusným buržoázním kapitalistům na vědomí, že se naše srdce snadno nevzdá a že budeme o alkohol bojovat do posledního promile!
Synchronizace PIM věcí, jako je adresář, kalendář a nebo třeba SMS zprávy, může být občas pěkná blésmrt, zvlášť pokud má člověk mobil, který staré dobré nástroje typu scmxx
až tak moc nepodporují.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych napsal nějaké to XSLT a vygeneroval na web deník z putování po Bulharsku, kteréžto se uskutečnilo na konci prázdnin roku 2005. Samozřejmě i s fotkama.
Tak jsem si přečetl poslední zápis (a zejména diskusi) v thingwathově blogu; spolu s diskusí pod tímhle mě to malinko překvapilo. Až do teď jsem si o tolerantnosti některých lidí myslel o něco víc. No nic, no.
Začněme tedy vyvracet nejpopulárnější FUDy, které o Gentoo kolují, a rýpněme si do největších perel objevivších se v diskusi :-). Takže nano
...
Není pravda, že Gentoo vyžaduje přítomnost balíčku app-editors/nano
v systému. Je to pouze výchozí volba. Ono je totiž v /usr/portage/profiles/base/packages
specifikováno pouze virtual/editor
, ne app-editors/nano
, které je pouze ve výchozím nastavení v /usr/portage/profiles/base/virtuals
. Dokonce jsem si dal i tu práci a ověřil si přímo u vývojářů Portage, že opravdu stačí před emerge system
napsat emerge vim
a ono to bude fungovat.
Poučení na závěr - před psaním flejmoidních [blog]postů se vyplatí přečíst dokumentaci, použít oblíbený vyhledávací server a nebo se aspoň někoho zeptat. Ušetřil by se čas, místo na disku i kapacita sítě.
Protože jsem byl z diskuze "vyhozen" a protože chci zároveň nějak prezentovat, jak jsme s překladem daleko, začal jsem si psát blog :-)
Snažím se překládat dokumentaci Gentoo Linuxu do češtiny.
Pokud se k nám chcete přidat, dejte mi vědět, co překládáte, aby na něčem nedělalo víc lidí. Hledám lidi (ideálně Gentooisty), kdož by byli ochotní ty dokumenty po překladu přečíst a případně upozornit na chyby, samozřejmě.